امیر شهسوار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این واحدها با هدف گسترش همکاری‌های مشترک شرکت‌های مدیریت صادرات در آذربایجان‌غربی و توسعه فعالیت‌های «B۲B» و استفاده از ظرفیتهای مرزی این استان برای گسترش صادرات محصولات به همسایگان راه‌اندازی شده‌ است.

وی اضافه کرد: کنسرسیوم صادراتی سنگ نیز تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود و کنسرسیوم‌های صادراتی فرش و مبل نیز در حال تکمیل برنامه برای راه‌اندازی در سال آینده است.

وی با اشاره به فعالیت کنسرسیوم عسل آذربایجان‌غربی اظهار داشت: ۶ واحد تولیدکننده عسل در قالب کنسرسیوم این بخش در این استان فعال است که روزانه یک‌هزار و ۸۰۰ کیلوگرم عسل را تولید، بسته‌بندی و روانه بازار مصرف می‌کند.

وی افزود: با این آمار هر واحد تولیدی به طور میانگین ۳۰۰ کیلوگرم عسل تولید می‌کند و هر کیلوگرم عسل تولیدی به قیمت ۴۰۰ هزار ریال به بازار مصرف عرضه می‌شود.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی گفت: همچنین از ابتدای امسال ۶۰ تُن عسل تولیدی این کنسرسیوم به کشورهای عراق، کویت و قطر با قیمت هر کیلوگرم ۴.۵ دلار صادر شده است.

«شهسوار» با اشاره به اینکه ۶۰ واحد وابسته به صنعت عسل در خوشه مربوط به این بخش در استان فعالیت می‌کند، اظهار داشت: این واحدهای تولیدی در بخش تولید کندو، تولید عسل، تولید داروی مورد نیاز صنعت زنبورداری و صنایع وابسته به عسل فعال است و  ۴۵۰ نفر در آن مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه چهار خوشه صنعتی در این استان فعال است، گفت: ۹ هزار و ۲۰۰ نفر در ۴۶۰ واحد فعال وابسته به خوشه‌های صنعتی این استان مشغول فعالیت هستند.

وی اعلام کرد: ارزش صادرات کالاهای این خوشه‌های صنعتی طی یکسال گذشته بیش از ۲ میلیون و ۱۱۶ هزار دلار بوده است.

وی با اشاره به اینکه این شرکت استانی مطالعه امکان‌سنجی خوشه فرش دستباف را در برنامه کاری خود قرار داده، بیان کرد: بروزرسانی نقشه استانی خوشه‌های کسب و کار آذربایجان‌غربی در حال مطالعه و تدوین گزارش نهایی است و بعد از شناسایی خوشه صنعتی دوره‌های آموزشی برای افراد دخیل و اعضای خوشه‌های صنعتی برگزار می‌شود.

«شهسوار» گفت: خوشه‌های صنعتی چندین واحد و مجموعه تولیدی و بنگاه اقتصادی مستقر در یک منطقه را با محصول نهایی مشترک به هم پیوند می‌دهد.

وی بیان کرد: این واحدهای تولیدی در قالب خوشه فعالیت‌های همدیگر را هم‌پوشانی کرده و برای رسیدن به اهداف خود از جمله در حوزه تهیه مواد اولیه با قیمت مناسب و بازاریابی با یکدیگر ارتباط و همکاری برقرار می‌کنند.

خوشه صنعتی (Industrial Cluster) به مجموعه‌ای از واحدهای کسب و کار گفته می‌شود که در یک منطقه جغرافیایی و یک گرایش صنعتی متمرکز شده و با همکاری و تکمیل فعالیت‌های یکدیگر به تولید و عرضه تعدادی کالا و خدمات می‌پردازد و از چالش‌ها و فرصت‌های مشترک برخوردار هستند.

آذربایجان غربی از نظر صنعتی یکی از استان های کم برخوردار کشور به شمار می‌رود اما با اجرای قانون خروج از رکود تدوینی دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی در راستای بازگشت واحدهای تولیدی و صنعتی این استان به مدار تولید آغاز شد؛ در حال حاضر ۲۵ شهرک و ناحیه صنعتی از ۳۵ مورد مصوب آذربایجان‌غربی فعال بوده که یکهزار و ۱۰۰ واحد صنعتی را در خود جای داده است و ۲۰ درصد از این واحدهای تولیدی با ظرفیت پایین فعالیت می‌کند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از شهریور ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرد و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی یک سازمان توسعه‌ای به شمار می رود.

۹۹۱۸/۳۰۷۲

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.