طبق گزارش وزارت بهداشت در روز چهارشنبه 3 آذر ماه 1400، اکنون هشت شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۶ شهر در وضعیت زرد و ۱۴۶ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

به گزارش جماران؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد، طی ۲۴ ساعت گذشته ۹۵ بیمار کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و تلفات ویروس شاخ دار باز هم دو رقمی شد.

تلفات روزانه کرونا روز دوشنبه یکم آذر ماه پس از ۲۳۴ روز حرکت بر مدار سه رقمی، دو رقمی شد و به ۹۷ نفر رسید اما روز گذشته(سه شنبه) تلفات بار دیگر سه رقمی و ۱۳۲ فوتی اعلام شد.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور (اسفند ۹۸) تاکنون این ویروس پنج خیر برداشته و مرگبارترین خیز آن یعنی خیز پنجم از ابتدای تیر ماه در کشور آغاز شد و وزارت بهداشت هشتم مهر ماه از عبور این خیز از کشور خبر داد.

این خیز در ۲۸ مرداد و و هفتم مهر ماه به ترتیب شمار تلفات از یکصد و ۱۲۰ هزار نفر عبور کرد.

همچنین رکورد تلفات روزانه کرونا در این مدت چندین بار شکسته شد و روز دوم شهریور ماه با ۷۰۹ مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار تلفات از ابتدای شیوع کرونا(اسفند ۹۸) در کشور رسید.   

با این وجود به مدد رویکرد دولت سیزدهم در افرایش واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون تعداد تلفات کرونایی روز دوشنبه یکم آذر ماه بار دیگر دو رقمی و به ۱۲ فروردین سال ۱۴۰۰ که رقم تلفات روزانه کرونا ۹۴ نفر بود، نزدیک شد.

۱۲ فروردین سال ۱۴۰۰ تعداد تلفات روزانه کرونا ۹۴ نفر اعلام شد اما از روز ۱۳ فروردین سال ۱۴۰۰ روند مرگ های کرونایی تا ۳۱ آبان آبان ماه سه رقمی ماند.

بر اساس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از دیروز(سه شنبه) تا امروز چهارشنبه سومآذر ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۸۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۲۴ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۹۲ هزار و ۸۲۲ نفر رسید.

طی ۲۴ ساعت گذشته، ۹۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۹ هزار و ۲۸۰ نفر رسید.

همچنین تا کنون ۵ میلیون ۸۱۹ هزار و ۲۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

سه هزار و ۳۷۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۳۸ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۹۵۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

همچنین تا کنون ۵۷ میلیون و ۶۱ هزار و ۶۰۶ نفر دُز اول، ۴۵ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۷۷۱ نفر دُز دوم و ۸۶۴ هزار و ۹۹۲ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰۳ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۳۶۹ دُز رسید.

در شبانه روز گذشته نیز ۴۲۱ هزار و ۹۱۷ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

اکنون هشت شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۶ شهر در وضعیت زرد و ۱۴۶ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

به هر روی، کاهش تلفات کرونا گرچه روند بسیار مبارکی است که بدون شک در پی رویکرد سلامت محور دولت سیزدهم با هدف مهار کرونا محقق شده اما نباید از احتمال خیز ششم ویروس شاخدار غافل شد.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه شنبه دوم آبان ماه در جریان دیدار با مدیران موسسه کخ و سفیر آلمان گفت:‌ وضعیت کنترل بیماری کرونا در ایران مناسب است اما نگرانی هایی داریم. بروز موج جدید کرونا در سایر کشورها، ما را برای آینده نگران کرده است.

از این رو در کنار واکسیناسیون، مردم باید همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند تا از گزند کرونا در امان بمانند.

 

سوم آذرماه و آخرین اخبار کرونایی استان‌ها

امروز آمار جانباختگان کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته روند کاهشی داشت و روی ۹۵ نفر فوتی ایستاد و این در حالی است که روز گذشته (سه شنبه) تلفات افزایشی شده بود و ۱۳۲ فوتی اعلام شد.

تزریق واکسن و ایمنی حاصل از واکسیناسیون به طور کامل و ۱۰۰ درصد از مرگ و میر ناشی از کرونا پیشگیری می کند و مردم نباید به شایعه در مورد فوت ناشی از تزریق واکسن کرونا  توجه کنند، چون مطالعات علمی، دانشمندان و مراکز پژوهشی نشان داد که واکسیناسیون یکی از مهمترین عوامل مقابله با کروناست.

