براساس جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی، ۵۷ شهرستان قرمز، ۲۳۸ شهرستان نارنجی، ۱۳۶ شهرستان زرد و ۱۷ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

به گزارش جماران؛ اپلیکیشن ماسک در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با عبور اکثر مناطق کشور از قله موج پنجم و کاهشی شدن روند بستری، تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.

اپلیکیشن ماسک در اطلاعیه ای رنگ‌بندی ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ را منتشر کرد و براساس آن بناب، تبریز، مراغه، مرند، ملکان و میانه در آذربایجان شرقی، ارومیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، چالدران، چایپاره، خوی، سردشت، سلماس، شاهین دژ، شوط، ماکو، مهاباد، میاندوآب و نقده در آذربایجان غربی، قدس در تهران، بردسکن، خلیل آباد و درگز در خراسان رضوی، بندرماهشهر، شوش، شوشتر و هندیجان در خوزستان، زنجان در زنجان، جهرم و ممسنی فارس، بانه، بیجار، دهگلان، دیواندره، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و مریوان در کردستان، اسلام آباد غرب، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب، سنقر، کرمانشاه، گیلانغرب و هرسین در کرمانشاه، ساوه در مرکزی، بهار، رزن، کبودرآهنگ، نهاوند و همدان در همدان، شهرستان‌هایی هستند که هنوز در وضعیت قرمز قرار دارند.

براساس آخرین آمار رنگ‌بندی کرونایی، ۵۷ شهرستان قرمز، ۲۳۸ شهرستان نارنجی، ۱۳۶ شهرستان زرد و ۱۷ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وزارت بهداشت روز سه شنبه ۲۳ شهریور ماه بر اساس برآوردهای اپلیکیشن ماسک، از عبور کشور از خیز پنجم کرونا خبر داد، خیزی که برای چند بار رکورد تلفات روزانه را جابجا کرد و دوم شهریور ماه با ۷۰۹ مورد مرگ به بالاترین رکورد رسید. در همین خیز بود که در همین روز تعداد تلفات کرونا طی ۱۸ ماه جولان ویروس شاخدار از ۱۱۵ هزار نفر گذشت.  

خیز پنجم کرونا اوایل تیر ماه کشور را در برگرفت.

وزارت بهداشت همچنین روز جمعه اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۶۴ نفر دیگر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع تلفات این ویروس در کشور به ۱۱۶ هزار و ۴۳۶ نفر رسید.

پس از مدت ها از آغاز خیز پنجم کرونا، شمار روزانه این ویروس روند کاهشی گرفته و ریزش حدود ۹۰ مورد مرگ طی ۲۴ ساعت گذشته دلیل بر این امر است.

بدون شک ورود میلیونی واکسن به کشور و تسریع و رکوردزنی واکسیناسیون سبب تغییر و بهبود وضعیت کرونا در کشور شده است.

۲۶ شهریور ماه و مهمترین خبرهای کرونایی استان ها

سرعت گرفتن روند واکسیناسیون کرونا در کشور و شبانه‌روزی شدن فعالیت این مراکز در بسیاری از مناطق ، این نوید را می‌دهد که با آغاز فصل پاییز از میزان مبتلایان و فوتی‌ها تا حد زیادی کاسته شود.

خوشبختانه در اغلب استان های کشور بواسطه شتاب در واکسیناسیون  درحال عبور از قله پیک پنجم کرونا هستیم و روند این بیماری به تدریج درحال نزولی شدن است.

مسئولان وزارت بهداشت نیز بیان کرده‌اند که تمام توانشان را در تسریع و تسهیل روند واکسیناسیون به کار گرفته‌اند و حتی طبق آخرین اظهارات وزیر بهداشت، محدودیت سنی واکسیناسیون به زودی برداشته خواهد شد.

به گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با توجه به سرعت گرفتن تولید واکسن کرونا در داخل کشور در آینده نزدیک نیازی به واردات واکسن نیز نخواهیم داشت.

بهرام عین اللهی می افزاید: پنج مرکز مجوز تولید واکسن را در کشور دریافت کردند که فعالیت این مراکز سبب شتاب گرفتن تزریق واکسن شده است.

وی اظهار داشت: فکر می کردیم باران واکسن در کشور داشته باشیم اما هم اینک سیل واکسن در کشور راه افتاده است به گونه ای که پنج میلیون دُز واکسن کرونا تا تیرماه سالجاری تزریق شده بود اما در یک و نیم ماه گذشته با تزریق ۳۵ میلیون دُز این آمار به ۴۰ میلیون دُز واکسن رسید.

