اصغر دانشیان روز یکشنبه در حاشیه تودیع و معارفه مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در گفت وگو با ایرنا، افزود: برای هر ۱۰ هزار هکتار در دنیا یک محیط‌بان وجود دارد در حالی که این رقم در ایران برای هر ۲۰ هزار هکتار یک محیط‌بان است.

وی با اشاره به اینکه برای حل این مشکل با سازمان امور اداری و استخدامی کشور تفاهمنامه‌ای منعقد شده تا هر سال ۳۰۰ نفر جذب حفاظت محیط‌زیست شود، بیان کرد: به مدت ۱۰ سال این تفاهنامه اجرا شده و سالانه ۲۵۰  محیط‌بان و ۵۰  کارشناس جذب سازمان خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین مجوزهای لازم و دستور رئیس جمهوری برای افزایش حقوق شاغلان در سازمان محیط‌زیست اخذ شده و در صورت تامین اعتبار دریافتی کارکنان این سازمان ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

او همچنین با اشاره به مشاهده مواردی از حیوان آزاری در مناطق مختلف کشور گفت: لایحه حمایت از حیوانات به مجلس شورای اسلامی ارسال و اعلام وصول شده و با تصویب مجلس با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

دانشیان با بیان اینکه لایحه حمایت از محیط‌بانان در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده ،گفت: شورای نگهبان ایراداتی به این مصوبه مجلس وارد کرده که با رفع آن حمایت از محیط‌بانان قانونی خواهد شد.

 معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: واقعیت این است که به اندازه شعاری که برای حفاظت از محیط زیست می‌دهیم عمل نکرده‌ایم و اگر به همین منوال عمل کنیم در آینده نه چندان دور به جای ماهی از دریاها و دریاچه‌ها باید پلاستیک صید کنیم.

او بیان کرد: ریختن زباله در طبیعت در کشورهای توسعه یافته جرم تلقی می‌گردد، اما در ایران به راحتی عموم مردم زباله‌های خود را در طبیعت ریخته و باعث آلوده شدن محیط‌زیست می‌شوند.

وی مدیریت پسماندها را یکی از الویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد و ادامه داد: باید با فرهنگ‌سازی مدیریت پسماند را از داخل خانه‌ها شروع  و اقدام به تفکیک زباله از مبدا نمود.

وی با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست وظیفه  آحاد مردم  بوده  و تعدی به آن تعدی به حق و حقوق نسل های آینده است اظهار کرد: همه باید با محیط‌زیست مهربان بوده و برای حفاظت از آن تلاش کنیم چرا که حاکمیت و دولت به تنهایی نمی‌تواند آن طور که باید در حفاظت از محیط زیست موفق عمل کند.

دانشیان افزود: در سال‌های اخیر برای ارایه خدمت بهتر به مردم، سرمایه‌گذاران و ارباب رجوع بیش از ۹۴ درصد اختیارات سازمان به مدیران کل استان‌ها تفویض شده و  با این اقدام  علاوه بر کاهش هزینه  و اتلاف وقت فرایند زمان صدور مجوز ها نیز کاهش یافته است.

وی بیان کرد: با این اقدام سازمان در طول یک سال گذشته پرونده ۲۰۰ طرح بزرگ در کشور که سالیان سال بدون جواب مانده بود تعیین تکلیف شده و ضمن تحقق توسعه پایدار، اشتغالزایی خوبی در کشور فراهم شد.

در این آیین از زحمات محمد خداپرست تقدیر و سعید شهند به عنوان مدیر کل محیط زیست استان اردبیل معرفی شد.

۶۱۳۰ /۶۰۱۶

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.