تراز آب دریاچه ارومیه به میزان 75 سانتیمتر در مهرماه سالجاری نسبت به زمان مشابه در سال 1397افزایش یافته است.

به گزارش جماران، بررسی تغییرات تراز دریاچه ارومیه از سوی مدیریت آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری کشور حاکی از آن است که در سال جاری نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که ماکزیمم تراز این دریاچه نسبت به زمان مشابه در بهار سال گذشته حدودا یک متر افزایش داشته است. نرخ کاهشی تراز این دریاچه از بهمن سال 1397 با توجه به افزایش حجم آب‌های ورودی روند صعودی به خود گرفته و این روند با توجه به بارش‌های مناسب در ماه‌های آتی تا بهار 1398 همچنان ادامه داشته است. بطوریکه در خرداد ماه 1398 ماکزیمم مقدار خود را در ده سال گذشته تجربه نموده است.

اگرچه تراز این دریاچه در تابستان سال جاری و با کم شدن ورودی رودخانه‎ها و افزایش تبخیر، کاهش یافته است ولی تراز آن در مهرماه سال جاری در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته همچنان حدود 75 سانتیمتر افزایش را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که روند کاهشی تراز آب دریاچه ارومیه از سال 1376 آغاز شده و تا سال گذشته کم‌وبیش ادامه داشته است. بطوری که افزایش محسوسی در تراز این دریاچه تا سال جاری مشاهده نمی‎شود. تراز آب دریاچه ارومیه در سال 1376 ماکزیمم مقدار خود را به میزان نزدیک به هفت متر بالاتر از تراز فعلی این دریاچه تجربه کرده و کمترین تراز مربوط به سال 1396 است که در این سال تراز دریاچه به یک متر پایین‌تر از تراز فعلی دریاچه کاهش یافت.

مدیریت آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام کرد: بررسی روند تغییرات تراز این دریاچه نشان می‌دهد که تراز فعلی آب این دریاچه تقریبا مشابه تراز آن در سال 1389 است و در صورت ادامه بارش‎های مناسب، این دریاچه می‌تواند به سرعت ترازهای بالاتر را تجربه نماید. با توجه به تراز فعلی آب دریاچه ارومیه و مقایسه آن با زمان مشابه در سال گذشته، می‎توان نتیجه‌گیری نمود که میزان آب موجود در این دریاچه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بیش از دو میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

این مطالعات توسط مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه برداری کشور و با استفاده از داده‌های ماهواره آلتیمتری Jason3 و تصاویر ماهواره Sentinel2 انجام شده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.