عین اللهی گفت : بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته واکسیناسیون کودکان هفت تا ۱۸ سال از ۲ هفته آینده شروع می شود و مدارس در صورت واکسینه شدن تمامی دانش آموزان و والدین آنها بازگشایی می شود.

تا کنون ۲۷ میلیون و ۷۹۰ هزار و ۸۳۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۳ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۶۲۵ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۴۱ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۴۶۰ دُز رسید.

۲۶ شهریور ماه و مهمترین خبرهای کرونایی استان ها

در حال حاضر ۱۶۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱  شهر در وضعیت زرد قرار دارند که خروج از این وضعیت در کنار افزایش روند واکسیناسیون عمومی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را می‌طلبد.

آخرین اخبار کرونایی استان‌ها

هم‌ اکنون بسیاری از استان‌های کشور وارد مرحله نزولی ابتلا به بیماری شده‌اند و اپیدمی موج پنجم در حال از بین رفتن است اما همچنان فوتی‌های کووید ۱۹ در برخی مناطق بالاست به گونه‌ای که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۶۴ نفر از هموطنان قربانی این ویروس شدند.

ارومیه / رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: روند فوت شهروندان استان بر اثر ابتلا به کرونا همچنان ادامه داشته و با اضافه شدن ۲۷ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته، کل فوتی های ناشی از این ویروس در استان به ۶ هزار و ۶ نفر رسیده است.

دکتر جواد آقازاده افزود: ۲۷ فوتی ناشی از کرونا در آذربایجان غربی طی ۲۴ ساعت گذشته شامل ۱۲ نفر در ارومیه، هفت نفر در میاندوآب، پنج نفر در خوی، ۲ نفر در تکاب و یک نفر در مهاباد بود.

یاسوج / رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: شمار قربانیان کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد با فوت سه بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته به ۹۲۴ نفر رسید.

 پرویز یزدان پناه اظهار داشت: از ۳۲۷ بیمار  بستری شده در بیمارستان‌های کرونایی کهگیلویه و بویراحمد  ۱۷۰ بیمار مبتلای قطعی و ۳۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه  درمان هستند.

تهران / استاندار تهران از اجرای طرح واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال از روز سه شنبه (۳۰ شهریور) خبر داد.

انوشیروان محسنی بند پی گفت: ظرف ۲ هفته اخیر آمادگی از سوی استانداری تهران و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران اعلام شد و می‌توانیم تمهیداتی را اتخاذ کنیم تا میزان واکسیناسیون و مراکز تجمیعی را افزایش دهیم.

وی افزود: در ۲۴ شهریور (چهارشنبه گذشته) معاونت بهداشتی وزارت کشور نامه‌ای در هفت بند به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرد که مراکز تجمیعی افزایش پیدا کنند و مراکز به صورت شبانه روزی فعالیت کنند.

استاندار تهران ادامه داد: این اقدامات در راستای این بود که نهایتا سرعت واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۸ سال بیشتر شود و ظرف یک یا دو هفته این کار به پایان برسد. 

شهر ری /  رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری با بیان اینکه تزریق واکسن در تمام مراکز به خوبی درحال انجام است، گفت: واکسیناسیون کرونا در این شهرستان ری به ۳۵ ساله‌ها رسید.

علیرضا صدرایی اظهار داشت: هم اکنون با تلاش شبانه روزی کارکنان شبکه بهداشت و کادر درمان گروه سنی واکسیناسیون کووید در مراکز شهرستان از ۴۰ به ۳۵ سال به بالا تغییر یافت.

وی با تاکید براینکه واکسیناسیون عموم مردم علاوه بر واکسن و امکانات تزریق نیازمند نیروی انسانی است، افزود: شبکه بهداشت شهرستان ری به منظور افزایش ظرفیت و تسریع واکسیناسیون کرونا در این شهرستان از داوطلبان دعوت به همکاری می کند.

زنجان / معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی استان زنجان گفت: در زمان حاضر ۱۹ مرکز واکسیناسیون کووید-۱۹ در شهر زنجان فعال است که از این تعداد ۲ مرکز واکسیناسیون سالن ورزش برق منطقه ای و پیام تا ساعت ۲۴ خدمت رسانی می‌کنند.

