اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، بهرام سرمست روز چهارشنبه در آیین بیست و هشتمین دوره معرفی و تجلیل از نمونه های بخش کشاورزی قم، افزود: در زمینه بازاریابی و فروش تضمینی محصولات و با کمترین واسطه، هر ساز و کاری که لازم باشد باید در استان اجرایی شود.
وی با اشاره به این که وجود واسطه از مشکلات اصلی کشاورزان است، اضافه کرد: گاهی یک سوم و یا یک پنجم قیمت محصولات کشاورزی نسبت به نرخی که به دست مصرف کننده می رسد، به کشاورز اختصاص می یابد.
وی افزود: گاهی نیز محصولات به دلیل عدم خرید تضمینی و یا عدم صادرات در دست کشاورز می ماند و یا قبل از این که محصولات به نرخ واقعی برسد، از دست کشاورز خارج می شود و به دست واسطه می رسد.
سرمست بیان کرد: انتظار داریم برای حل این مشکلات در سیستم قانون گذاری و اجرایی، اصلاحاتی صورت گیرد و همچنین از مجمع نمایندگان استان درخواست داریم در جلسه ای این مسائل و مشکلات بررسی شود.
وی تاکید کرد: باید ارکان قوا و مجمع نمایندگان در استان به جمع بندی برسند و هماهنگی و تعامل برای حل مشکلات این بخش ایجاد شود تا کشاورز و باغدار و دامدار در این سیاست گذاری ها و مباحث درون استانی متضرر نشوند.
استاندار قم با بیان بیان این که ریشه همه ما که ادعای شهرنشینی داریم، روستا، کشاورزی و دامداری است، گفت: امروز نسل باسوادی داریم که تحصیل کرده عرصه کشاورزی هستند، به روستا بازگشتند و تولید را ترجیح دادند.
وی با تاکید بر این که کارهای مهمی باید در بخش کشاورزی قم انجام شود، گفت: وظیفه ما بسیار سنگین است، زیرا در استان حدود 96 درصد شهرنشین و فقط چهار درصد بخش روستایی و کشاورزی است.
سرمست تاکید کرد: از مزیت های بخش کشاورزی قم باید به درستی استفاده شود و از این بخش حمایت کنیم.
وی افزود: دام های شهرک دامشهر قم به 26 استان منتقل می شود که از این نظر نقطه ای حیاتی و پراهمیت محسوب می شود.
مجتمع پرواربندی دامشهر قم در فاصله 13 کیلومتری شمال غربی شهر قم و در مسیر جاده قم به جعفریه و ساوه و در جنوب شرقی کوه نمک واقع شده است؛ ظرفیت کل مجتمع دامشهر، 173 هزار و 360 راس دام است که تعداد کل واحدهای آن یک هزار و 278 واحد است که 571 واحد گوساله پرواری به ظرفیت 39 هزار و 260 راس و 707 واحد گوسفند پرواری به ظرفیت 134 هزار و 100 راس دارد.
وی گفت: حمایت از بخش دامپروری از برنامه های مهم استان است و مدیریت قم موظف به حمایت از برنامه های جهاد کشاورزی و دامپزشکی در این زمینه می باشد.
سرمست افزود: قم نمونه کشوری در تغییر الگوی کشت است و این موضوع باید جدی گرفته شود، زیرا این استان موقعیتی دارد که به لحاظ کمبود منابع آبی باید در انتخاب الگوی کشت به دنبال کشت های کم آب بر و متناسب با اقلیم آن باشیم.
وی با تاکید بر حمایت از برنامه های جذب سرمایه گذار و امنیت سرمایه گذاری، افزود: در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز سیاست این است که از بخش کشاورزی حمایت کنیم.
وی اضافه کرد: این امر می طلبد کشاورزان و سرمایه گذاران پیش قدم شوند و طرح های خود را ارائه دهند.
استاندار قم ادامه داد: تکمیل زنجیره تولید و ایجاد صنایع فرآوری باید در دستور کار کمیسیون ها و کارگروه های استانداری قرار گیرد تا زنجیزه تولید در بخش کشاورزی تکمیل شود.
وی در ادامه با اشاره به حضور میلیونی مردم در راهپیمایی 22 بهمن، گفت: از ملت شریف ایران به ویژه هم استانی ها که در 22 بهمن ماه حماسه دیگری آفریدند، قدردانی می نمایم.
وی افزود: همچنین از دستگاه های اجرایی که در نمایشگاه «شکوه چهل ساله» با همت تولیدکنندگان و دست اندرکاران عرصه کشاورزی دستاوردهای دولت و ملت را به نمایش گذاشتند، نیز تشکر می کنم.
«نمایشگاه شکوه چهل ساله» از 14 تا 18 بهمن ماه جاری در مصلای قدس قم برپا شد؛ در این نمایشگاه 68 غرفه در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دایر بود.
در آیین بیست و هشتمین دوره معرفی و تجلیل از نمونه های بخش کشاورزی قم که با حضور مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، علی اکبر مویدی معاون ترویج و آموزش کشاورزی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاوری، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر فصیحی رئیس دفتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سالن همایش های شهرداری قم ترتیب یافت، به مناسبت دهه فجر 32 طرح در بخش های بهبود تولیدات دامی، مدیریت آب و خاک، بهبود تولیدات گیاهی، شیلات و امور آبزیان و صنایع تبدیلی و غذایی با اعتبار یک هزار و 210 میلیارد ریال و با اشتغالزایی 471 تَن افتتاح شد که 489 خانوار از مزایای این طرح ها بهره مند می شوند.
در این آیین از نخستین گواهینامه استاندارد فلفل دلمه ای در قم رونمایی شد.
/2085/ 1175
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.