سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان با بیان این که « عناصر اصلی شبکه انفجارهای تروریستی انتحاری منطقه برج البراجنه ضاحیه جنوبی بیروت بازداشت شده اند»، تاکید کرد که « به زودی جبهه های جدید نبرد با داعش گشوده می شود».

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان با بیان این که « عناصر اصلی شبکه انفجارهای تروریستی انتحاری منطقه برج البراجنه ضاحیه جنوبی بیروت بازداشت شده اند»، تاکید کرد که « به زودی جبهه های جدید نبرد با داعش گشوده می شود».

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، سید حسن نصرالله شامگاه شنبه در یک سخنرانی زنده تلویزیونی که از شبکه المنار پخش شد، با بیان این که « حزب الله جنایات تروریستی داعش در فرانسه و کشتار بی گناهان را محکوم می کند» ، گفت که ما با مردم فرانسه ابراز همدردی و همبستگی می کنیم.

وی با بیان این که « ملت های منطقه با زلزله وحشیانه داعش در بیشتر کشورهای اسلامی و عربی از جمله لبنان مواجه هستند»، افزود: به همین دلیل ما مصیبت دردناک ملت فرانسه را احساس و درک می کنیم.

دبیرکل حزب الله همچنین ضمن محکوم کردن انفجارهای تروریستی انتحاری در محله عین السکه منطقه برج البراجنه ضاحیه جنوبی بیروت با خانواده شهدا و مجروحان این جنایت تروریستی ابراز همدردی و همبستگی کرد.

سید حسن نصرالله از همه کسانی که با پیام تسلیت و تعزیت ابراز همدردی کرده و از مردم ، نیروهای امنیتی ، نظامی ، قضایی و دولت و مجلس لبنان که بدون وقفه بعداز این جنایت تروریستی به وظایف خود عمل کرده اند، تشکر و قدردانی کرد.

وی با بیان این که مسئولیت این جنایت وحشیانه برعهده گروه تروریستی تکفیری داعش است و شبکه های وابسته به آن مجری این انفجارهای ترورستی انتحاری بوده اند، اظهارداشت: بازداشت شدگان که اکنون در اختیار دستگاه های امنیتی هستند، به ارتباط خود با داعش و دریافت دستورات و توجیهات از سرکردگان این گروه اعتراف کرده اند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: هیچ انتحاری بازداشت نشده است و اسامی انتحاری ها را که داعش یا طرفی دیگر شاید دشمن صهیونیستی منتشر کرده اند، قطعا صحیح نیست و دو فلسطینی ذکر شده در بیانیه داعش هیچ ارتباطی با این عملیات تروریستی ندارند.

سیدحسن نصرالله تصریح کرد: تاکنون فقط هویت یکی از انتحاری ها به طور کامل مشخص شده و او دارای هویت سوری است و قرائن نشان می دهد که دومین انتحاری هم سوری است.

وی اظهارداشت: دستگاه های امنیتی لبنان از جمله شعبه اطلاعات نیروهای امنیت داخلی و نیروهای امنیت عمومی تعدادی را بازداشت کرده اند و بازداشت شدگان در اختیار هر دو دستگاه با این جنایت تروریستی ارتباط دارند.

دبیرکل حزب الله گفت: تاکنون شبکه اصلی ، مدیران و عناصر اصلی این شبکه بازداشت و در اختیار شعبه اطلاعات نیروهای امنیت داخلی لبنان هستند و آنها عملیات انفجارهای تروریستی انتحاری برج البراجنه را مدیریت و امکانات ، اطلاعات وتجهیزات لجستیک را فراهم واهداف را مشخص کرده اند و این موفقیت امنیتی در فاصله کمی به دست آمده است.

سید حسن نصرالله افزود: این موفقیت که ما آن را به نیروهای امنیت داخلی ، امنیت عمومی و امنیت مقاومت تبریک می گوییم، توانست جلوی عملیات تروریستی مشابه را که ترویست ها آماده شده بودند در روزها و یا هفته های آینده انجام دهند، گرفت.