امروز خبری به نقل از رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منتشر شد که گفته بود طبق تاکید کمیته ملی واکسن کشور در جلسه روز دوشنبه اول آذر ماه، افراد بالای ۱۸ سال به شرط اینکه از نوبت دوم تزریق واکسن آنها حداقل چهار ماه گذشته باشد، باید دِز سوم را دریافت کنند.

دکتر محمدمهدی گویا افزود: این موضوع از سوی کمیته به مسوولان مربوطه توصیه شده است تا در صورت فراهم شدن شرایط و امکانات این کار با برنامه ریزی مناسب و با اولویت بندی گروه های سنی انجام شود.  حدود یک ماهی است که تزریق دُز سوم (بوستر) در کشور آغاز شده است و تاکنون ۷۵۰ هزار دز بوستر واکسن کرونا تزریق شده است.

وی توضیح داد: بیشتر این تعداد واکسن به کادر بهداشتی و درمانی کشور تزریق شده است و در ادامه این کار تصمیم گرفته شده بود که گروه سنی بالای ۶۰ سال حتما دز سوم را دریافت کنند.

همچنین در خبرهای امروز ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفته که باتوجه به انجام واکسیناسیون کادر آموزشی، اداری و خدماتی آموزش و پرورش و دانش‌آموزان، هر کدام از این افراد که واکسن نزده‌اند، برای حضور بر سر کار و کلاس درس باید هفته‌ای ۲ بار(هر ۳ روز یک‌بار) آزمایش PCR با نتیجه منفی به همراه داشته باشند.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان اعلام کرد: براساس آیین نامه ابلاغی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی افرادی که یک نوبت واکسن دریافت کرده باشند تا زمان تکمیل واکسیناسیون( ۱۴ روز بعد از دریافت ۲ دُز واکسن)، لازم است که هفته‌ای یکبار آزمایش PCR با نتیجه منفی به همراه داشته باشند.

از سوی دیگر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر رعایت سختگیرانه دستورالعمل‌های بهداشتی در کلاس‌های درس هشدار داد که در صورت نقض قوانین کرونایی، مدارس مازندران در آینده نزدیک کانون شیوع کرونا ویروس خواهند بود.

 با تصمیم ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا ویروس، از اول آذر سال جاری، ۵۲۰ هزار دانش آموز مازندرانی در مقاطع مختلف تحصیلی همزمان با سراسر کشور تحصیل خود را در سال جاری به صورت حضوری در کلاس‌های درس ادامه خواهند داد.

باوجود اقدامات انجام شده از سوی آموزش و پرورش اما دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل هشدار می‌دهند که در صورت نقض رعایت نکات بهداشتی، مدارس مازندران می‌توانند در آینده نزدیک کانون اصلی شیوع کرونا ویروس در استان باشند.

وضعیت شیوع کرونا در شهرستان‌ها

روند پایدار شیوع کرونا در استان اردبیل همچنان ادامه دارد و بر همین اساس، شاخص شمار ابتلای جدید، آمار بستری همزمان و تعداد جان‌باختگان طی روزهای اخیر تغییر محسوسی نداشته است.

ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل اعلام کرد: هم اکنون شیوع بیماری کووید.۱۹ در این استان در وضعیت زرد قرار دارد و  شهرستان‌های اردبیل، کوثر، سرعین، مشکین‌شهر، پارس‌آباد، بیله‌سوار، خلخال، اصلاندوز در وضعیت زرد و شهرستان گرمی، نیر و نمین در وضعیت آبی شیوع کرونا قرار دارند.

با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان طی شبانه روز گذشته، مجموع جان باختگان کرونا در این استان در ۲۱ ماه گذشته و در خلال پنج موج، به ۲ هزار و ۵۶۶ نفر رسید.

از استان یزد خبر رسیده که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اعلام کرده که از ۷۹۵ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به ویروس کرونا طی شبانه روز گذشته در مراجعه به مراکز درمانی ، بر اساس معیارهای تشخیصی سازمان جهانی بهداشت ، ۲۱۵ فرد مبتلای قطعی به بیماری کووید- ۱۹ در استان شناسایی شدند.