دکتر محمدرضا صائینی افزود: بر این اساس پایگاه خودرویی واکسیناسیون شماره یک واقع در پردیس علوم پزشکی زنجان از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ جنب دانشکده داروسازی نسبت به واکسیناسیون افراد در این پایگاه اقدام می کند اما پایگاه تجمیعی واکسیناسیون شماره ۲ این مکان تا ساعت ۱۴ خدمت رسانی می کند.

گرگان / مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت گلستان با اشاره به تزریق ۸۹۴ هزار و ۵۱۶ دُز واکسن کرونا در این استان گفت که تاکنون ‌۴۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال گلستان در برابر این ویروس واکسینه شدند.

علی باقری اظهار داشت:‌ در ۱۳۴ مرکز واکسیناسیون گلستان ۵۹۹ هزار و ۴۵ نفر دز اول واکسن و ۲۹۵ هزار و ۴۷۱ نفر از این تعداد دز دوم را تزریق کردند.

 بندرعباس / فرمانده سپاه امام سجاد(ع) هرمزگان گفت: ۳۲۹ گروه جهادی بسیج جامعه پزشکی برای واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال به روستاهای استان اعزام شدند.

سردار اباذر سالاری افزود: این گروه‌ها شامل پزشک، پرستار و متخصصان تزریق واکسن هستند.

وی با اشاره به اینکه در مبارزه با کرونا اجرای طرح‌های غربالگری، گند زدایی محله ها، تولید ماسک و دستکش و واکسیناسیون نقش اساسی دارند، بیان داشت: حضور جهادگران بسیجی در این عرصه مجاهدت در راه خداست و نجات جان یک نفر هم برای ما حیاتی است.

شهرکرد / معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تزریق واکسن برای ۵۵ گروه هدف در استان انجام شده است، افزود: تاکنون ۴۳.۸ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال استان دُز اول و نزدیک به ۲۰ درصد هر ۲ دز واکسن را دریافت کرده‌اند.

سید راشد جزایری افزود: محموله‌های واکسن تحویلی به استان به طور معمول شامل ۸۰ درصد سینوفارم، ۱۰ درصد استرازنکا و ۱۰ درصد واکسن برکت است که در چند مورد اخیر آمار واکسن برکت حدود ۲ درصد افزایش داشته است و افراد در انتخاب سه نوع واکسن در استان آزاد هستند.

قم / روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: افراد بالای ۱۸ سال دراین استان امکان واکسینه شدن را دارند،‌وشرایط سِنی تزریق واکسن برای آنان برداشته شد.

دراین اطلاعیه آمده‌است: درتماس تلفنی صبح امروز ۲۶ شهریورماه، محمدرضا قدیر رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با بهرام عین اللهی وزیر بهداشت،‌درمان‌وآموزش پزشکی مجوز تزریق واکسن به‌تمامی گروه‌های سِنی بالای ۱۸ سال درقم صادر شد.

تبریز/ رئیس مرکز اورژانس آذربایجان شرقی گفت: به مناسبت فرا رسیدن ۲۶ شهریورماه، روز اورژانس و فوریت‌های پزشکی، تزریق واکسن کرونا در مراکز واکسیناسیون سیار یک روزه مستقر در میادین اصلی تبریز، توسط عوامل اورژانس انجام می‌گیرد.

دکتر فرزاد رحمانی افزود: در این راستا امروز جمعه ۲۶ شهریورماه، از ساعت هشت صبح تا هشت شب مراکز واکسیناسیون سیار در میادین یکه دکان، آبرسان، عینالی و میدان ساعت تبریز مستقر شده‌اند.

اهواز/ مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر گفت: هزینه بستری تمامی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان متعلق به صنایع پتروشیمی رایگان است.

سید امید شهیدی نیا اظهار داشت: با محوریت شورای راهبردی شرکت‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی، پشتیبانی از کادر درمان شهرستان ماهشهر با جدیت در حال انجام است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز شرط سنی تزریق واکسن کرونا برای افراد بالای ۱۸ سال از امروز در خوزستان حذف شده و همه افراد بالای ۱۸ سال می توانند واکسن کرونا دریافت کنند.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز به تمامی پایگاههای تجمیعی  و مراکز تزریق واکسن اعلام کرده با توجه به ذخیره خوب واکسن در استان محدودیت سنی برای دریافت واکسن وجود ندارد و همه افراد بالای ۱۸ سال می توانند واکسن کرونا دریافت کنند.

