هرچند اصل نامه به خواسته جناب سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشوراز شهردار تهران برای ممانعت از تعطیلی این است اما اهمیت اصلی این نامه به سه مورد دیگر برمی‌گرددکه می‌تواند برای اصل آسیب‌های ناظربه زنان بی‌سرپناه تاثیر عمیقی بگذار دوطرح آنها توسط یک مقام قضایی قابل تحسین است.

به گزارش جماران؛ سید علی مجتهدزاده وکیل دادگستری نوشت:

١-اخیرا اخباری از تلاش شهرداری تهران برای تعطیلی یک مرکز ارائه خدمات به زنان بی‌سرپناه رسیده. معاون دادستان کشور برای ممانعت از این کار نامه‌ای به زاکانی نوشته که حاوی نکات و حمایت‌های مهمی از این زنان است.

٢-هرچند اصل نامه به خواسته جناب سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشوراز شهردار تهران برای ممانعت از تعطیلی این است اما اهمیت اصلی این نامه به سه مورد دیگر برمی‌گرددکه می‌تواند برای اصل آسیب‌های ناظربه زنان بی‌سرپناه تاثیر عمیقی بگذاردوطرح آنها توسط یک مقام قضایی قابل تحسین است.

٣-مورد اول این است که آقای عمرانی از زاکانی خواسته تا از طریق بیلبوردها و دیگر امکانات تبلیغاتی در مناطق جنوب شهر، فعالیت این مرکز برای زنان ودختران در معرض آسیب اطلاع رسانی شود.این یعنی تغییر نگاه به این افراد از مجرم به آسیب دیده و به رسمیت شناختن حقوق و شیوه درست مواجه با آنها.

۴-دوم اینکه عمرانی درخواست کرده تا این مرکز برای دریافت کمک به خیرین معرفی شود. اهمیت این آنجاست که خیرین عموما یا توجهی به نیاز موجود در این حوزه ندارند و یا حتی بعضا کمک به این افراد را از نظر شرعی جائز نمی‌دانند که باعث شده تا مقابله با این آسیب‌ها زحمتی دوچندان داشته باشد.

۵-سومین نکته پر اهمیت این نامه بخش پایانی آن است که سعید عمرانی خطاب به زاکانی یادآوری می‌کند که کمک‌رسانی به زنان آسیب دیده پیش از هر کسی وظیفه نهادهای عمومی مثل شهرداری است و حالا که اقداماتش کفایت نمی‌کند، نباید مانع دیگرانی شود که مشغول فعالیت در این زمینه هستند.

۶-هر چند این نامه ناظر به وضعیت مرکز ارائه خدمات به زنان بی سرپناه در میدان شوش است اما محتوای آن می‌تواند بخش مهمی از مانیفست تغییر نگاه قضایی و اجرایی به این بخش باشد. ای کاش این نامه قابل تقدیر معاون دادستان کل کشور با دستورات قضایی نافذ نیز همراه می‌شد.

 

 

pjimage

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.