طبق جدیدترین نقشه کرونایی ایران از جمعه 8 مرداد 1400، ۲۸۵ شهرستان قرمز (خیلی پرخطر)، ۱۱۰ شهرستان نارنجی (پر خطر) و ۵۳ شهرستان در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارد و هیچ شهری در شرایط آبی (کم خطر) نیست.

به گزارش جماران؛ مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: ۲۷۰ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا جان باختند و مجموع جان باختگان این بیماری در ایران به ۹۰ هزار و ۳۴۴ نفر رسید

از دیروز تا امروز هشتم مرداد ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۴ هزار و ۷۱۵بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۸۵۶ نفر از آنها بستری شدند.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۷۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۹۰ هزار و ۳۴۴ نفر رسید.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۸۵۱ هزار و ۱۶۲ نفر رسید و تا کنون سه میلیون ۳۴۸ هزار و ۳۶۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

پنج هزار و ۳۸۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

تاکنون ۹ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۹۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۳۵۸ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۲میلیون و ۱۸هزار و ۶۴۸ دُز رسید.

افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام و پس از دریافت پیامک نوبت‌دهی به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

همچنین تاکنون ۲۵ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۴۳۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

با انتشار جدیدترین نقشه کرونایی ایران، ۲۸۵ شهرستان قرمز (خیلی پرخطر)، ۱۱۰ شهرستان نارنجی (پر خطر) و ۵۳ شهرستان در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارد و هیچ شهری در شرایط آبی (کم خطر) نیست.

اهر، بناب، تبریز، جلفا، شبستر، هشترود (آذربایجان شرقی)، تکاب، سردشت، شوط، مهاباد (آذربایجان غربی)، پارس آباد (اردبیل)، خوانسار، فریدون شهر، مبارکه، چادگان (اصفهان)، اشتهارد (البرز)، دهلران (ایلام)، فردوس (خراسان جنوبی)، تربت جام (خراسان رضوی)، مانه و سملقان (خراسان شمالی)، آبادان، اهواز، خرمشهر، دشت آزادگان، شادگان، شوش (خوزستان)، مهدی شهر (سمنان)، اوز، خرامه، زرقان، فیروزآباد، قیر و کارزین، ممسنی، نی ریز (فارس)، ازنا، دورود، چگنی (لرستان)، سوادکوه شمالی، عباس آباد، نکا، کلاردشت، گلوگاه (مازندران)، آشتیان، تفرش، شازند (مرکزی)، بهار، تویسرکان، رزن (همدان)، اردل، کیار (چهارمحال و بختیاری)، مریوان (کردستان)، کوهبنان (کرمان)، هرسین، پاوه، کرمانشاه (کرمانشاه)، دنا، لنده، گچساران (کهگیلویه و بویر احمد)، گمیشان (گلستان)، فومن، لنگرود، ماسال (گیلان)، بهاباد (یزد) از روز شنبه نهم مرداد طبق رنگ‌بندی کرونایی قرمز (خیلی پرخطر) خواهد شد.

 

هشتم مردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

موج پنجم کرونا از نوع سویه دلتا هر روز هموطنان بیشتری را درگیر می‌کند و به کسی هم رحم ندارد به طوری که روزانه تعداد مرگ و میر بر اثر ابتلا به این نوع سویه در حال افزایش است.

بیمارستان‌های کلانشهرهای کشور به خصوص تهران، کرج، شیراز و مشهد با مراجعه تعداد زیادی از مبتلایان به کووید ۱۹ روبرو هستند به گونه ای که ظرفیت بسیاری از مراکز درمانی تکمیل شده و در برخی نقاط نیز بیمارستان‌های خصوصی و صحرایی به مدد بیماران آمدند.

بی‌توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان در نقاط مختلف کشور به چشم می‌آید و علاوه بر آن برگزاری مراسم‌های عروسی، جشن‌های تولد و  دورهمی‌ها در کنار برگزاری مراسم‌های عزا، رونق گرفته‌اند و چالشی برای کنترل روند شیوع کرونا بشمار می‌آیند.

با توجه به روند شیوع ویروس کرونا در کشور، برخی مسئولانه درمانی راهکار قرنطینه شدن شهرها را پیشنهاد دادند تا بلکه از این طریق بتوانند مانع گسترش این ویروس شوند.

در همین زمینه رییس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام رضا (ع) مشهد مطرح کرده است که با توجه به اوج‌گیری شمار مبتلایان موج پنجم کرونا در مشهد، قرنطینه کردن این کلانشهر برای مدت دست‌کم ۱۰ روز، ضروری است.

به گفته دکتر علیرضا  صداقت، شمار مبتلایان به کرونا در مشهد و استان خراسان رضوی در قالب موج پنجم از نوع سویه دلتا همچنان سیر پیش‌رونده و هشدار دهنده دارد و این در حالی‌ است که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مشهد از سوی مردم به ۳۵ درصد کاهش یافته است.

