اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی پنجشنبه شب در همایش گام دوم انقلاب با مسجدی ها در دارالقرآن علامه طباطبایی قم اظهار داشت: از ابتدای سال 97 تاکنون نام بیش از 23 هزار کانون در سامانه جامع این مجموعه ثبت شده، که تا پایان سال حدود 2 هزار کانون دیگر نیز به آن اضافه خواهد شد.
وی اضافه کرد: نهال کانون های فرهنگی از سال 1371 به تدریج رشد خود را آغاز کرد و امروز به شجره طیبه ای تبدیل شده است.
وی تعداد اعضای کانون های فرهنگی مساجد کشور را طبق آخرین آمار بیش از 2 میلیون و 100 هزار تن دانست، و افزود: در هر مسجد، امام جماعت رئیس شورای فرهنگی است و هفت تن نیز به عنوان اعضای این شورا فعالیت می کنند.
ارزانی گفت: کار در مسجد خالصانه و برای رضای خداوند است، و هیچ یک از اعضای کانون ها یک ریال از ستاد کانون ها دریافت نمی کنند.
وی با اشاره به چشم انداز طراحی شده برای فعالیت کانون های مساجد در افق 1404 خاطرنشان کرد: استفاده از هنر برای جذب کودکان و نوجوانان و به طور خاص مهدهای کودک در دستور کار این کانون ها قرار دارد.
وی یادآور شد: طبق تفاهم نامه با سازمان بهزیستی کشور یکهزار مهد کودک را در درون مساجد راه اندازی خواهیم کرد.
ارزانی گفت: یکی از آسیب های ما بها ندادن به مهدهای کودک است، و در حالی که در تمام جهان به این موضوع توجه زیادی می شود، به آن کمتر پرداختیم‌.
وی با تاکید بر اهمیت انس جامعه با مسجد تصریح کرد: در مسجد درس و آموزش رسمی نداریم، و کاری که در این مکان مقدس صورت می گیرد، مشارکت افزایی، تعامل، تعاون و همکاری است.
وی با اشاره به ورود کانون های فرهنگی مساجد به عرصه فضای مجازی، تصریح کرد: بر اساس گفته علما و بزرگان، فضای مجازی یک فضای واقعی است که تقریبا آحاد جامعه در آن حضور دارند.
ارزانی، با اشاره به اهتمام کانون های مساجد به ترویج هنر متعالی و ارزشی بیان کرد: شعار کانون ها هنر برای زنده نگه داشتن ارزش های اسلامی و دینی است.
وی تربیت هنرمندان متعهد را از اهداف انقلاب اسلامی ذکر کرد و گفت: در هر بخش و رشته هنری فارغ از زیبایی های که وجود دارد، تعالی و ارتقا روحی جامعه بیش از هر چیز حائز اهمیت است.
ارزانی ،مجهز شدن به سلاح قرآن را لازمه بهره گیری از قالب و ابزار هنر برای اشاعه معارف اسلام ناب توصیف کرد و گفت: از حدود چهارماه پیش طرح آموزش قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در چارچوب برنامه مدون تنظیم شده است.

** مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد قم نیز در این همایش با اشاره به وجود 408 کانون فرهنگی مجوز دار در این استان خاطرنشان کرد: این کانون ها شامل 374 کانون برادران و 26 کانون خواهران است.
حجت الاسلام والمسلمین سعید روحانی همچنین بیان داشت: با احتساب کانونهای فرهنگی مساجد که به صورت غیر رسمی فعالیت می کنند ، 620 کانون در قم فعال است.
وی با اشاره به تمرکز کانونهای مساجد بر فعالیت درمناطق روستایی گفت: 117 کانون فرهنگی در روستاهای قم فعالیت دارند.
طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، قم دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از 55 هزار و 865 تن است که در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می کنند.
وی تعداد اعضای کانون های مساجد قم را نیز بالغ بر 40 هزار تن ذکر کرد و افزود: 187 کتابخانه مخزن دار و 120 کتابخانه باز را نیز توسط این مجموعه راه اندازی شده است.
این آیین به مناسبت 18 اسفند بیست و ششمین سالروز تاسیس کانون های فرهنگی مساجد ترتیب یافته بود و در پایان چند تن از امامان جماعت و پیشکسوتان عرصه مسجد
تجلیل شدند.
7403/ 6133/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.