دکتر سید ابراهیم سلمانی وی با بیان اینکه ۲۴ ساعت گذشته، چهار بیمار کووید -۱۹ در شهر یزد فوت کردند، تصریح کرد: در حال حاضر  ۳۶۳ فرد مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۹۸ َتن به دلیل وخامت حال عمومی در بخش مراقبت های ویژه(I.C.U)  خدمات درمانی دریافت می کنند.

خبر دیگر اینکه رییس کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان‌غربی گفته که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ نفر در هفت شهرستان این استان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که پنج نفر از این تعداد، مربوط به ارومیه بود.

علی احمد آقاپور افزود: همچنین در این مدت، یک نفر در هریک از شهرستان های خوی، اشنویه، چایپاره، شاهین دژ، شوط و نقده بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

تاکنون ۳۱۷ هزار و ۲۶۶ نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده اند که ۵.۲ درصد کل مبتلایان کشور است؛ ۵.۵ درصد کل فوتی های کشور براثر ابتلا به کرونا نیز مربوط به این استان است.

در همین حال رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اعلام کرده شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد با فوت یک بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته به یک هزار و ۱۴ نفر رسید.

 پرویز یزدان پناه اظهار داشت: از مجموع ۱۶۳  بیمار بستری شده در بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد ۸۴ بیمار مبتلای قطعی و ۱۸ بیمار هم در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند.

از سوی دیگر در استان هرمزگان به نقل از سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی در حال حاضر سه شهرستان بندرعباس، بستک و ابوموسی در وضعیت زرد قرار دارند که با توجه به افزایش شمار موارد مثبت در حاجی آباد، وضعیت این منطقه نیز احتمالا در روزهای آینده زرد خواهد شد.

دکتر فاطمه نوروزیان اظهار داشت: وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان در یک روند نزولی قرار دارد اما در برخی از شهرستان ها از جمله حاجی آباد این روند در روزهای اخیر تغییر یافته و وارد موج صعودی شده است.

وی در خصوص آمار بستری های کرونا در هرمزگان گفت: با بستری شدن ۳۵ نفر دیگر در شبانه روز گذشته، شمار بستری های کرونا در استان به ۱۱۱ نفر رسید.

در استان البرز هم سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرد که ۳۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستانی‌های استان پذیرش و تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفتند.

دکتر شهرام صیادی گفت: ۷۸هزارو ۵۴۷ بیمار بدحال کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تا کنون در مراکز درمانی البرز بستری شده اند. ۲۹۸ بیمار کووید ۱۹ اکنون در بیمارستان های البرز بستری هستند.

در لرستان ۱۰۲بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شده و مجموع مبتلایان به ۱۹۵هزار و ۲۵۹ نفر رسیده است که ۲ بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان جان باختند و شمار قربانیان به ۲ هزار و ۶۴۳ نفر رسید.

همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام از بستری بودن ۱۴ بیمار کرونایی در مهران خبر داد و گفت: افزایش بستری های کرونا در این شهرستان نگران کننده است.

دکتر جمیل صادقی فر افزود: حدود ۲ ماه قبل میزان بستری کرونا در شهرستان مهران به صفر رسیده بود اما اکنون از شرایط مناسبی برخوردار نیست.  آمار واکسیناسیون این شهرستان چه دانش آموزی و چه مردم عادی در ردیف آخرین شهرستان های کشور قرار دارد.

 ایلام در ۲۴ ساعت گذشته فوتی کرونا نداشت و مجموع فوتی های استان یک هزار و ۱۵۶ نفر است.

از سیستان و بلوچستان هم خبر رسیده که ۱۱۰ سیستان و بلوچستانی دیگر به کرونا مبتلا شدند و به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با افزوده شدن ۱۱۰ مورد جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۳۱ هزار و ۸۴۱ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری افزود: در شبانه‌روز گذشته  فوتی ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان  گزارش نشده است.

روند واکسیناسیون در استان ها 

همدان / ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۴۹۳ دُز واکسن کرونا (نوبت اول، دوم و یادآور) تاکنون برای جامعه هدف در این استان تزریق شده است./ از مجموع واکسن های تزریق شده، یک میلیون و ۲۴۸ هزار و ۷۳۶ نفر دُز اول و  ۹۵۰ هزار و ۶۷۱ نفر دُز دوم و ۱۵ هزار و ۸۶ نفر نیز دُز سوم (یادآور) را دریافت کردند. 