کرمانشاه / رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته ۱۰ نفر دیگر بر اثر ابتلای قطعی به کرونا در استان فوت کردند، گفت: این تعداد نسبت به روز گذشته پنج نفر کمتر است.

زاهدان / معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۱۸۵ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان طی ۲۴ ساعت گذشته شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۲۲ هزار و ۱۷۵ نفر رسید.

دکتر قاسم میری‌علی‌آباد  اظهارداشت: در شبانه روز گذشته مورد فوتی کرونا در سیستان و بلوچستان گزارش نشده است.

خرم‌آباد / معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: ۵۰۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شدند و مجموع این افراد نیز به ۱۷۸ هزار و ۲۲۶ نفر رسیده است.

کرونا جان ۳۶۴ هموطن دیگر را گرفت

براساس اعلام روز جمعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۳۶۴ نفر دیگر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع تلفات این ویروس در کشور به ۱۱۶ هزار و ۴۳۶ نفر رسید.

پس مدت ها از آغاز خیز پنجم کرونا، شمار روزانه این ویروس روند کاهشی گرفته و ریزش حدود ۱۰۰ مرگ طی ۲۴ ساعت گذشته دلیل بر این امر است.

شمار تلفات کرونا روز گذشته (پنجشنبه) ۴۵۳ نفر بود و امروز به ۳۶۴ نفر رسیده است. بدون شک این امر در پی ورود میلیونی واکسن به کشور و تسریع و رکوردزنی واکسیناسیون، که سبب عبور خیز پنجم و مرگبار کرونا از کشور شد، اتفاق افتاده است.  

روز سه شنبه ۲۳ شهریور ماه وزارت بهداشت بر اساس براوردهای اپلیکیشن ماسک، از عبور کشور از خیز پنجم کرونا خبر داد، خیزی که برای چند بار رکورد تلفات روزانه را جابجا کرد و دوم شهریور ماه با ۷۰۹ مورد مرگ به بالاترین رکورد رسید. در همین خیز بود که روز گذشته تعداد تلفات کرونا طی ۱۸ ماه جولان ویروس شاخدار از ۱۱۵ هزار نفر گذشت.  

 آمار کرونا در مازندران ۲۶ شهریور

بر اساس اعلام دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل در شبانه روز گذشته آمار مجموع بستری‌های کرونایی استان در ادامه روند کاهشی آمارهای کرونایی با کاهش ۵۰ نفری به ۶۷۸ نفر رسید. طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ نفر دیگر از شهروندان مازندرانی هم به خاطر ابتلا به کرونا جان باختند.

۱۰ نفر دیگر در استان همدان قربانی کرونا شدند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت که با فوت ۱۰ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان از ابتدای اپیدمی ویروس تاکنون به ۲ هزار و ۷۶۴ مورد رسیده است.

دکتر «محمد طاهری» روز جمعه افزود: همچنین با شناسایی ۶۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در این استان، مجموع بیماران بستری مثبت به ۲۶ هزار و ۸۵۳ و بیماران سرپایی مثبت به ۸۲ هزار و ۳۱۱ نفر رسید.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۲۲۱ مورد بود که ۲۴۳ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

طاهری اضافه کرد: ۲۳ بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی ۶۰ بیمار بستری در بیمارستان های استان وخیم گزارش شده است.

وی درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد یک هزار و ۳۶۸،  بهار یک هزار و ۳۶۶، تویسرکان یک هزار و ۴۱۰، رزن یک هزار و ۶۳ ، درگزین ۳۵۱، فامنین ۳۸۱ و کبودراهنگ یک هزار و ۳۶۸ نفر است.

طاهری خاطر نشان کرد: همچنین تاکنون پنج هزار و ۱۰۸ نفر در ملایر، سه هزار و ۳۸۶  نفر در نهاوند و ۱۰ هزار و ۴۷۱ نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده اند.

از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان، فامنین و تویسرکان در وضعیت نارنجی و مابقی شهرستان ها در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

 

۱۲۹ بیمار کووید ۱۹ البرز تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز اعلام کرد که ۱۲۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های این استان تحت مراقبت پزشکی و درمانی قرار گرفتند.

دکتر محمد فتحی روز جمعه به خبرنگاران گفت:  اکنون یک هزارو ۳۷ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تحت درمان قرار دارند.