روند شیوع کرونا در کشور به‌گونه‌ای است از فردا (شنبه) علاوه بر شهرستان‌هایی که پیش از این در وضعیت قرمز کرونا قرار داشتند، شهرستان‌های اهر، بناب، تبریز، جلفا، شبستر، هشترود (آذربایجان شرقی)، تکاب، سردشت، شوط، مهاباد (آذربایجان غربی)، پارس آباد (اردبیل)، خوانسار، فریدون شهر، مبارکه، چادگان (اصفهان)، اشتهارد (البرز)، دهلران (ایلام)، فردوس (خراسان جنوبی)، تربت جام (خراسان رضوی)، مانه و سملقان (خراسان شمالی)، آبادان، اهواز، خرمشهر، دشت آزادگان، شادگان، شوش (خوزستان)، مهدی شهر (سمنان)، اوز، خرامه، زرقان، فیروزآباد، قیر و کارزین، ممسنی، نی ریز (فارس)، ازنا، دورود، چگنی (لرستان)، سوادکوه شمالی، عباس آباد، نکا، کلاردشت، گلوگاه (مازندران)، آشتیان، تفرش، شازند (مرکزی)، بهار، تویسرکان، رزن (همدان)، اردل، کیار (چهارمحال و بختیاری)، مریوان (کردستان)، کوهبنان (کرمان)، هرسین، پاوه، کرمانشاه (کرمانشاه)، دنا، لنده، گچساران (کهگیلویه و بویر احمد)، گمیشان (گلستان)، فومن، لنگرود، ماسال (گیلان)، بهاباد (یزد) به وضعیت قرمز می‌پیوندند.

در حال حاضر ۲۸۵ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۵۲ شهرستان در وضعیت زرد کرونا قرار دارند و هیچ شهرستانی در وضعیت عادی نیست.

آخرین اخبار استان‌ها از شیوع کرونا

از استان گلستان خبر رسیده است که تمامی شهرستان‌های این استان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند و به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی، هم اکنون هزار و ۴۱۴ نفر بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های گلستان بستری هستند که از این تعداد ۱۵۵ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه حضور دارند و حال ۵۲ نفر از آنان وخیم و با دستگاه ونتیلاتور به حیات ادامه می‌دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی چهار محال و بختیاری نیز تعداد بیمار مثبت قطعی و مشکوک مبتلا به کویید ۱۹ در این استان را که در بیمارستان‌های استان بستری هستند، ۴۴۵ نفر اعلام کرده و گفته است هم اکنون ۳۷ بیمار در شرایط بحرانی قرار دارند و در ۲۴ ساعت گذشته نیز چهار نفر در استان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند.

همچنین روز گذشته روز سیاهی برای استان هرمزگان بوده است به طوری که براساس اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی، روند شیوع کرونا در این استان فراتر از بحران بوده و متاسفانه در شبانه روز گذشته ۲۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در هرمزگان جان خود را از دست دادند.

دکتر فاطمه نوروزیان آمار بستری های کرونا در هرمزگان را یک هزار و ۱۶۸ نفر اعلام کرده و گفته است از این شمار ۲۹۰ نفر در شبانه روز گذشته بستری شدند که هم اکنون حال ۲۹ نفر از بستری ها بسیار وخیم گزارش شده است.

در لرستان نیز معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرده است سه بیمار مبتلا به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان جان باختند و شمار قربانیان به یکهزار و ۹۸۳ نفر رسیده است.

به گفته دکتر "مریم کوشکی"، ۶۳۶ بیمار جدید کووید ۱۹ طی شبانه روز گذشته در لرستان شناسایی شده و شمار مبتلایان به ۱۳۲ هزار و ۱۹۸ نفر رسیده است.

از کرمانشاه هم خبر رسیده که کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته جان چهار نفر را در این استان گرفته است و براساس اعلام رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، هم اکنون ۶۲۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که این تعداد نسبت به روز گذشته فرقی نکرده است.

همچنین براساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری شدند و مجموع بستری‌های استان به ۲۴۲ نفر رسیده است.

روند افزایشی مبتلایان به ویروس کرونا در استان اردبیل نیز همچنان ادامه داشته و تعداد بستری‌ها در بیمارستان‌های این استان به ۴۴۲ نفر افزایش یافته است.

کرونا در سیستان و بلوچستان هم همچنان می تازد و در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷ نفر از مبتلایان در این استان را به کام مرگ کشانده است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، با افزوده شدن ۸۴۲ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۹۳هزار و ۳۴۵ نفر رسیده است.

همچنین از استان البرز خبر رسیده است که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های این استان بستری شدند و اکنون یک هزار و ۱۹۱ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان‌های البرز تحت مراقبت پزشکی و درمانی قرار دارند.