زنجان / تاکنون ۹۰ درصد زنجانی ها دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و پوشش کامل واکسیناسیون نیز به ۷۳.۵ درصد رسیده است. 

اصفهان / تاکنون در استان اصفهان سه میلیون و ۳۰۰ هزار دُز اول و در جمع ۶ میلیون دُز اول و دوم واکسن تزریق شده است./ پوشش واکسیناسیون کرونا در شهرستان خمینی شهر به حدود ۶۸ درصد رسید.

اردبیل / تزریق ۲ دُز واکسن برای بیش از ۷۰ درصد جمعیت هدف / تاکنون ۸۸۲ هزار و ۱۴۱ دُز واکسن نوبت اول و ۷۱۱ هزار و ۷۴۴ دُز واکسن نوبت دوم در این استان تزریق شده است.

تا کنون ۸۹ درصد جمعیت واجد شرایط مشکین شهر دُز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

مرکزی / واکسیناسیون سیار علیه کرونا با استفاده از یک دستگاه اتوبوس در مناطق پُرتردد و حاشیه‌ای اراک / از مجموع بیش از هشت هزار نفر واجد شرایط تزریق دُز سوم در سطح ساوه و زرندیه، تاکنون سه هزار و ۱۱۰ نفر  برای تزریق نوبت سوم واکسن اقدام کردند.

بوشهر /  پوشش واکسیناسیون کرونا در شهرستان دشتی به ۷۸ درصد رسیده است.

ایلام /  آمار تزریق واکسن کرونا جمعیت ۱۲ تا ۱۸ سال استان به ۸۴ درصد رسیده است.

کرمانشاه /  بیش از ٩٣ درصد معلمان و فرهنگیان و ۹۱ درصد جامعه هدف دانش‌آموزان شهرستان سنقر و کلیایی تاکنون واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

خوزستان / بیش از ۷۴ درصد دانش آموزان خرمشهر واکسن تزریق کردند./ تاکنون ۱۱ هزار و ۷۲۸ دانش آموز خرمشهری دُز اول و پنج هزار و ۷۷۳ نفر دُز دوم واکسن کرونا را تزریق کردند.

گلستان/ ۹۶ درصد دانش آموزان بالای ۱۲ سال گلستان واکسن کرونا تزریق کردند.

۱۱۰ سیستان و بلوچستانی دیگر به کرونا مبتلا شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۱۱۰ مورد جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۳۱ هزار و ۸۴۱ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری روز  چهارشنبه اظهارداشت: در شبانه‌روز گذشته  فوتی ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان  گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه هم‌اینک ۲۱۴ بیمار حاد تنفسی و ۶۰ فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند افزود: از مردم عزیز درخواست می‌شود در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان ادامه داد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس براساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان‌ تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در داروهای ضد ویروس و تجهیزات موردنیاز بیماران کرونایی در سیستان و بلوچستان وجود ندارد، گفت: براساس مطالعات انجام شده واکسیناسیون عمومی از شمار مبتلایان، بستری و فوت‌شدگان ناشی از کرونا به شدت کاسته و این روند کاهشی موارد ابتلا به کرونا در این استان نیز ارتباط مستقیمی با انجام واکسیناسیون داشته است.

 

۳ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در منطقه کاشان جان باختند

معاون بهداشت و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: یک زن ۵۳ ساله مبتلا به کرونا در مرکزهای درمانی کاشان و یک مرد ۳۲ ساله و یک زن ۸۰ ساله در آران و بیدگل طی ۲۴ ساعت گذشته جان باختند.

مهدی دلاوری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۹ بیمار جدید حاد تنفسی در منطقه کاشان بستری شدند که از این تعداد ۲ بیمار با سن ۱۵ و ۶۸ سال در مرکزهای درمانی کاشان و هفت نفر با سن ۲۰ تا ۸۳ سال در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند.

وی شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مرکزهای درمانی منطقه کاشان را ۹ نفر اعلام و اضافه کرد: هفت نفر از بیماران در کاشان و ۲ نفر در آران و بیدگل بستری هستند.

معاون بهداشت و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل با ثبت ۲۵ مورد جدید به ۵۴ هزار و ۵۷۳ نفر رسید.

