اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، آیت ‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌ های نماز جمعه اردبیل افزود: نمایندگان مجلس در قالب لایحه انتخابات به جای بررسی موضوعات فرعی بهتر است مسائل حساس و دقیق را مورد بررسی قرار دهند تا راه فساد از منفذ ثروت و قدرت نمایندگی کنترل شده و مجلس به جایگاه واقعی خود که عزت و ذلت یک کشور در دست اوست، برسد.
وی با بیان اینکه در سایه انتخاباتی شایسته می‌ توانیم مجلسی در تراز نظام اسلامی تشکیل دهیم که مطالبه و نیاز مردم را به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه قرار دهد، اظهارداشت: به نظر می‌رسد در لایحه ارائه شده نه دولت و نه مجلس قصد اصلاح برخی از معایب و ارتقا و توانمندی قوه مقننه را ندارند و بیشتر از اینکه به فکر اصلاح ایرادات اساسی باشند مشغول برخی مسائل فرعی هستند.
نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: مجلس به جای اینکه جلوی ورود نمایندگان توانمند را در سه دوره متوالی به مجلس بگیرد بهتر است روی پنج موضوع اساسی متمرکز شود که اولین آن مربوط به ممنوعیت دخالت نمایندگان در عزل و نصب‌هاست چرا که این دخالت‌ های بی ‌مورد زمینه تضییع مدیریت منابع کشور را رقم می‌زند.
عاملی گفت: باید مجلس قانونی را تصویب کند که یک نماینده در چهار سال نمایندگی خود برای اطرافیان موقعیت ویژه و حقوق خاصی درست نکند چرا که چنین امری باورسوزی حقیقی را به همراه داشته و به نوعی فاصله طبقاتی و بی‌نظمی در عدالت اجتماعی را فراهم می‌ آورد.
وی ادامه داد: از آن جهت که نمایندگی در مجلس قدرت محسوب می‌شود اگر این قدرت مهار نشود فساد به همراه خواهد داشت و یک نماینده مجلس نباید به خود اجازه دهد تا برای فرزندان و اطرافیان خود شرایط استخدام ناعادلانه ‌ای را رقم بزند.
امام جمعه اردبیل بیان کرد: نمایندگان مجلس باید قانونی را تصویب کنند تا در دوره نمایندگی هیچ کس به دنبال کسب آرا با پول نباشد و اگر نماینده ‌ای نیز به چنین خطایی مرتکب شود باید همیشه از نمایندگی مردم محروم شده و بدین وسیله نقش پول در انتخابات حذف شود.
عاملی بیان کرد: اگر این امر در مسیر انتخابات سالم رقم بخورد نخبگان جامعه جرات حضور در انتخابات و عرصه رقابت را خواهند داشت که بعید می‌دانیم مجلس به چنین پیشنهاداتی رای داده و یا آن را تصویب کند.
وی ادامه داد: بعد از پایان دوره نمایندگی ضرورت دارد ثروت و دارایی یک نماینده و فامیل درجه یک او مورد ارزیابی قرار گیرد تا مبادا به صورت دوپینگی بر مال و دارایی او افزوده شده باشد و این کار در تعیین سلامت یک نماینده بسیار موثر است.
امام جمعه اردبیل اظهار داشت: اگر چنین مصوبه‌ و قانونی در مجلس به تایید برسد دیگر نماینده از برخی دلالان و واسطه‌ گران انتظار حمایت و پشتیبانی نخواهد داشت و به همان درآمد نمایندگی خود قانع خواهد بود.
عاملی بیان کرد: انتظار می ‌رود مجلس در بررسی لایحه انتخابات به رسیدگی به تخلفات انتخاباتی توجه کند زیرا نیاز است صلاحیت افراد حتی بعد از پیروزی در انتخابات مدنظر قرار گرفته و این تخلفات مورد رسیدگی قرار گیرد.
وی گفت: اگر نمایندگان مجلس این موضوعات را در بررسی لایحه انتخابات ملاک قرار دهند ما به طور شایسته می‌توانیم نماینده‌ ای در قد و قواره نظام اسلامی داشته باشیم.
امام جمعه اردبیل در ادامه سخنانش با گرامیداشت 14 اسفند سالروز تاسیس کمیته امداد تشریح کرد: در آستانه عید نوروز باید شریک و غمگسار نیازمندان باشیم تا با همدلی بتوانیم نوروز ساده‌ ای را در کنار فقرا و نیازمندان با وجدانی راحت تجربه کنیم.
عاملی همچنین به 15 اسفند روز درختکاری اشاره کرد و گفت: سرانه فضای سبز در استان اردبیل پایین است در حالی که ما استان کویری نیستیم و باید این سرانه را افزایش داد.
وی با قدردانی از حضور امام جمعه اسالم به همراه 20 جوان دیگر در نماز جمعه اردبیل برای اعلام همراهی با کمپین نوروز ساده افزود: انتظار این است که این کمپین به یک حرکت و فرهنگ سازی عمومی در سال‌ های آینده تبدیل شود.
امام جمعه اردبیل همچنین به موضوع احتکار به عنوان یک حرکت ناپسند در جامعه و با هدف در تنگنا قرار دادن مردم اشاره و گفت: گناه محتکران در ردیف دایم ‌الخمرها و دلالان زنا قید شده است.
7110/ 1257
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.