به گزارش ایرنا ، بهبود علیزاده روز پنجشنبه در بازدید از عملیات اجرای طرح سرشاخه کاری گردو در باغ های میوه روستای خوجین خلخال افزود: این طرح با هدف پیشگیری علمی و عملی با سرمای دیر رس بهاره با استفاده از ارقام دیرگل ده و دیر برگ ده بر روی ارقام بذری نامرغوب گردو از 20 اردیبهشت ماه امسال آغاز شده و درصورت مناسب بودن شرایط جوی تدواوم خواهد داشت.
او اظهار کرد: پیوندک های تهیه شده برای اجرای این طرح از باغ مادری گردو در استان قزوین تهیه و تامین و تاکنون سرشاخه کاری گردو بر روی 300 اصله از ارقام نامرغوب بذری آسیب پذیر در مقابل سرمای دیررس بهاره صورت گرفته است.
او گفت: علاوه بر افزایش مقاومت درختان گردو در مقابل سرما و دیرگل دهی و برگ دهی درخت در فصل بهار افزایش محصول به هشت تن در هکتار همراه با ارتقای سطح کیفیت تولید از جمله مزایای اجرای طرح سرشاخه کاری گردو است که توسط کارشناسان خبره مدیریت جهاد کشاورزی همراه با آموزش باغداران اجرا می شود.
علیزاده با بیان اینکه سرمای اردیبهشت سال گذشته 100 درصد محصول گردوی باغ های این منطقه را از بین برد و خسارات سنگینی به باغداران گردو وارد کرد ، افزود: سرمای اوایل اردیبهشت امسال نیز بخش عمده ای از محصول گردو در بخش شاهرود این شهرستان را از بین برد.
او اظهار داشت: برای افزایش مقاومت درختان گردو در مقابل سرمای دیررس بهاره علاوه بر اجرای طرح سرشاخه کاری گردو 2 هزار و 200 اصله نهال اصلاح شده گردوی چند لر در اواخر سال گذشته در بین باغداران این شهرستان توزیع شد.
شهرستان خلخال در جنوب اردبیل با بهره مندی از 2 هزار و 500 هکتار باغ گردو بزرگترین قطب تولید گردوی استان اردبیل است.
7119/6018
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.