وی با بیان این که بازداشت شدگان عضو این شبکه تروریستی دارای هویت سوری و لبنانی هستند، خاطرنشان کرد که تاکنون در بین بازداشت شدگان فلسطینی وجود ندارد حال اگربعد فلسطینی هایی بازداشت شوند، نمی دانم.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: عناصر این شبکه از آپارتمان های متعدد در برخی از مناطق بیروت از جمله یک آپارتمان در داخل اردوگاه برج البراجنه استفاده و آن را یک تبعه سوریه اجاره کرده در آن ساکن بود و از عناصر تروریستی در آنجا میزبانی می کرد.

سیدحسن نصرالله با بیان این که « مسئولان ذیربط فلسطینی در اردوگاه برج البراجنه با نیروهای امنیتی لبنان برای بازرسی از این آپارتمان همکاری کامل کرده اند»، اظهارداشت: در این موفقیت بزرگ که نیروهای امنیتی رسمی لبنان با تلاش و پیگیری های فشرده به دست آوردند، همکاری خوب نیروهای امنیتی مقاومت نقش داشته است.

** قدردانی از نیروهای امنیتی
وی گفت: باید از شعبه اطلاعات امنیت داخلی، امنیت عمومی ، نیروهای امنیتی ارتش لبنان و نیروهای امنیتی مقاومت و در این پرونده به طور خاص از شعبه اطلاعات قدردانی و تشکر کنیم زیرا توانست با تلاش های گسترده و حرفه ای با سرعت به نتایج خوبی دست یابد.

دبیرکل حزب الله افزود: در روزهای آینده باید برای رویارویی با این گونه از جنایات تروریستی گروه های تکفیری ها آماده باشیم و با یکدیگر مانند دوره مقابله با خودروهای بمب گذاری شده ، همکاری کنیم.

سیدحسن نصرالله هشدار داد: اقدامات و تدابیری مانند بازرسی خودروها و ایجاد ایست و بازرسی ها کافی نیست و برنامه کشف ، شناسایی و متلاشی کردن باندهای تروریستی و برخورد با عناصری که اطلاعات و امکانات لجستیک و پشتیبانی در اختیار آنها قرار می دهند، باید در دستور کار قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با تلاش های دولت ، نیروهای امنیتی رسمی و مقاومت و ارتش لبنان و به ویژه رویارویی های نظامی با تروریست های تکفیری در بلندی های القلمون و عرسال در ارتفاعات شرقی و نزدیک مرزهای سوریه، نابودی پایگاه ها و کارگاه های بمب گذاری خودروها و از بین رفتن بسیاری از باندهای تروریستی، مدتی طولانی است که خودروهای بمب گذاری شده در لبنان منفجر نمی شوند.

** به شیوه های جدید برای مقابله با تروریست ها نیاز داریم
دبیرکل حزب الله درعین حال تصریح کرد: امروز با شیوه جدیدی از عملیات تروریستی در جهان از سوی گروه های تروریستی تکفیری از جمله داعش مواجه هستیم که نمونه آن را در پاریس مشاهده کردیم.

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: تروریست ها تمایل زیادی دارند برای کشتار و رعب آفرینی هرچه بیشتر از خودروها و کامیون های بمب گذاری شده استفاده کنند اما چون نمی توانند دست به عملیات گروگان گیری و انفجارهای تروریستی انتحاری با کمربندهای انفجاری می زنند.

وی اظهارداشت: براین اساس ما برای رویارویی با این شیوه های جدید تروریست ها و ناکام ساختن اهداف شوم آنها به اسلوب و شیوه های جدید رویارویی نیاز داریم.

دبیرکل حزب الله با بیان این که « باید در مقابل تجاوزهای اسراییلی و تکفیری و جنایات تروریستی آنها بایستیم و اهداف شوم آنها را خنثی کنیم»، گفت: کسانی که در جنگ با تروریست های تکفیری و کسانی که در نتیجه عملیات تروریستی کشته می شوند، شهید در راه خدا ، کشور و ملت هستند و در مقابل این شهدا ما تنها می توانیم صبر و تحمل کنیم و باید به مشیت الهی رضایت دهیم و اجازه ندهیم که گروه های تروریستی تکفیری به اهدافشان دست یابند.