در خوزستان نیز ۲۸۸ بیمار جدید کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته در منطقه جنوب غرب این استان شناسایی شدند.

روند تزریق واکسن کرونا در کشور

روند واکسیناسیون کرونا براساس برنامه‌ اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال انجام است که در استان آذربایجان غربی براساس اعلام رییس کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا، تاکنون ۳۶۲ هزار و ۸۰۷ دُز واکسن کرونا در استان تزریق شده است.

به گفته علی احمد آقاپور؛ این آمار روز به روز در حال افزایش است به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ هزار و ۴۴۳ نفر به این تعداد اضافه شده است.

همچنین به گفته معاون فنی مرکز بهداشت یزد، تاکنون ۱۸۶ هزار و ۱۸۲ دُز واکسن به گروه‌های هدف تزریق شده که از این تعداد ۱۴۱ هزار و ۹۵۸ دُز در مرحله اول و ۴۴ هزار و ۲۲۴ دُز واکسن در مرحله دوم به گروه‌های هدف تزریق شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز اعلام کرده است که تاکنون ۷۰ هزار و ۹۴۷ نفر در نوبت اول و ۲۵ هزار و ۱۸ نفر در نوبت دوم در استان واکسینه شده اند که در مجموع ۹۵ هزار و ۹۶۵ نفر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

به گفته محمدمهدی بانشی، تاکنون ۱۰۴ هزار و ۴۶۸ دُز واکسن تحویل دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد شده که ۹۱.۹ درصد آن تزریق شده است.

روند واکسیناسیون معلمان و رانندگان نیز که از روز گذشته آغاز شده در سراسر کشور ادامه دارد.

آخرین آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کشور

براساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، ۲۷۰ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا جان باختند و مجموع جان باختگان این بیماری در ایران به ۹۰ هزار و ۳۴۴ نفر رسید.

از دیروز تا امروز هشتم مرداد ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۴ هزار و ۷۱۵بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۸۵۶ نفر از آنها بستری شدند.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۷۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۹۰ هزار و ۳۴۴ نفر رسید.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۸۵۱ هزار و ۱۶۲ نفر رسید و تا کنون سه میلیون ۳۴۸ هزار و ۳۶۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

پنج هزار و ۳۸۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

تاکنون ۹ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۹۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۳۵۸ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۲میلیون و ۱۸هزار و ۶۴۸ دُز رسید.

 

کرونا در استان بوشهر طغیان کرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: شیوع ویروس کرونا با بستری ۷۲۵ نفر در بیمارستان‌های این استان به حد طغیان رسید.

دکتر سعید کشمیری روز جمعه افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۸ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری‌شده‌اند که از این تعداد ابتلای ۱۰۹ مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی اظهار کرد: در زمان حاضر ۵۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه کرونایی بستری هستند که از این مجموع ۱۱ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری بیان کرد: امروز هفت مورد  فوتی ناشی از ابتلا به کرونا شامل ۲ مرد با سن ۶۰ و ۶۲ و ۲ زن ۵۰ و ۷۳ ساله با سابقه بیماری زمینه‌ای قلبی، فشارخون، کلیوی و دیابت، ۲ مرد با سن ۴۸ و ۵۱ و یک زن ۳۷ ساله بدون بیماری زمینه ای در استان بوشهر به ثبت رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در شبانه‌روز گذشته ۱۶۴ بیمار نیز با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد ۱۱۸  نفر از آنها مثبت قطعی بوده‎اند.

وی یادآور شد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۶۵هزار و ۵۴۷ نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا و یکهزار و ۴۲۰ نفر نیز در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

کشمیری در باره کمبود کیت‌های تشخیص آزمایشگاهی در استان بوشهر گفت: با وجود تامین ۱۰ هزار کیت آزمایشگاهی از سوی شورای راهبردی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و واردات محموله های دیگر از سوی دانشگاه اما با توجه به نیاز روزانه یکهزارو ۵۰۰ تا ۲ هزار کیت این میزان جواب‌گوی نیاز استان نیست.

وی منابع مالی لازم برای تامین کیت‌های آزمایشگاهی بسیار بالا است و مشکل کمبود کیت تنها مربوط به استان بوشهر نیست بلکه یک کشوری است.

کشمیری گفت: با توجه به تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها در این شرایط تلاش شده بخش‌های معمولی به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یابد و براساس افزایش شمار بیماران اقدام به افزایش ظرفیت تخت‌های بیمارستانی شد، افزون براین همکاری سایر مراکز درمانی غیر دانشگاهی از جمله بیمارستان سلمان فارس تامین اجتماعی و نیروهای مسلح برای خدمات رسانی به بیماران ضروری است.

دبیرستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر در باره راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در استان بوشهر گفت: امکان راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در این استان وجود ندارد اما زیرساخت‌های لازم وجود دارد و تنها مشکل موجود نبود نیروی لازم و کادر درمان است که باید تامین شود.

وی یادآور شد: براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است بیمارستان سلمان فارسی تامین اجتماعی بوشهر یک بخش ویژه با ۷۰ تخت راه اندازی کند که در زمان حاضر مجوز به کارگیری موقت ۲۰ پرستار گرفته شده است.

 

کرونا رنگ همه شهرهای گلستان را قرمز کرد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان گفت که روند شیوع پیک پنجم کرونا در استان سبب شد تا مطابق آخرین رنگ‌بندی‌ اعلام شده توسط ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا، وضعیت هر ۱۴ شهرستان این استان شمالی قرمز و در برخی نقاط نیز فوق قرمز شود.

عبدالرضا فاضل روز جمعه اظهار داشت که پیش از این تنها شهرستان گمیشان وضعیت نارنجی داشت ضمن اینکه در حال حاضر شهرستان‌های گرگان، مینودشت، علی‌آباد کتول، آزادشهر، کلاله، کردکوی، بندرگز، بندرترکمن و گنبدکاووس نیز وضعیت کرونایی فوق قرمز و رو به سیاه دارند.

وی، شمار بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی گلستان را هزار و ۴۱۴ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۱۵۵ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۵۲ نفر از آنان وخیم و با دستگاه ونتیلاتور به حیات ادامه می‌دهند.

فاضل اضافه کرد: ظرفیت در نظر گرفته شده برای بیماران کرونایی گلستان هزار و ۵۰۰ تخت است که هم اکنون ظرفیت بیشتر بیمارستان‌های استان تکمیل شده و مابقی نیز با روند افزایشی فعلی بیماری درحال تکمیل شدن است.

به گفته وی، اکنون میانگین بستری روزانه مبتلایان به کرونا در گلستان حدود ۴۰۰ نفر و میزان ابتلا به این بیماری نیز ۱۱ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان ادامه داد: روزانه بیش از هزار نفر نیز با مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستانی استان به صورت سرپایی تحت درمان قرار می‌گیرند و دوره نقاهت خود را در منزل سپری می‌کنند.

فاضل تصریح کرد: وضعیت فعلی شمار بیماران بستری و سرپایی کرونا در گلستان نشان دهنده قرار گرفتن استان در وضعیت قرمز و بسیار وخیم بیماری است که این وضعیت به مراتب بدتر از زمان شروع کرونا در اسفند ۹۸ و فروردین سال گذشته می‌باشد.

وضعیت قرمز و حاد شیوع کرونا در گلستان سبب شد تا در برخی شهرهای این استان از جمله گرگان و گنبدکاووس فعالیت مشاغل گروه ۲، سه و چهار به مدت ۲ هفته تعطیل و حضور در تمامی تفرجگاه‌ها و بوستان‌های شهری ممنوع شود.

مطابق دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا و در شرایط قرمز شیوع کرونا، تنها گروه شغلی یک شامل ۲۹ رسته مربوط به واحدهای صنفی مرتبط با سلامت و تامین مایحتاج عمومی مردم از جمله داروخانه‌ها، سوپر مارکت‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی و زنجیره‌ای، نانوایی‌ها، مراکز خدمات عمومی و واحدهای تولید و توزیع کننده مواد لبنی و پروتئینی مجاز به فعالیت هستند. 

همچنین طبق این دستورالعمل فعالیت مشاغل گروه دوم شامل پاساژها و مراکز خرید و مال‌های فروش غیر مواد غذایی، تمرین و انجام مسابقه‌های ورزشی، مراکز متبرکه و زیارتگاه‌ها، مساجد و مصلی‌ها، قنادی یا شیرینی فروشی، آب میوه و بستنی فروشی، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، آرایشگاه مردانه، بازار فروش خودرو، مراکز شماره گذاری اتومبیل، فرش و موکت فروشی، اسباب بازی فروشی، فروش لوازم خانگی، خدمات چاپ دیجیتال، تزیینات داخلی ساختمان، کادویی فروشی، عمده فروشی و خرده فروشی پوشاک، پارچه فروشی، آتلیه و عکاسی، مشاور املاک، پرده سرا، فروش مبلمان، فروش کیف و کفش، فروش لوازم التحریر، خیاطی، خرازی، فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی، شیرینی پزی، خشکبار و آجیل فروشی، ممنوع است.

دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین فعالیت مشاغل گروه سوم شامل دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و زبان‌سراها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، سینما و تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی و مشاغل گروه چهارم شامل برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها، باشگاه‌های ورزشی برای ورزش‌های پربرخورد از جمله کشتی و کاراته و جودو، مدارس شبانه روزی، کافه، قهوه خانه و چای خانه با عرضه مواد دخانی، باغ وحش و شهربازی‌ها و مراکز تفریحی آبی را در شرایط قرمز کرونایی ممنوع کرده است.

