به گزارش ایرنا، صادق صالحی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: از این تعداد چهار واحد کشتارگاه صنعتی طیور ، سه واحد کشتارگاه صنعتی دام و هشت واحد کشتارگاه سنتی دام هستند.

 وی بیان کرد: در تمامی این کشتارگاه‌ها ناظران فنی و بهداشتی دامپزشکی و ناظران روحانی بر ذبح شرعی نظارت داشته و مراحل کشتار با دقت و حساسیت خاصی رصد می‌شود.

وی با بیان اینکه دامپزشکی در بحث زیر ساخت ها یکی از ارگانهای تاثیرگذار جامعه است، اظهار داشت: اما فعالیتهای این مجموعه در جامعه به طور مستقیم نمود بیرونی ندارد.

وی با اشاره به اینکه دامپزشکی حرفه ای متنوع بوده و تاثیر بسیار وسیع و گسترده در جامعه دارد، اضافه کرد: دامپزشکی علاوه بر ارتقای سلامت و بهداشت در جامعه در افزایش بهره وری، امنیت غذایی، رونق کسب و کار و توسعه اقتصادی منطقه نقش بسزایی دارد.

صالحی گفت: در ۱۲ ماه گذشته بیش از  ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه طیور در پنج واحد کشتارگاه صنعتی استان تحت بازرسی بهداشتی و فنی کارشناسان دامپزشکی به صورت کاملا بهداشتی و بسته بندی هویت دار وارد چرخه مصرف شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان افزود: در همین مدت ۱۶۸ هزار و ۵۴۵ راس دام سنگین و سبک در کشتارگاه‌های  صنعتی و سنتی  استان ذبح و پس از انجام فرآیند بازرسی های بهداشتی و فنی وارد بازار مصرف شده است.

او یکی از مهمترین دغدغه های دامپزشکی را برخورد با فرآورده‌های خام دامی غیربهداشتی دانست و بیان کرد: رعایت استانداردها ضامن سلامت و رضایت مصرف‌کننده است و عرضه فرآورده‌های خام دامی مشروط به آگاهی جامعه از شرایط تولید ، نگهداری و مصرف این فرآورده‌هاست.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود سه هزار مرکز تولید ، توزیع و عرضه فرآورده های دامی در سطح استان تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی است، اظهار داشت: در این مدت  ۸۲ هزار و ۶۵۷ مورد بازدید از این اماکن به عمل آمده و در مجموع ۷۶ هزار و ۲۴۳ کیلوگرم فرآورده های خام دامی آلوده ، غیربهداشتی و تاریخ منقضی کشف و ضبط شده است.

به گفته صالحی ۴۷۰ متخلف حوزه سلامت و امنیت غذایی جامعه در این مدت به مراجع قضایی معرفی شده‌است.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از مردم خواست فرآورده‌های خام دامی مورد نیاز خود را به صورت بسته‌بندی تحت نظارت دامپزشکی تهیه نموده و به هنگام خرید از ممهور بودن گوشت به مهر بهداشتی اطمینان حاصل کنند.

وی اضافه کرد: شماره تلفن ۳۳۳۹۴۸۰۰  اداره کل دامپزشکی آماده دریافت گزارش‌های مردمی می‌باشد.

۶۱۳۰/ ۱۲۵۷

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.