** فتنه آفرینی هدف تروریست های تکفیری
سید حسن نصرالله تاکید کرد: ایجاد فتنه گسترده بین لبنانی ها و بین لبنانی ها با پناهجویان فلسطینی و سوری یکی از اهداف شبکه تروریستی مجری انفجارهای تروریستی برج البراجنه بود.

وی افزود: داعش با ادعای این که دو انتحاری فلسطینی هستند و برج البراجنه و یک منطقه شلوغ آن را برای جنایت خود انتخاب کرد تا به طورخاص آتش فتنه را بین ساکنان ضاحیه جنوبی بیروت و اردوگاه فلسطینی نشین برج البراجنه که در همسایگی آن قرار دارد، شعله ور کند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: داعش برای گسترش دامنه فتنه همچنین مدعی شد که یک انتحاری سوری بوده است، تا احساسات و عواطف لبنانی های خشمگین را تحریک کند و آنها علیه پناهجویان سوری دست کم در مناطق ضاحیه جنوبی بیروت، جنوب لبنان و یا منطقه بقاع در شرق لبنان دست به اقدام بزنند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: با لطف الهی و هوشیاری و مسئولیت پذیری ملت لبنان به ویژه خانواده معظم شهدا و مجروحان و محکومیت این جنایت از سوی برادران فلسطینی از گرایش های مختلف، این توطئه تروریست های تکفیری شکست خورد.

** اسراییل و تکفیری ها درصدد ایجاد جنگ داخلی در لبنان هستند
وی اظهارداشت: به همه لبنانی ها و فلسطینی ها و سوری های مقیم لبنان و به ویژه اهالی مقاومت می گوییم که همواره باید هوشیار و بیدار باشند و بدانند که دشمنان اسراییلی و تکفیری درصدد ایجاد فتنه وجنگ داخلی در لبنان هستند تا به تحقق اهداف آنها کمک شود.

دبیرکل حزب الله هشدار داد: آمریکایی ها و اسراییلی ها ، برخی نظام های عربی و برخی رسانه های عربی و اجنبی درصدد هستند تا ملت فلسطین و ایران را دشمن لبنانی ها، سوری ها ، اردنی ها ، مصری ها ، عراقی ها و کویتی ها و ... معرفی کنند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: شاید برخی از انتحاری ها و عناصر شبکه های تروریستی تکفیری داعش، القاعده و جبهه النصره، فلسطینی ، سوری و یا لبنانی از طایفه اهل سنت باشند اما حق نداریم آن را به همه فلسطینی ها و یا سوری ها و یا اهل سنت لبنان تعمیم دهیم و این تعمیم دادن با منطق ، سیاست ، اخلاق و انسانیت سازگار نیست.

وی گفت: فلسطینی های ساکن اردوگاه ها در لبنان، برادران ، ملت ، همسایگان و دوستان ما هستند، قضیه ما یکی است و ده ها سال است که با هم با دشمن اشغالگر صهونیستی می جنگیم و هزاران شهید و مجروج تقدیم کرده ایم و دولت لبنان باید به آنها کمک کند و از حقوق انسانی، طبیعی و یک زندگی امن و توام با رفاه و آسایش برخوردار باشند.

** باید ریشه تروریسم تکفیری در اردوگاه ها خشک شود
دبیرکل حزب الله افزود: باید به برادران و گروه های فلسطینی کمک کنیم تا ریشه تروریست های تکفیری را که در اردوگاه ها لانه کرده اند، خشک کنند.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: برای برادران پناهجوی سوری هم همین قاعده حاکم است و با آنها حتی اگر مشخص شود برخی تروریست های انتحاری، سوری هستند باید براساس مسئولیت دینی ، اخلاقی و انسانی برخورد شود و همه آنها را تروریست و تکفیری خطاب نکنیم.

وی تصریح کرد: بسیاری از پناجویان سوری موجود در لبنان از خط سیاسی ما و محور مقاومت حمایت می کنند و برخی مخالف جنایات وحشیانه داعش و جبهه النصره و دیگر تکفیری ها هستند حتی اگر نظام سوریه را تایید نکنند، بیشتر پناهجویان سوری اصلا هیچ ارتباطی با جنایات تروریستی ندارند و تنها برای حفاظت از جان خود و خانواده هایشان به لبنان آمده اند.