استان گلستان یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

 

شمار قربانیان کرونا در لرستان به یکهزار و ۹۸۳ نفر رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: سه بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان جان باختند و شمار قربانیان به یکهزار و ۹۸۳ نفر رسید.

دکتر "مریم کوشکی" روز جمعه به رسانه ها اعلام کرد: ۶۳۶ بیمار جدید کووید ۱۹ نیز طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۳۲ هزار و ۱۹۸ نفر رسیده است.

وی گفت: تاکنون ۴۱۱ هزار و ۷۹۰ نمونه تست تشخیص کرونا به آزمایشگاه های استان ارسال شده که از این مجموع ۴۰۶ هزار و ۸۷۴ مورد پاسخ داده شده و ۲۷۴ هزار و ۶۷۶ نمونه آن منفی بوده است.

کوشکی عنوان کرد: ۷۱۰ بیمار مشکوک و مبتلا به کرونا در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان بستری هستند.

اکنون شهرستان‌های ازنا، دورود، چگنی، خرم‌آباد، پلدختر، سلسله، دلفان، کوهدشت، الیگودرز و بروجرد در وضعیت قرمز و رومشگان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

 

سازمان نظام پزشکی: وضعیت بحرانی مشهد، تعطیلی شهر را ضروری کرده است

سازمان نظام پزشکی مشهد با صدور اطلاعیه‌ای با هشدار نسبت به شرایط بحرانی مشهد از نظر شیوع ویروس کرونا، بر لزوم تعطیلی این کلانشهر و همراهی مسوولان و در این زمینه تاکید کرد.

در اطلاعیه روز جمعه آمده است: حال شهر مشهد وخیم است و باید تا از دست نرفته است، کاری کنید، آقایان مسوول باور کنید فاجعه ای وحشتناک در مشهد در حال وقوع است.

در اطلاعیه سازمان نظام پزشکی مشهد نسبت به نبود تخت بستری برای بیماران کرونایی، کمبود امکانات درمانی،  خستگی و فرسودگی غیرقابل توصیف کادر درمان و ابتلای شدید آنان به کرونای دلتا با وجود تزریق ۲ دز واکسن، یکی پس از دیگری هشدار داده شده است.

سازمان نظام پزشکی مشهد آورده است: در شبانه‌ روز گذشته ۷۰ نفر از همشهریان مشهدیمان را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده ایم که ابتلای نیمی از آنها به کرونا قطعی و نیم دیگر نیز مشکوک به بیماری بوده اند.

بر این اساس اگر تا دیروز سالمندان و افراد ضعیف را از دست می دادیم امروز شاهد پرپر شدن جوانان و حتی کودکانمان هستیم.

سازمان نظام پزشکی مشهد خاطرنشان کرده است: در این شرایط ورود مسافر به مشهد، به هر طریقی چه به وسیله خودرو شخصی و چه ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از ریلی، زمینی و هوایی تنها و تنها به گسترش بیماری کمک کرده و خواهد کرد.

همچنین  فعالیت عادی مراکز خرید، ادارات، شرکتها، تالارهای عروسی، استخرها، باشگاه های ورزشی در شرایطی که حتی کوچکترین مواردی چون الزام به استفاده از ماسک در بسیاری موارد رعایت نمی شود، فاجعه بار است.

این نهاد پزشکی افزوده است: از مسوولان استانی اعم از امام جمعه، استاندار، تولیت آستان قدس رضوی، شهردار و اعضای شورای شهر تعطیلی سراسری و کامل شهر، لااقل به مدت یک هفته و مسدود شدن تمامی ورودی و خروجی های شهر به شکل واقعی اعم از ریلی، زمینی و هوایی و احداث مراکز موقت درمانی برای بستری بیماران را تقاضا داریم.

سازمان نظام پزشکی مشهد در پایان خاطرنشان کرده است: به نمایندگی از پزشکان و پرستاران قهرمان و مدافع سلامت استان و شهر انتظار داریم با درک این شرایط مسوولانه اقدام کرده و در روزهایی که متبرک به ولایت مولایمان علی(ع) است با اتخاذ تصمیمات درست و اقدامات عاجل برای نجات جان مردم یاریمان کنید، چراکه قطعا فردا دیر است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۲۹۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته اند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۰ هزار و ۷۴ نفر رسید.

در این مدت، ۳۴ هزار و ۴۳۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۵۰۶ نفر از آنها بستری شدند.