وی ادامه داد: اکنون ۹۴ بیمار حاد تنفسی مبتلا به کرونا در مرکزهای درمانی این منطقه بستری هستند که از این تعداد، ۶۰ بیمار در کاشان و ۳۴ نفر در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان قرار دارند؛ همچنین هفت بیمار به طور موقت بستری شده‌اند.

دلاوری با اشاره به مراجعه ۲۱۹ نفر به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در ۲۴ ساعت گذشته گفت: ۶ هزار و ۵۵۴ نفر نیز شمار پذیرش بستری موقت در مرکزهای ریفرال (زیر مجموعه) دانشگاه است.

به گفته وی، ۲۹۰ هزار و ۲۵۳ نفر از آغاز شیوع کرونا (اسفند ۹۸) تاکنون به مرکزهای بستری و سرپایی تشخیصی و درمانی ۲ شهرستان کاشان و آران و بیدگل مراجعه کرده‌اند و ۱۸ هزار و ۵۵۱ بیمار حاد تنفسی نیز تاکنون از بیمارستان‌های شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل مرخص شده‌اند.

معاون بهداشت و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان درباره واکسیناسیون جمعیت بالای ۱۲ سال منطقه کاشان خاطر نشان کرد: از ابتدای طرح ملی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا تاکنون ۷۵ و ۳۸ صدم درصد واجدان شرایط نوبت نخست و ۶۰ و ۶ صدم درصد نوبت دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

وضعیت کرونایی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل زرد است.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.‌‌

 

۳۹ بیمارکووید ۱۹ در بیمارستان‌های البرز بستری شدند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی البرز اعلام کرد که ۳۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستانی‌های استان پذیرش و تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفتند.

دکتر شهرام صیادی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ۷۸هزارو ۵۴۷ بیمار بدحال کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تا کنون در مراکز درمانی البرز بستری شده اند.

وی خاطرنشان کرد: ۲۹۸ بیمار کووید ۱۹ اکنون در بیمارستان های البرز بستری هستند.

این مسوول بیان داشت: یک بیمار کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته جان باخت و مجموع جانباختگان این بیماری از ابتدای شیوع کرونا تا کنون در استان البرز به ۶ هزارو ۴۲۹ نفر رسیده است.

وی یادآورشد:۷۱ هزارو ۸۱۸ بیمار کووید ۱۹ ازابتدای شیوع کرونا تا کنون بهبود یافته و از مراکز درمانی استان البرز ترخیص شده اند.

از مجموع هفت شهرستان تابعه البرز، طالقان و ساوجبلاغ آبی و پنج شهرستان دیگر در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

همچنان توصیه کارشناسان بهداشت و درمان به مردم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا شستن مکرر دست‌ها ،‌استفاده از ماسک،‌ رعایت فاصله اجتماعی و تزریق واکسن کرونا است.

 

پوشش واکسیناسیون کرونا در شهرستان خمینی شهر به حدود  ۶۸ درصد رسید

فرماندار شهرستان خمینی شهر از توابع استان اصفهان گفت: پوشش واکسیناسیون در این شهرستان ۳۰۰ هزار نفری تاکنون به حدود۶۸ درصد جمعیت آن برای دُز اول رسیده است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی میانگین پوشش جمعیتی نوبت اول واکسیناسیون کرونا در استان اصفهان ۷۷ درصد است و شهرستان خمینی‌شهر  در زمره نقاط پرجمعیت در این استان است که روند واکسیناسیون تاکنون در آن کند پیش رفته است. 

علیرضا بصیری روز چهارشنبه افزود: در یک هفته اخیر روند روبه رشدی در واکسیناسیون در خمینی‌شهر رقم خورده و برنامه‌ریزی برای افزایش پوشش واکسیناسیون در حال انجام است.

وی بیان‌کرد: علاوه بر راه‌اندازی مراکز واکسیناسیون، پنج دستگاه اتوبوس سیار  و واکسیناسیون تخصصی برای مادران باردار در این شهرستاندر نظر گرفته شده است.

فرماندار خمینی‌شهر با اشاره به اینکه ۶۰ بازرس برای بررسی وضعیت واکسیناسیون کارمندان و اصناف  در این منطقه وجود دارد، افزود: بازرسی و انجام استعلامات در هدایت افراد به سمت واکسیناسیون و کنترل بیماری در آینده می‌تواند مؤثر باشد.