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: درست است ، بین پناهجویان کسانی هم وجود دارند که گروه های تکفیری و گروه های مسلح مخالف نظام سوریه را تایید می کنند اما ما نمی توانیم همه پناهجویان سوری را با یک چوب برانیم و در یک پایگاه بدانیم.

** مصلحت چیست ؟
سیدحسن نصرالله گفت: خطاب به برادران فلسطینی و پناهجویان سوری مقیم لبنان می گویم ، هر موضع سیاسی که دارید ، با نظام سوریه هستید و یا ضد آن ، با مخالفان هستید و یا ضد آن فرقی ندارد، به مصلحت شما و ملت لبنان است که اجازه ندهید گروه های تروریستی تکفیری از مواضع ، احساسات ، اردوگاه ها و خانه های شما برای عملیات تروریستی و جنایات خود سوء استفاده کنند.

وی افزود: به مصلحت شما و لبنان است تا با ارتش و دستگاه های امنیتی لبنان همکاری کنید تا خطر از لبنانی ها، سوری ها و فلسطینی ها و دیگر کسانی که هدف تروریست های تکفیری هستند، دور شود و دیدید که در برج البراجنه در میان شهدا و مجروحان اتباع فلسطین و سوریه هم وجود داشتند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: به اهالی مقاومت می گویم که اگر درشبکه های تروریستی شهروندان لبنانی وابسته به یک طایفه معین وجود داشت و به عبارت دیگر وابسته به طایفه بزرگ و کریم اهل سنت لبنان وجود داشت، احدی حق ندارد به دلیل خشم دست به اقدامی واکنشی بزند و همه این طایفه را متهم کند، طایفه اهل سنت لبنان از جنایات گروه های تروریستی تکفیری مبرا است و همه علما ، رهبران، احزاب ، اهالی و ملت اهل سنت لبنان جنایات تروریستی را محکوم و با خانواده شهدا و مجروحان ابراز همدردی و همبستگی کرده اند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: گروه های تروریستی تکفیری درصدد شعله ور کردن آتش فتنه بین شیعیان و اهل سنت لبنان و بین لبنانی ها و پناهجویان فلسطینی و سوری هستند و به همین دلیل در جنایات تروریستی خود در لبنان از عناصر انتحاری لبنانی، سوری و فلسطینی استفاده می کنند.

وی همچنین به شهروندان لبنانی که پایگاه های اینترنتی و شبکه های اجتماعی را پیگیری می کنند، هشدار داد که مراقب باشند عده ای با انتشار خبرها و اطلاعات نادرست آتش خشم و عصبانیت آنها را شعله ور نکنند تا به اقداماتی دست بزنند که تنها منافع اسراییل و تکفیری ها را در لبنان محقق می سازد.

دبیرکل حزب الله گفت: یکی دیگر از اهداف فعالان اینترنتی وابسته به گروه های تروریستی تکفیری اعمال فشار بر مقاومت و حزب الله و دامن زدن به مطالبه خروج نیروهای مقاومت از سوریه و دست کشیدن آنها از مبارزه و نبرد با طرح تکفیری به ویژه داعش در این کشور و مکان های دیگر است.

** به زودی جبهه جدید نبرد با داعش گشوده می شود
سید حسن نصرالله تاکید کرد: امروز به شما می گویم که ما در سوریه و جبهه های دیگر با داعش در حال جنگ با داعش هستیم و به زودی جبهه های نبرد دیگری را با آن می گشاییم و در این نبردها بسیار قوی و محکم حاضر خواهیم شد و این عهد ما با شهدای برج البراجنه است.

وی افزود: به همه کسانی که تحولات و رخدادهای در لبنان ، منطقه و جهان را پیگیری می کنند، می گویم همه گروه های تکفیری به ویژه داعش هیچ آینده ای نه در دوران جنگ و نه در دوران صلح ندارند و عمر آنها بسیار کوتاه است.

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: طرح گروه های تکفیری فقط مرگ و کشتار و خون ریزی است و هیچ برنامه و کشوری ندارند، هیچ طرفی را قبول ندارند و با دیگران نمی توانند زندگی کنند و حتی در داخل خودشان هم با یکدیگر کنار نمی آیند و به همین دلیل از درون در حال فروپاشی هستند و هر روز خبرهای آن را می شنویم.

