به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ، دکتر بابک نخستین افزود: امسال  از ۴۶ نفر موارد علامت‌دار بستری در بیمارستان‌های استان از نظر آنفولانزا نمونه‌برداری شده که فقط یک مورد مثبت گزارش شده است.

وی بیان کرد: برای پیشگیری از شیوع  این بیماری  اقدامات اساسی به منظور حساس سازی و آمادگی سیستم بهداشتی درمانی صورت گرفته که می‌توان به مهمترین آنها از جمله برگزاری جلسات آموزشی برای پرسنل بهداشتی، درمانی جهت حفظ آمادگی مقابله با بیماری، آموزش و اطلاع‌رسانی عموم، تقویت همکاری‌های درون بخشی و برون بخشی، تامین ملزومات نمونه برداری، واکسن، دارو و وسایل حفاظت فردی اشاره کرد.

او اضافه کرد:  با توجه به شروع فصل سرما و احتمال شیوع بیماری آنفلولانزا، رعایت موازین بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلاء به بیماری ضروری است. 

وی از جمله موارد ضروری برای پیشگیری  از این بیماری را پوشاندن دهان و بینی هنگام هنگام عطسه و سرفه؛ ششتن مکرر و مرتب دست‌ها با اب و صابون؛ فاصله گیری حداقلی 2 متره از دیگران در صورت داشتن علایم احتمالی بیماری ؛ خوداری از دست دادن و روبوسی با دیگران ، استراحت در خانه و مصرف مایعات گرم در صورت داشتن علایم بیماری و مراجعه به پزشک در صورت تشدید بیماری  ذکر کرد.

بیماری آنفولانزا یک بیماری تنفسی حاد واگیر است که عامل آن ویروس‌های آنفولانزا می باشد. این  بیماری در تمامی طول سال رخ می‌دهد اما معمولا بیشترین زمان شیوع آن در ماه‌های سرد سال و اوج آن در زمستان است.

از مهمترین علایم بیماری تب و لرز، سرفه، درد گلو، بی‌حالی، دردهای عضلانی و مفصلی، آب ریزش از بینی یا گرفتگی بینی می‌باشد.

ویروس‌های آنفولانزا به طور عمده از طریق هوا (ذرات ریز تنفسی آلوده) توسط سرفه و عطسه کردن فرد بیمار منتقل می شود. 
 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.