اخبار مرتبط

قاسم میرمرسلی روز دوشنبه  اعلام کرد: طرح آمارگیری نیروی کار در هر فصل به صورت نمونه‌ای با مراجعه به یک هزار و ۵۲۶ خانوار ساکن در مناطق شهری و روستایی استان اردبیل اجرا شد که در این طرح افراد بالای ۱۰ سال از لحاظ وضعیت اقتصادی مورد بررسی قرار گرفتند.

وی افزود: براساس  نتایج این آمارگیری بیش از ۴۸ درصد جمعیت در سن کار مشغول فعالیت‌های اقتصادی بودند به طوری که نرخ مشارکت اقتصادی نشان می‌دهد، این شاخص نسبت به تابستان سال قبل ۹ درصد کاهش یافته است.

کارشناس مسئول طرح نیروی کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل افزود: بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیشتر نشان می دهد که ۹ درصد از جمعیت فعال استان بیکار بودند و روند تغییرات نشان دهنده کاهش ۲ درصدی نرخ بیکاری نسبت به تابستان سال قبل است.

میرمرسلی ادامه داد: در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال نرخ بیکاری متغیر بوده به طوری که ۱۷.۲ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکارند و تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این رقم نسبت به تابستان سال قبل ۳.۷ درصد کاهش یافته است.

وی به بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز اشاره کرد و گفت: در تابستان سال جاری ۱۹.۹ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بودند و این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به تابستان گذشته به میزان ۹ درصد تعدیل شده است.

کارشناس مسئول طرح نیروی کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر را یادآور شد و گفت: این بررسی‌ها نشان می‌دهد  که در تابستان امسال به میزان ۷.۴ درصد جمعیت شاغل به دلایل اقتصادی اعم از فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بودند.

میرمرسلی اضافه کرد: بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در تابستان امسال بخش خدمات با ۳۹.۷ درصد بیشترین سهم و بخش‌های کشاورزی و صنعت به ترتیب با ۳۵ و ۲۵.۴ درصد به ترتیب در رده‌های بعدی قرار اشتغال دارند.

کارشناس مسئول طرح نیروی کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل گفت: همچنین نتایج نشان می‌دهد که ۸۹ درصد از شاغلان در بخش خصوصی و تنها ۱۱ درصد در بخش عمومی و دولتی مشغول به کار بودند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.