بهبود علیزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال گذشته سه هزار و ۶۰۰ تن گندم مازاد برنیاز مصرف کشاورزان خلخال خریداری شد ولی این میزان در سال جاری به هزار و ۱۰۰ تن کاهش یافته است.

او با بیان اینکه بطور میانگین سالانه ۱۲ هزار تن گندم در مزارع کشاورزی دیم و آبی این شهرستان تولید می‌شود، دلیل کاهش میزان فروش گندم مازاد برنیاز کشاورزان به بخش دولتی را پایین بودن نرخ دولتی خرید گندم در مقایسه با نرخ خرید در بازار آزاد و بی‌رغبتی کشاورزان به فروش گندم به بخش دولتی ذکر کرد.

او وسعت اراضی کشاورزی این شهرستان را ۴۹ هزار و ۷۵۰ هکتار ذکر کرد و افزود: از این میزان ۴۰ هزار و ۲۱۳ هکتار و ۸۱ درصد از سطح اراضی کشاورزی مستعد خلخال دیم و ۱۹ درصد  به میزان ۹ هزارو ۸۲۶ هکتار نیز اراضی کشاورزی آبی هستند.

او اظهارداشت: در سال جاری ۷۴ درصد به میزان ۲۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی دیم و ۲۶ درصد به میزان چهار هزار و ۴۳۷ هکتار زیرکشت گندم رفته بود. 

وی با بیان اینکه از مجموع اراضی کشاورزی این شهرستان در سال جاری زراعی جاری ۲۸ هزار و ۶۵۶ هکتار به زیرکشت محصولات کشاورزی رفته ،گفت: از مجموع اراضی دیم ۶۲ درصد به کشت غلات ،۷.۵ درصد به کشت حبوبات و ۳۰ درصد به کشت علوفه اختصاص داده شده است.

علیزاده همچنین اظهارکرد: از مجموع اراضی زیرکشت آبی نیز ۲۲ درصد به کشت غلات ،۲۲ درصد به کشت علوفه ،۲.۵ درصد حبوبات و ۱۵ درصد نیز به کشت صیفی‌جات و سایر محصولات کشاورزی اختصاص یافته و بطور میانگین سالانه هزار تن محصول کشاورزی در این شهرستان تولید می‌شود.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد ، از مجموع بهره‌برداران بخش کشاورزی این شهرستان ۴۷ درصد در بخش مرکزی  ،۲۸ درصد در بخش خورش‌رستم و ۲۵ درصد نیز کشاورزان و بهره‌برداران بخش شاهرود این شهرستان هستند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.