اخبار مرتبط

اکبر محمدیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 4.5 میلیون مترمکعب آب در تالاب حسنلو، 6.5 میلیون متر مکعب در تالاب درگه سنگی، سه میلیون متر مکعب در تالاب سلدوز و 2 میلیون متر مکعب در تالاب طالقان وجود دارد.
وی ادامه داد: تالاب سلدوز به دلیل قرار گرفتن در مسیر زهکشی سد حسنلو همواره آب مورد نیاز خود را تامین می کند و حق آبه این سد بین سه الی چهار میلیون مترمکعب متغییر است.
وی با بیان اینکه تالاب های این شهرستان از وضعیت مناسبی برخوردار است، اضافه کرد: با توجه به گرم شدن هوا و شروع تبخیر آب امکان کاهش سطح آب تالاب ها وجود دارد و این اداره با همکاری ادارات شهرستان آمادگی کامل برای رویارویی با کاهش سطح آب را دارد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده ادامه داد: نقده با داشتن تالاب‌های فصلی و دائمی از جمله تالاب‌های سلدوز، حسنلو و درگه سنگی در فصل های بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر از جمله غاز خاکستری، انواع مرغابی و انوع اردک (سر سفید، سرسبز، مرمری، سرحنایی و بلوطی)، خروس کولی، حواصیل، تنجه، فلامینگو و پلیکان است.
وی با اشاره به اینکه تالاب های نقده توسط یگان حفاظت محیط زیست به طور مستمر پایش می شود، اضافه کرد: بر حسب قوانین ملی و بین المللی میزان تهدیدهای زیستی پرندگان ساکن این تالاب ها ارزیابی می شود.
محمدیان افزود: در مجموع 17 تالاب فصلی و دایمی در این شهرستان وجود دارد که سه تالاب حسنلو، درگه سنگی و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی است.
وی بیان کرد: حدود 10 هزار قطعه انواع پرنده در تالاب های این شهرستان وجود دارد که پیش بینی می شود با توجه به تخم گذاری مناسب آنها افزایش 20 درصدی تعداد پرندگان این منطقه را در سال جاری شاهد باشیم.
وی اضافه کرد: بازدیدکنندگان تالاب های این منطقه از ایجاد سر و صدا و رعب و وحشت در منطقه خودداری کنند تا پرندگان بدون هیچ مشکلی به زیست خود در این منطقه ادامه دهند و برای اجرای این امر نیازمند همکاری جوامع محلی و تشکل های زیست محیطی هستیم.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی علاوه بر تالاب بزرگ پارک ملی دریاچه ارومیه، 30 تالاب فصلی و بین المللی دارد که همه ساله در ایام مختلف پرندگان بسیاری در این تالاب ها زمستان گذرانی می کنند.
3072/8135
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.