وی ادامه داد: برای اقناع عمومی مردم از ظرفیت مساجد، سازمان‌های مردم‌نهاد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و ظرفیت‌های فعال اجتماعی استفاده‌شده و آن دسته از افراد مخالف واکسن هم مورد مشاوره قرارگرفته‌اند.

بصیری اضافه کرد: اقناع کردن افراد مخالف واکسیناسیون انجام‌شده است و مانع از جریان سازی منفی در جامعه می‌شود.

وی با اشاره به بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی و کمیته فرهنگ شهروندی برای تبلیغ گسترش واکسیناسیون خاطرنشان‌کرد: از فضای عمومی برای تبلیغ، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی استفاده‌شده و محتواهای چندرسانه‌ای توزیع و پخش‌شده است.

تاکنون در استان اصفهان سه میلیون و ۳۰۰ هزار دُز اول و در جمع ۶ میلیون دُز اول و دوم واکسن تزریق شده است.

خمینی‌شهر در ۱۰ کیلومتری غرب اصفهان واقع‌شده است.

 

مدافعان سلامت کشور در مقابله با کرونا ۳۰۰ شهید داده‌اند 

رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور فعال و موثر کادر بهداشت و درمان در همه صحنه‌های مورد نیاز جامعه گفت: افزون بر ۳۰۰ نفر از مدافعان سلامت کشور در دوره مقابله با بحران ویروس همه‌گیر کرونا برای حفظ سلامت جامعه جان خود را فدا کرده‌اند.

حسینعلی شهریاری روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت مدافعان سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: جامعه پزشکی، پرستاری و بهداشت با وجود همه مشکلات و کمبودها هرگاه که نیاز به حضورش بوده از هیچ تلاشی دریغ نکرده است.

وی ادامه داد: تلاش و ایثار فعالان حوزه بهداشت که در دوران هشت سال دفاع مقدس پشت خط مقدم حاضر بودند و به مجروحان خدمت می‌کردند در دوران همه‌گیری ویروس کرونا نیز به اوج خود رسید و نمود بیشتری یافت.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: افزون بر ۱۰۴ میلیون دز واکسن کرونا از آغاز عملیات ایمن‌سازی عمومی بر علیه این ویروس همه‌گیر تاکنون در سطح کشور تزریق شده و بر این اساس ۸۰ درصد گروههای هدف دز نخست و ۶۰ درصد آنها نیز دز دوم واکسن کرونا را با موفقیت دریافت کرده‌اند. 

وی افزود: با وجود همه این تلاشهای ایثارگرانه گروهی با فضاسازی در شبکه‌های مجازی علیه برنامه واکسیناسیون تبلیغ می‌کنند که این امر به سلامت جامعه آسیب وارد می‌کند. 

دکتر شهریاری ادامه داد: همچنین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیشگیرانه در کشور با وجود همه تاکیدها به حدود ۵۰ درصد رسیده و این در حالی است که هنوز همه‌گیری کرونا پایان نیافته و ممکن است دوباره با وضعیت طغیان و اوجگیری شیوع این ویروس روبه‌رو شویم. 

وی گفت: ۱۰ هزار دستگاه تخت جدید بیمارستانی با دستور رییس جمهوری در همین راستا پیش‌بینی شده تا در صورت مواجهه با اوجگیری مجدد شیوع ویروس کرونا با کمبودی در کشور وجود نداشته باشد. 

رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین زیرساختهای لازم برای تولید واکسن کرونا در کشور ایجاد شده بطوری که در همین حوزه ایران در ردیف شش کشور نخست جهان قرار گرفته است. 

وی گفت: تاکنون علاوه بر واردات ۱۵۰ میلیون دز واکسن کرونا از خارج کشور، ۲۰ میلیون دز واکسن نیز در داخل ایران تولید شده است.

 

۱۱ نفر دیگر در آذربایجان‌غربی بر اثر کرونا فوت کردند

رییس کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان‌غربی گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ نفر در هفت شهرستان این استان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که پنج نفر از این تعداد، مربوط به ارومیه بود.

علی احمد آقاپور روز چهارشنبه افزود: همچنین در این مدت، یک نفر در هریک از شهرستان های خوی، اشنویه، چایپاره، شاهین دژ، شوط و نقده بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

وی اضافه  کرد: با افزوده شدن این تعداد، کل فوتی های ناشی از کرونا در آذربایجان غربی از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ به هفت هزار و ۸۷ نفر رسیده است.