** شکست های سنگین داعش در سوریه و عراق
سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: داعش در جنگ شکست های سنگینی را متحمل شده و زمین های زیادی را در سوریه و عراق از دست داده است، نیروهای ارتش عراق، الحشد الشعبی،عشایر و ملت عراق با تلاش و قربانی دادن داعش را از دو استان دیالی و صلاح الدین که هر کدام به تنهایی از کشور لبنان بزرگتر هستند، اخراج کرده اند و اکنون نبرد در استان الانبار ادامه دارد و حتی نیروهای کرد شهر سنجار و چند روستای آن را از لوث وجود داعش پاک کرده اند.

وی تصریح کرد: در سوریه هم داعش خسارت های بزرگی را متحمل شده و انشاء الله در مرحله آینده خسارت های بیشتری را متحمل خواهد شد.

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: در دوران صلح هم داعش آینده ای نخواهد داشت و روز به روز همه حامیان و امدادرسانان به آن که با اتخاذ سیاستی احمقانه درصدد برآمدند از این گروه تروریستی تکفیری برای تحقق اهدافشان استفاده کنند، وحشیگری این دست پرورده برای آنها کشف و ثابت می شود.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: در راهکارهای حل سیاسی بحران ها در نشست های وین و غیر وین هم جایی و آینده ای برای داعش در سوریه ، عراق، لیبی ، یمن ، مصر، افغانستان و دیگر کشورها وجود نخواهد داشت و حامیان این گروه از آن دست خواهند کشید.

** تلاش برای نجات لبنان
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید از فضاهای مثبت که به تازگی در لبنان ایجاد شده از طریق توافق هایی که به تشکیل جلسات قانونگذاری مجلس انجامید و یا اتخاذ مواضع انسانی و ملی بعداز انفجارهای تروریستی برج البراجنه برای عبور لبنان از مشکلات و بحران ها و مقابله با توفان ها استفاده کنیم و به شعارهای متناقض عده ای اندک توجه نکنیم.

دبیرکل حزب الله افزود: باید از این فضا و شرایط مثبت و این همبستگی و همدردی بزرگ انسانی و ملی محافظت کنیم تا برای مدتی طولانی باقی بماند، باید از این موقعیت برای حل و فصل ملی و اتخاذ سیاست های همه جانبه به منظور انتخاب رییس جمهوری جدید ، فعال سازی دولت و مجلس ، انتخاب دولت آینده ، تصویب قانون انتخابات و به عنوان گامی واقعی برای بازسازی قدرت در لبنان استفاده کنیم.

سیدحسن نصرالله با بیان این که « منظورمن کنگره تاسیسی نیست که برخی از اظهارات من این برداشت اشتباه را می کنند»، تاکید کرد: بفرمایید ، این قانون اساسی ، این نظام ، این توافق طایف و این سازوکارهای قانونی، بنشینید و به توافی کامل دست یابید.

وی خاطرنشان کرد: برای عبور از این مرحله ناتوانی ، شکست ها و تعطیلی دستگاه های قانونی باید با یکدیگر همکاری کنیم و منتظر کشورهای دیگر که سرگرم مشکلات و طرح های خود هستند، نباشیم.

** نباید منتظر مداخلات فرانسه باشیم
دبیرکل حزب الله اظهارداشت:در هفته ها و ماه های گذشته حتی برخی اروپایی ها و عرب ها فکر می کردند که فرانسه می توان به لبنان بیاید و نقشی مثبت بازی کند اما این فرانسه است که امروز مشاهده می کنید و الان فقط سرگرم مشکلات و بحران های خود است و حتی رییس جمهوری این کشور نتوانست برای شرکت در اجلاس سران گروه 20 به ترکیه برود.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: لبنانی ها از هوش ، عقل ، درک و آگاهی چیزی کم ندارند و رهبرانی دارند که می توانند در شرایط سخت و بحرانی تصمیم های بزرگ اتخاذ کنند و این را در مراحل مختلف ثابت کرده اند.

وی گفت: با وجود همه مشکلات موجود، اگر اراده و عزمی جدی وجود داشته باشد ، می توانیم با استفاده از این فضاهای مثبت استفاده کرده و لبنان را نجات دهیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.