اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سید موسی حسینی کاشانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: برگزاری جشنوراه های مختلف فرهنگی، هنری و ادبی در روستاها و شهرهای مختلف کشور به عنوان یک اولویت جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تاکید جدی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: استان قم متولی برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی روستایی و عشایری در سه رشته نقاشی، عکاسی و خوشنویسی در کشور شده که این جشنواره بستر لازم برای استعدادیابی هنرمندان روستایی را فراهم می کند.
حسینی کاشانی گفت: استعدادیابی و بسترسازی برای بروز استعدادهای هنری روستاییان از جمله اهداف ارزشمند این جشنواره است که استمرار چنین جشنواره هایی به طور قطع موجب تحول در این حوزه در روستاها خواهد شد.
وی با بیان اینکه قم در سه رشته نقاشی، عکاسی و خوشنویسی حرف های زیادی برای گفتن در سطح کشور دارد گفت: دلیل انتخاب قم برای میزبانی از این جشنواره، توانمندی ها و ظرفیت های استان در این رشته های هنری است.
حسینی کاشانی با بیان اینکه «ایران تهران نیست» شعار وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی است افزود: بر این اساس نگاه ویژه ای در برنامه های فرهنگی و هنری در استان ها مورد توجه قرار گرفته است.
وی از «شهر خلاق» به عنوان یکی از برنامه های آینده این وزارتخانه یاد کرد و افزود: این طرح به منظور شناسایی ظرفیت های فرهنگی و هنری شهرهای مختلف به زودی در کشور و استان اجرایی می شود.

** مساجد همچنان باید به عنوان محوریت برنامه های فرهنگی نقش آفرینی کند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در ادامه با تاکید بر اینکه مساجد به عنوان مرکزیت و محوریت برنامه های فرهنگی باید همچنان نقش آفرینی کند گفت: بسترسازی برای حضور پررنگ نوجوانان و جوانان به عنوان یک ضرورت، موجب شکل گیری کانون های فرهنگی هنری در مساجد شد.
حسینی کاشانی با اشاره به وجود فعالیت نهادهای مختلف فرهنگی تصریح کرد: باید این نهادها با پرهیز از موازی کاری تحت نظر امام جماعت مسجد به فعالیت بپردازد.
وی با بیان اینکه قم در حوزه فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد از جمله استان های سرآمد کشور است گفت: فعالیت های متنوع فرهنگی در سطح مساجد استان در حال برگزاری است که با توجه به تعامل کانون های فرهنگی هنری با نهادهای فرهنگی، دستاوردهای قابل قبولی بدست آورده است.

**مسئول دبیرخانه کانون ‌های فرهنگی هنری مساجد قم نیز گفت: جشنواره کشوری هنرهای تجسمی روستا و عشایر که از روز چهارشنبه 15 اسفندماه امسال آغاز می شود در ساعت 17 روز پنجشنبه 16 اسفندماه با برگزاری آیین اختتامیه به کار خود پایان می دهد.
حجت الاسلام والمسلمین سعید روحانی گفت: تشرف به زیارت حرم حضرت معصومه(س)، برگزاری کلاس های آموزشی تخصصی، آزمون حضوری و برپایی نمایشگاهی از آثار برگزیده، از جمله برنامه های این جشنواره است.
وی گفت: تدوین آیین نامه جشنواره و طراحی پوستری بر اساس این آیین نامه از جمله اقدام های صورت گرفته در این زمینه بوده است.
وی اضافه کرد: در حوزه خوشنویسی 89 اثر، نقاشی 540 اثر و در حوزه عکاسی یک هزار و 115 اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
روحانی با اشاره به اینکه 21 تن در رشته نقاشی، 20 تن در رشته عکاسی و 13 تن در رشته خوشنویسی به مرحله نهایی این جشنواره راه یافته اند، افزود: آثاری از 25 استان در حوزه عکاسی، 10 استان در حوزه خوشنویسی و 15 استان در حوزه نقاشی به این جشنواره ارسال شده است.

**رئیس اداره امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز در این نشست، با بیان اینکه بیش از 10 کاتب قرآن در این استان وجود دارد گفت: طراحی نگارگری در قم با ایجاد کارگاه ساخت ضریح حرم امام حسین(ع) رونق بیشتری یافت.
حسن دلیر افزود: قم در برگزاری جشنواره های کشور دارای کارنامه قابل قبولی است به همین دلیل با توجه به ظرفیت های استان، برگزاری این جشنواره به قم واگذار شده است.
7404/ 1175
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.