وی بیان داشت: با مرگ ۱۵ بیمار دیگر کووید ۱۹ شمار کل جانباختگان این بیماری در استان به پنج هزارو ۸۲۹ نفر رسید.

فتحی افزود: ۶۸ هزار و ۹۲۲ بیمار کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در این استان بستری شده اند که ۶۲ هزار و ۴۱ نفر آنان بهبود یافته اند.

از مجموع هفت شهرستان تابعه البرز ۶ شهرستان قرمز و یک شهرستان زرد کرونایی است.

استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی مهمترین توصیه برای پیشگیری از کرونا است.

 

کرونا ۱۰ کرمانشاهی دیگر را در شبانه روز گذشته به کام مرگ فرستاد

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته ۱۰ نفر دیگر بر اثر ابتلای قطعی به کرونا در استان فوت کردند، گفت: این تعداد نسبت به روز گذشته پنج نفر کمتر است.

«مهدی محمدی» روز جمعه افزود: با احتساب فوتی های ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جان‌باختگان استان کرمانشاه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به ۲ هزار و ۳۸۱ نفر رسیده است.

محمدی اظهار داشت: هم‌اکنون یک هزار و ۴۰۹ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد ۲۳۲ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند و حال ۵۹ نفر هم وخیم است.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۲ نفر در مراکز درمانی استان با علایم بیماری کرونا بستری و ۳۰۳ نفر هم پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند.

محمدی یادآور شد: در شبانه روز گذشته ۶۳۸ بیمار هم در مراکز درمانی استان کرمانشاه برای تزریق رمدسیویر بستری موقت شدند که نسبت به روز قبل یک نفر بیشتر است.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: در شبانه‌ روز گذشته ۲۸۲ نفر شامل ۱۰۹ بیمار مثبت بستری و ۱۷۳ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که در مقایسه با روز گذشته ۸۳ نفر کمتر است.

براساس رنگ‌بندی جدید وزارت بهداشت، از امروز چهاردهم شهریور ماه شهرستان‌های پاوه، گیلانغرب، اسلام‌آبادغرب، صحنه، هرسین، کرمانشاه، جوانرود، کنگاور، سنقروکلیایی سرپل‌ذهاب، روانسر و قصرشیرین در وضعیت قرمز، شهرستان‌های دالاهو و ثلاث باباجانی هم در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.  

شمار آزمایش مثبت کرونا در منطقه کاشان از ۴۷ هزار نفر گذشت

معاون بهداشت و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل با ثبت ۲۲۳ مورد جدید به ۴۷ هزار و هفت نفر رسید.

مهدی دلاوری روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به فوت هفت بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در این منطقه افزود: از این تعداد سه مرد ۵۸، ۵۹ و ۶۸ ساله و یک زن ۸۰ ساله در مرکزهای درمانی کاشان و ۲ زن ۳۵ و ۸۳ ساله و یک مرد ۶۰ ساله در آران و بیدگل جان باختند.

وی ادامه داد: اکنون ۶۶۶ بیمار حاد تنفسی مبتلا به کرونا در مرکزهای درمانی این منطقه بستری هستند که از این تعداد، ۵۵۹ بیمار در کاشان و ۱۰۷ نفر در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان قرار دارند؛ همچنین ۲۸۴ بیمار به طور موقت بستری شده‌اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به بستری موقت ۴۷ بیمار جدید از ۲۴ ساعت گذشته در مرکزهای درمانی این منطقه تصریح کرد: ۳۹ بیمار در کاشان و هشت نفر در آران و بیدگل بستری هستند.

وی شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مرکزهای درمانی منطقه کاشان را ۷۸ نفر اعلام و اضافه کرد: ۷۲ نفر از بیماران در کاشان و ۶ نفر در آران و بیدگل بستری هستند.

دلاوری اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۵۶ بیمار جدید حاد تنفسی در منطقه کاشان بستری شدند که از این تعداد ۴۶ بیمار با سن ۱۶ تا ۹۳ سال در مرکزهای درمانی کاشان و هشت نفر با سن ۱۸ تا ۶۷ سال در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند.

وی با اشاره به مراجعه ۷۹ نفر به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در ۲۴ ساعت گذشته گفت: پنج هزار و ۴۹۶ نفر نیز شمار پذیرش بستری موقت در مرکزهای ریفرال (زیر مجموعه) دانشگاه است.

