زائران و دوستداران حضرت مهدی (عج) با حضور در سرداب محل تولد امام دوازدهم، ضمن قرائت زیارت، برای تعجیل در ظهور آن حضرت، دعا می‌کنند.

به گزارش جماران، سرداب مقدس یا سرداب غیبت، زیرزمین خانه امام حسن عسکری(ع)، در شمال غربی حرم عسکریین در سامرا قرار دارد. قداست این مکان نزد شیعیان به این دلیل است که محل زندگی امام هادی(ع)، امام عسکری(ع) و امام زمان(عج) بوده است.

سرداب با مرقد امامین عسکریین حدود 15 متر فاصله دارد و در شمال غربی مرقد مطهر عسکریین واقع شده است.

سرداب امام زمان (عج) در سامرا عکس: حرم مطهر عَسْکَریَین، آرامگاه امام هادی(ع) (شهادت ۲۵۴ق) و فرزندش امام حسن عسکری(ع) (شهادت ۲۶۰ق) است. این آرامگاه در شهر سامرا قرار دارد و از مهمترین زیارتگاه‌های شیعیان در کشور عراق به شمار می‌آید. نرجس‌خاتون همسر امام حسن عسکری(ع) و مادر امام مهدی(عج)، حکیمه دختر امام جواد(ع) و تعداد دیگری از سادات و علمای شیعه نیز در این حرم مدفونند.

 

سرداب امام زمان (عج) در سامرا عکس: حرم مطهر عسکریین و گنبد کاشی کاری مسجد صاحب(عج) در سمت چپ مشخص است.

 

جدیدترین تصاویر از سرداب امام زمان (عج) در سامرا

جدیدترین تصاویر از سرداب امام زمان (عج) در سامرا

سرداب امام زمان (عج) در سامرا

سرداب امام زمان (عج) در سامرا

در گذشته راه ورود و خروج سرداب پلکانی باریک بود ولی اکنون، دو راه پله و یک دستگاه بالابر ، راه‌های دسترسی به سرداب که در زیر زمین قرار دارد را تشکیل می دهند. همچنین بر روی سرداب مسجدی ساخته شده که به مسجد صاحب(عج) مشهور است که دارای گنبد کاشی‌کاری شده است.

جدیدترین تصاویر از سرداب امام زمان (عج) در سامرا عکس: تصویری  از  سرداب امام زمان (عج) در سامرا.

 

بنابر گزارش‌های مسلم تاریخی و روایات معتبر متعدد، تعداد قابل توجهی از تشرفات به محضر امام عصر علیه‌السلام تا آغاز غیبت کبری و خصوصاً در دوره حیات امام عسکری علیه‌السلام در این خانه و سرداب شریف انجام گرفته است؛ از آن جمله‌اند: دیدار علی بن بلال، احمد بن هلال، محمد بن معاویه بن حکم و...

خانه امام عسکری علیه‌السلام از آن جهت که محل سکونت و عبادت سه نفر از امامان شیعه یعنی امام هادى، امام حسن عسکری و امام مهدی علیهم‌السلام بوده، همواره در طول تاریخ مورد توجه و احترام مردم واقع شده است. علاوه بر آن به شهادت اسناد معتبر تاریخى، قبر بیش از بیست و دو تن از امامزادگان نیز در آن محل واقع شده که این امر در نوع خود نشانگر اهمیت و ارج این مکان شریف در نزد اولیای الهی است و از همین ‌رو هماره مورد احترام شیعیان بوده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.