 

کرونا جان چهار کرمانشاهی دیگر را گرفت

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته چهار نفر بر اثر ابتلای قطعی به کرونا در کرمانشاه فوت کردند، گفت: مجموع جان‌باختگان این استان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به یک هزار و ۹۶۵ نفر رسیده است.

«مهدی محمدی» روز جمعه گفت: هم اکنون ۶۲۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که این تعداد نسبت به روز گذشته فرقی نکرده است.

وی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته ۴۰۰ نفر شامل ۷۸ بیمار مثبت بستری و ۳۲۲ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل ۸۳ نفر کمتر است.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۴ نفر در مراکز درمانی این استان بخاطر ابتلای به کرونا بستری و ۱۴۵ نفر هم پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند.

هفت شهرستان استان کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه گفت: براساس رنگ‌بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان‌های کنگاور، صحنه، گیلانغرب و سنقر وکلیایی از روز شنبه (۹ مرداد) در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند.

محمدی افزود: براساس رنگ بندی جدید شهرستان‌های کرمانشاه، کنگاور،  گیلانغرب،  صحنه، سنقر و کلیایی،  هرسین و پاوه در وضعیت قرمز گرفتند.

وی اظهار داشت: براساس این گزارش، شهرستان‌های اسلام آبادغرب، سرپل‌ذهاب و جوانرود در وضعیت زرد و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، دالاهو،  روانسر و قصرشیرین در وضعیت زرد قرار دارند.  

 

بستری‌های کرونا در استان اردبیل به ۴۴۲ نفر رسید

روند افزایشی مبتلایان به ویروس کرونا در استان اردبیل همچنان ادامه داشته و تعداد بستری‌ها در بیمارستانهای استان به ۴۴۲ نفر افزایش یافت.

دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل روز جمعه  اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ۷۳ بیمار کووید.۱۹ در بیمارستان بستری شده و با ترخیص ۵۹ بیمار، مجموع بستری‌ها به ۴۴۲ نفر افزایش یافت.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، با فوت چهار نفر دیگر از مبتلایان، مجموع جان‌باختگان کرونا در ۱۷ ماه گذشته در این استان به یک‌هزار و۸۸۳ نفر رسید.

دکتر شهرام حبیب‌زاده همچنین گفت: ۷۳ نفر از بیماران بستری در بیمارستانهای استان در بخش‌های ویژه تحت مراقبت قرار دارند.

وی ادامه داد: موارد ابتلای جدید در استان مربوط به سویه دلتای ویروس کرونا بوده و شیوع گسترده این ویروس در استان روز به روز بیشتر می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل تاکید کرد: با توجه به شیوع کرونای هندی در استان و سرعت بسیار زیاد آن در سرایت پذیری و درگیری سنین پایین، باید در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به خصوص رعایت فاصله ۱.۵ متری، زدن ماسک و کاهش دورهمی دقت شود تا بتوانیم این خیز را مهار کرده و وارد وضعیت بحرانی‌تر نشویم.

وی با بیان این که سرعت سرایت پذیری این نوع ویروس، بیشتر بوده و می‌تواند تمام اعضای خانواده را به سرعت درگیر کند، افزود: علائم این نوع ویروس شبیه سرماخوردگی است که با آبریزش بینی شروع شده و بعد از گذشت چند روز علائم حاد یعنی درگیری ریوی بروز می‎کند.

دکتر حبیب‌زاده اضافه کرد: افرادی که حتی علائم خفیف مثل آبریزش از بینی دارند به مراکز ۱۶ ساعته در سطح استان مراجعه کنند تا تست تشخیصی انجام شده و تحت قرنطینه خانگی و درمان قرار گیرند و افراد در تماس با این افراد نیز توسط مراقبان بهداشتی رهگیری شده و در دوره کمون تحت مراقبت قرار بگیرند تا چرخه ویروس هر چه سریعتر مهار شود.

وی همچنین با اشاره به قرار گرفتن شهرستان‌های اردبیل، خلخال، مشکین‌شهر و گرمی در وضعیت قرمز و شهرستان‌های پارس‌آباد و اصلاندوز در وضعیت نارنجی بیان کرد: هم‌اینک شهرستان‌های کوثر، نیر، سرعین، نمین و بیله‌سوار در وضعیت زرد قرار دارند.

دکتر حبیب‌زاده همچنین افزایش میزان سفرهای درون و برون استانی را زنگ خطری برای شیوع گسترده موج پنجم کرونا عنوان کرد و خواستار تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی‌ها مانند شب‌نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی شد.

وی، برگزاری هرگونه تجمع را موجب افزایش شمار مبتلایان کرونا عنوان و اضافه کرد: مهمترین خطر در روزهای آینده، برگزاری هر نوع مراسم در فضای سربسته و مسقف و سفر تابستانی شهروندان است و باید این مساله به شکل درست و مطابق با توصیه‌های بهداشتی مدیریت شود.