به گفته وی، ۲۵۱ هزار و ۴۲۰ نفر از آغاز شیوع کرونا (اسفند ۹۸) تاکنون به مرکزهای بستری و سرپایی تشخیصی و درمانی ۲ شهرستان کاشان و آران و بیدگل مراجعه کرده‌اند و ۱۶ هزار و ۲۵۷ بیمار حاد تنفسی تا کنون از بیمارستان‌های شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل مرخص شده‌اند.

تزریق ۲۳۱ هزار و ۶۵۴ دُز واکسن کرونا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به تزریق ۲۳۱ هزار و ۶۵۴ دُز واکسن کرونا از ابتدای طرح ملی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل گفت: ۱۵۴ هزار ۵۲۵ دز از این تعداد مربوط به نوبت نخست و ۷۷ هزار و ۱۲۹ دز مربوط به نوبت دوم بوده است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وضعیت کرونایی کاشان در برهه کنونی قرمز و آران و بیدگل نارنجی است.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

ویروس کرونا (COVID-۱۹) اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌ برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد؛ این ویروس در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

فوتی های ناشی از کرونا در آذربایجان غربی از ۶هزار نفر فراتر رفت

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: روند فوت شهروندان استان بر اثر ابتلا به کرونا همچنان ادامه داشته و با اضافه شدن ۲۷ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته، کل فوتی های ناشی از این ویروس در استان به ۶ هزار و ۶ نفر رسیده است.

دکتر جواد آقازاده روز جمعه افزود: ۲۷ فوتی ناشی از کرونا در آذربایجان غربی طی ۲۴ ساعت گذشته شامل ۱۲ نفر در ارومیه، هفت نفر در میاندوآب، پنج نفر در خوی، ۲ نفر در تکاب و یک نفر در مهاباد بود.

وی اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته همچنین هزار و ۲۹۱ نفر به تعداد مبتلایان و حدود ۳۴۰ نفر به تعداد بستری شدگان ناشی از کرونا در آذربایجان غربی اضافه شد و تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در آذربایجان غربی به ۲۶۱ هزار و ۲۷۸ نفر افزایش یافت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: همچنین در حال حاضر ۲ هزار و ۲۰۵ نفر در مراکز درمانی استان بر اثر ابتلا به سندرم حاد تنفسی بستری هستند.

آقازاده گفت: از این تعداد، ۳۱۹ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری بوده و ۷۸ نفر تحت ونتیلاتور قرار دارند.

تعداد فوتی های ناشی از کرونا در آذربایجان غربی در روز هفدهم مرداد سال جاری به پنج هزار نفر رسیده بود که طی ۳۸ روز اخیر، هزار نفر به این تعداد اضافه شده است.

این آمار نشان می دهد در این مدت به طور متوسط روزانه ۲۶ نفر بر اثر کرونا در آذربایجان غربی جان خود را از دست داده اند.

خروج هشت شهر خوزستان از وضعیت قرمز

بر اساس آخرین رنگبندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، تنها چهار شهر خوزستان شامل شوش، شوشتر، هندیجان و ماهشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و هشت شهر دیگر استان از وضعیت قرمز خارج شدند.

هشت شهر دیگر خوزستان از وضعیت قرمز خارج شده و تنها چهار شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

بر این اساس در حال حاضر شهرهای اندیمشک، دزفول،  مسجد سلیمان،  ایذه،  دست آزادگان،  اهواز،  کارون،  باغملک،  رامهرمز،  امیدیه،  آبادان،  خرمشهر،  بهبهان در وضعیت نارنجی قرار دارند. 

همچنین شهرهای لالی،  گتوند،  اندیکا،  هفتکل،  باوی،  حمیدیه،  هویزه،  شادگان،  رامشیر و آغاجاری در وضعیت زرد قرار دارند. 

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز همچنین اعلام کرد که با توجه به پیک احتمالی کرونا در ماه های آینده و لزوم اقدامات پیشگیرانه از هم استانی های گرامی دعوت می‌شود تا هرچه سریعتر برای تزریق واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

 طبق اعلام جدید دانشگاه علوم پزشکی اهواز چهار  شهرستان در خوزستان در وضعیت قرمز، ۱۶ شهرستان نارنجی و هفت شهرستان نیز در وضعیت زرد کرونایی هستند.