رییس کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته با ابتلای ۳۶۶ نفر در استان به کرونا، ۱۱۶ نفر بستری شده اند، ادامه داد: با اضافه شدن این تعداد، کل بستری شدگان سندرم حاد تنفسی در استان به ۶۹۴ نفر رسیده است.

وی اظهار کرد: از این تعداد ۱۷۸ نفر در بخش مراقبت های ویژه بوده و ۴۴ نفر فقط با استفاده از ونتیلاتور قادر به تنفس هستند.

تاکنون ۳۱۷ هزار و ۲۶۶ نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده اند که ۵.۲ درصد کل مبتلایان کشور است؛ ۵.۵ درصد کل فوتی های کشور براثر ابتلا به کرونا نیز مربوط به این استان است.

 

۷۱ بیمار جدید کووید ۱۹ در استان مرکزی شناسایی شد 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی اراک گفت: ۷۱ بیمار جدید کووید ۱۹ در استان مرکزی بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی طی شبانه روز اخیر شناسایی شد.

دکتر سید« محمد جمالیان» افزود: ۱۲ نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان‌ها بستری شدند.

وی بیان کرد: ۵۹ نفر از این افراد نیز خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تاکید کرد: شمار مبتلایان به کرونا از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان به ۱۰۴ هزار و ۹۲۴ نفر رسید.

جمالیان افزود: ۲ بیمار کووید ۱۹ نیز در این بازه زمانی در استان به دلیل کرونا جان باختند و شمار فوتی‌های این بیماری به ۲ هزار و ۹۵۵ نفر رسید.

چهار بیمار در منطقه کاشان قربانی کرونا شدند

معاون بهداشت و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۲ مرد ۸۳ و ۹۱ و یک زن ۸۰ ساله مبتلا به کرونا در مرکزهای درمانی کاشان و یک زن ۹۳ ساله در آران و بیدگل طی ۲۴ ساعت گذشته جان باختند.

مهدی دلاوری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ بیمار جدید حاد تنفسی در منطقه کاشان بستری شدند که از این تعداد ۱۰ بیمار با سن پنج ماهه تا ۸۸ سال در مرکزهای درمانی کاشان و پنج نفر با سن ۲۰ تا ۷۸ سال در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند.

وی شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مرکزهای درمانی منطقه کاشان را ۱۴ نفر اعلام و اضافه کرد: ۱۰ نفر از بیماران در کاشان و چهار نفر در آران و بیدگل بستری هستند.

معاون بهداشت و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل با ثبت ۲۹ مورد جدید به ۵۴ هزار و ۵۴۸ نفر رسید.

وی ادامه داد: اکنون ۱۰۲ بیمار حاد تنفسی مبتلا به کرونا در مرکزهای درمانی این منطقه بستری هستند که از این تعداد، ۷۱ بیمار در کاشان و ۳۱ نفر در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان قرار دارند؛ همچنین ۱۱ بیمار به طور موقت بستری شده‌اند.

دلاوری با اشاره به مراجعه ۲۶۰ نفر به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در ۲۴ ساعت گذشته، گفت: ۶ هزار و ۵۵۰ نفر نیز شمار پذیرش بستری موقت در مرکزهای ریفرال (زیر مجموعه) دانشگاه است.

به گفته وی، ۲۸۹ هزار و ۷۸۸ نفر از آغاز شیوع کرونا (اسفند ۹۸) تاکنون به مرکزهای بستری و سرپایی تشخیصی و درمانی ۲ شهرستان کاشان و آران و بیدگل مراجعه کرده‌اند و ۱۸ هزار و ۵۴۱ بیمار حاد تنفسی نیز تاکنون از بیمارستان‌های شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل مرخص شده‌اند.

معاون بهداشت و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان درباره واکسیناسیون جمعیت بالای ۱۲ سال منطقه کاشان خاطر نشان کرد: از ابتدای طرح ملی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا تاکنون ۷۵ و ۲۲ صدم درصد واجدان شرایط نوبت نخست و ۵۹ و ۷۰ صدم درصد نوبت دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

وضعیت کرونایی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل زرد است.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.