وی با تاکید بر ضرورت ادامه استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، به افراد مبتلا به کرونا توصیه کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در سطح جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال پذیری بیماری طی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به تداوم فرایند واکسیناسیون کرونا در این استان گفت: از ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون ۱۵۴ هزار و ۹۹۷ دوز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در استان اردبیل تزریق شده است.

وی افزود: تاکنون ۱۱۵ هزار و ۷۵۵ دوز واکسن نوبت اول و ۳۹ هزار و ۲۴۲ دوز واکسن نوبت دوم در استان اردبیل تزریق شده است.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۲۱ نفر در روز ۲۷ فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۶۳۳ نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

 

۲۴۲ بیمار کرونایی در مراکز درمانی ایلام بستری هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ۴۷ بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بستری های استان ۲۴۲ نفر است.

دکتر محمد کریمیان روز جمعه اظهار داشت: از بستری های جدید ۱۳ نفر مربوط به ایلام، ۱۱ نفر دره شهر، هفت نفر آبدانان، پنج نفر دهلران، چهار نفر مهران، سه نفر ایوان، ۲ نفر چرداول، یک نفر بدره و یک نفر نیز سیروان است.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۹ ابتلای جدید کرونا شناسایی شده و مجموع مبتلایان استان به ۴۳ هزار و ۹۶۶ نفر افزایش یافته است.

دکتر کریمیان یادآور شد: هیچ مورد فوتی در ۲۴ ساعت گذشته ثبت نشده و مجموع فوتی های استان ۸۲۸ نفر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: شهرستان های ایلام، آبدانان، دره شهر، مهران و چوار در وضعیت قرمز، دهلران و بدره در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها در وضعیت زرد قرار دارند.

 

۲ بیمار مبتلا به کرونا در منطقه کاشان جان باختند

مدیر روابط ‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۲ زن ۵۲ و ۶۰ ساله مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در مرکزهای درمانی این شهرستان جان باختند.

مریم امیدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل با ثبت ۱۶۷ مورد جدید به ۲۹ هزار و ۴۰۰ نفر رسید.

وی افزود: اکنون ۸۰۷ بیمار مبتلا به کرونا در مرکزهای درمانی این منطقه بستری هستند که از این تعداد، ۶۴۶ نفر در کاشان و ۱۶۱ نفر در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان قرار دارند.

وی شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مرکزهای درمانی منطقه کاشان را ۵۴ نفر اعلام کرد و افزود: ۵۰ از بیماران در کاشان و چهار نفر در آران و بیدگل بستری هستند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: ۲۰۶ هزار و ۶۳۹ نفر از آغاز شیوع کرونا (اسفند ۱۳۹۸) تاکنون به مرکزهای بستری، تشخیص سرپایی و درمانی شهرستان‌های آران و بیدگل و کاشان مراجعه کردند و ۱۳ هزار و ۶ بیمار حاد تنفسی ترخیص شدند.

امیدی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۴۵ بیمار جدید حاد تنفسی با سن ۱۰ تا ۸۵ سال در مرکزهای درمانی کاشان و ۱۰ نفر با سن ۲۹ تا ۹۱ سال در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان بستری شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اضافه کرد: دوهزار و ۴۳ نفر نیز شمار پذیرش بستری موقت در مرکزهای ریفرال (زیر مجموعه) این دانشگاه است.

وضعیت کرونایی کاشان و آران و بیدگل با تدوام تشدید بحران کرونا در این شهرستان‌ها قرمز و با توجه به تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های شهید بهشتی و سیدالشهدا(ع) اظطراری شده است.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

ویروس کرونا (COVID-۱۹) اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌ برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد؛ این ویروس در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

 

کرونا ۱۷ سیستان و بلوچستانی دیگر را به کام مرگ کشاند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با فوت ۱۷ مورد جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲ هزار و ۱۷۸ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری روز جمعه اظهار داشت: همچنین با افزوده شدن ۸۴۲مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۹۳هزار و ۳۴۵نفر رسید.

وی با بیان اینکه ۸۳۰ بیمار حاد تنفسی و  ۳۳۴مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند افزود: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان ادامه داد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی گفت: تمامی موارد مثبت کرونا در سیستان و بلوچستان از نوع جهش یافته انگلیسی و دلتا است.

هاشمی از وضع فوق بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل‌ها در سطح کشور مربوط به سیستان و بلوچستان است.

وی بیان کرد:‌ کمبودی در داروهای ضد ویروس و تجهیزات مورد نیاز بیماران کرونایی نداریم.

 

‌۲۸۸ بیمار کرونایی در جنوب غرب خوزستان شناسایی شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: ۲۸۸ بیمار جدید کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته در منطقه جنوب غرب خوزستان شناسایی شدند.