۷۵۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: درحال حاضر ۷۵۰ بیمار کرونایی درمراکز درمانی قم بستری هستند، که ۲۰۵ تَن از آنها به‌دلیل وخیم بودن وضعیت جسمی دربخش‌ مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

محمد رضا قدیر درگفت‌وگویی با اشاره به‌آخرین وضعیت کرونا دراین استان، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت منتهی به‌بیست‌وششم شهریورماه ۱۲۷ تَن مشکوک و یا با علائم قطعی ابتلا به‌کرونا توسط اورژانس مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند.

وی با اشاره به‌بستری شدن ۱۱۶ تَن از این افراد گفت: ۱۲۳ تَن که طی روزهای گذشته بستری شده‌ بودند، نیز ترخیص شدند.

وی با اشاره به‌فوت ۱۸ تَن از بیمارانی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت شده‌ بود، بیان داشت: از مجموع هزارو۷۲۰ آزمایش کرونای صورت گرفته نتیجه ۳۴۱ مورد مثبت شد.

وی بیان کرد: از آغاز اجرای طرح واکسیناسیون کرونا درقم ۶۰۴ هزار و ۴۲۳ دُز واکسن تزریق شده‌است.

براساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک، قم از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شده‌است.

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۹۲۴ نفر رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: شمار قربانیان کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد با فوت سه بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته به ۹۲۴ نفر رسید.

پرویز یزدان پناه شامگاه پنجشنبه اظهار داشت: از ۳۲۷ بیمار  بستری شده در بیمارستان‌های کرونایی کهگیلویه و بویراحمد  ۱۷۰ بیمار مبتلای قطعی و ۳۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه  درمان هستند.

وی افزود: از ابتدای شیوع بیماری کرونا  در کهگیلویه و بویراحمد تاکنون ۶۸ هزار و ۲۰۳ بیمار کرونایی بهبود یافته اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: خوشبختانه با کاهش نسبی شمار مبتلایان، بیماران بستری در بیمارستان‌ها و بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مواجه هستیم که امیدواریم با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم و اصناف این روند ادامه داشته باشد.

یزدان پناه عنوان کرد:مردم در کنار واکسیناسیون  دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند تا شاهد پیک های بعدی بیماری نباشیم.

سخنگوی دانشگاه پزشکی یزد: ورود "واکسن نزده‌ها" را به ادارات ممنوع کنید

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به کارفرمایان و دستگاه‌های اداری استان توصیه کرد: برای جلوگیری از تعطیلی و کاهش فعالیت‌ها، محدودیت های ورود برای پرسنل و مراجعه‌کنندگانی که واکسن نزده‌اند اعمال کنند.

دکتر ابراهیم سلمانی روز جمعه افزود: در همین راستا، دانشگاه علوم پزشکی یزد بعنوان متولی این بخش در استان، ورود به ستاد اداری دانشگاه را صرفاً با ارائه کارت واکسیناسیون یا پی سی آر منفی ۷۲ ساعت قبل، امکان پذیر کرده است.

وی تأثیر واکسیناسیون بر ابتلای افراد به کرونا در موج پنجم را بسیار زیاد خواند و افزود: میانگین سنی افراد مبتلا ۱۰ سال کاهش یافت و فوتی ها بیشتر افراد جوان و میان سال بودند و واکسیناسیون افراد پرخطر و بالای ۵۰ سال تمام شاخص های ما در موج پنجم را بهبود بخشیدند.

وی با بیان اینکه تأثیر واکسیناسیون بر کنترل کرونا را کاملاً شاهد هستیم، گفت: هیچکدام از بستری شدگان کرونا در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان واکسینه نشده بودند.

سلمانی یادآور شد: هفت ماه از ورود واکسن به کشور می گذرد و مشاهده عوارض بسیار پایین آن و کارآیی بسیار قابل توجه آن به ویژه در  بدحال شدن و فوت بیماران، جای هیچ شک و تردیدی برای ضرورت واکسیناسیون نمی گذارد.

وی تصریح کرد:  از چند ماه آینده برخی از خدمات اجتماعی مانند ورود به اماکن عمومی و ورزشی، گرفتن بلیط قطار و اتوبوس و  رفتن به مسافرت صرفاً به افراد واکسینه شده تعلق می گیرد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اضافه کرد: افرادی که واکسن نمی زنند نه تنها خود را در معرض خطر و مرگ قرار می دهند بلکه احتمال ابتلای افراد خانواده دوستان و همکاران را نیز افزایش می‌دهند.

وی ادامه داد: در صورت ابتلای افرادی که واکسینه نشدند، زمینه برای جهش های آینده ویروس کرونا فراهم می شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.