شکراله سلمان‌زاده جمعه افزود:در شبانه روز گذشته ۱۳۷ نفر در آبادان، ۸۳ نفر در خرمشهر و ۶۸ نفر در شادگان بر اساس معیارهای آزمایشگاهی به بیماری کووید۱۹ مبتلا شدند.

وی افزود: از ۲۸۸ مورد مثبت جدید کرونا در این منطقه ۱۱۹ نفر در آبادان ، ۷۷ نفر در خرمشهر و ۶۶ نفر در شادگان به صورت سرپایی خدمات درمانی دریافت کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: طی روز گذشته نیز ۲۹ بیمار در بیمارستان‌های جنوب غرب خوزستان بستری و ۴۲ بیمار پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شدند.

وی تعداد بستری شدگان در بیمارستان های جنوب غرب خوزستان را ۲۰۷ نفر عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در ۲۴ ساعت گذشته موردی فوتی ناشی از کرونا در منطقه گزارش نشده است.

سلمان زاده گفت: تعداد کل موارد مراجعه سرپایی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی آبادان از ابتدای اپیدمی تا کنون ۲۱۶ هزار و ۷۴۸ مورد بوده که از این تعداد ۱۳ هزار و ۵۸۷ نفر بستری و ۱۱۰ هزار و ۴۳ نفر نیز پس از دریافت خدمات و بهبودی از بیمارستانها مرخص شده اند شده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان اظهار داشت: از این تعداد مراجعان به مراکز نمونه گیری تا به امروز ۳۹ هزار و ۵۰۰ مورد مثبت مبتلا به کووید۱۹ شناسایی شده اند که ۱۸ هزار و ۵۳۰ نفر مربوط به آبادان، ۱۲ هزار و ۲۲۶ نفر در خرمشهر و هشت هزار و ۷۴۴ نفر نیز از شادگان گزارش شده است.

شهرستان های شادگان، خرمشهر و آبادان در جنوب غرب خوزستان زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی آبادان قرار دارند.

۱۱ تَن به علت کرونا در قم جان باختند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ تَن به علت کرونا در استان قم فوت شدند.

محمدرضا قدیر در گفت‌وگویی درباره آخرین وضعیت بیماران کووید-۱۹ در این استان افزود: در ۲۴ ساعت منتهی به ۸ مردادماه جاری، ۱۳۹ تَن بیمار با علایم کرونا مثبت به صورت سرپایی پذیرش شدند.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت ۱۱۸ تن بیمار جدید در زمینه مذکور در مرکزهای درمانی استان قم بستری و همچنین ۹۳ تن بیمار در این رابطه از مراکز درمانی این استان ترخیص شدند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت کرونا در قم «قرمز» است، بیان کرد: ۷۰۹ تن بیمار به علت بیماری کووید-۱۹ در مرکزهای درمانی قم بستری هستند که ۱۵۱ تن از آن‌ها بَدحال هستند.

قدیر با بیان اینکه تاکنون تعداد ۱۲۲ هزار و ۱۸ دوز واکسن کرونا در استان قم تزریق شده است، گفت: همچنین در ۲۴ گذشته یکهزار و ۵۳۴ مورد آزمایش (تست) در زمینه کرونا در این استان انجام شده که ۶۴۵ مورد آن مثبت بوده است.     

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌ صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

 

۵۴۱ نفر دیگر در استان همدان به کرونا مبتلا شدند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت که با شناسایی ۵۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در این استان، مجموع بیماران بستری مثبت به ۱۹ هزار و ۹۶۹ و بیماران سرپایی مثبت به ۵۱ هزار و ۱۶۱ نفر رسید.

دکتر «محمد طاهری» روز جمعه افزود: همچنین با فوت سه بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان از ابتدای اپیدمی ویروس تاکنون به ۲ هزار و ۳۴۳ مورد رسیده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۸۷۸ مورد بود که ۱۵۵ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان افزود: ۱۸ بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی ۴۴ بیمار بستری در بیمارستان های استان وخیم گزارش شده است.

طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۹۱۵، بهار یک هزار و ۵۳ ، تویسرکان یک هزار و ۹۱ ، رزن ۸۳۳، درگزین ۲۹۸، فامنین ۳۲۹ و کبودراهنگ یک هزار و ۹۶ نفر است.

وی افزود: همچنین تاکنون سه هزار و ۷۲۷ نفر در ملایر، ۲ هزار و ۴۷۰ نفر در نهاوند و هفت هزار و ۶۸۴ نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده اند.

از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان پنج شهرستان همدان، اسدآباد، ملایر، نهاوند و کبودراهنگ در وضعیت قرمز، شهرستان های تویسرکان، بهار، درگزین و رزن در وضعیت نارنجی و شهرستان های فامنین در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.