علیرضا ملامحمدی‌زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اداره‌کل میراث‌فرهنگی با وجود امضای صورت جلسه نبود منع قانونی برای احداث این ساختمان در ۲۶ شهریور سال جاری، دیروز خواستار توقف عملیات و رسیدگی کارشناسان رسمی دادگستری شد.

وی ادامه داد: برخی از شبکه‌های اجتماعی این ساخت‌وساز را غیرمجاز عنوان کردند اما طبق بررسی‌های انجام شده ساختمان مذکور دارای سند و پروانه ساختمانی است و نمی‌توان از آن به عنوان ساخت‌وساز غیرمجاز یاد کرد.

وی با بیان اینکه روستای «سیر» ارومیه که کلیسای «مارسرگیز» در آن واقع است کمتر از ۲۰ خانوار جمعیت دارد، افزود: در روستاهای زیر ۲۰ خانوار طرح هادی اجرا نمی‌شود و بنیاد مسکن و میراث فرهنگی نسبت استعلام برای ساخت‌وساز اقدام می‌کنند.

وی ادامه داد: البته در برخی از مناطق خاص می‌توان طی مصوبه کمیته برنامه‌ریزی نیز در روستاهای کمتر از ۲۰ خانوار طرح هادی را اجرا کرد ولی این روند کمی زمانبر خواهد بود.

وی با اشاره به حساسیت‌های ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی در رابطه با ساخت یک ساختمان مسکونی در مجاور کلیسای «مارسرگیز» در ارومیه گفت: با پیگیری‌های استاندار آذربایجان غربی، شخصا به همراه سرپرست امور عمرانی استانداری و مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در محل حضور یافتیم تا موضوع را بررسی کنیم.

فرماندار ارومیه اضافه کرد: در مجوز اولیه اداره‌کل میراث به سقف محدودیت ارتفاع این ساختمان توجهی نشده بود که با پیگیری‌های انجام شده، اداره‌کل میراث فرهنگی نسبت به اصلاح مجوز خود اقدام کرد و میزان ارتفاع حداکثری این ساختمان را مشخص کرد.

وی با بیان اینکه نباید ارتفاع این ساختمان از ارتفاع کلیسا بیشتر باشد، گفت: هم‌اکنون ارتفاع این ساختمان ۵.۵۸ متر گزارش شده که مجوز قانونی نهایی برای آن تا ارتفاع ۶ متر صادر شده است و ۴۲ سانتی‌متر تا ارتفاع نهایی فاصله دارد.

وی بیان کرد: بخشداری پیش‌تر دستور توقف موقت این ساخت‌وساز را صادر کرد ولی به دلیل نبود هیچ منع قانونی و پیگیری قضایی مالک ساختمان، احداث این ساختمان در مجاورت کلیسای روستای «سیر» دوباره از سر گرفته شده بود.

ملامحمدی‌زاده با تاکید بر اینکه به اداره‌کل میراث فرهنگی استان اعلام شده تا از صدور هرگونه مجوز ساخت‌وساز دیگر در این منطقه گردشگری خودداری کند، افزود: با یک برنامه‌ریزی کارشناسانه در تلاش برای بهبود وضعیت منطقه هستیم.

به گزارش ایرنا جمعی از گردشگران و اهالی منطقه نامه‌هایی برای اعتراض به این ساخت‌وساز تنظیم کرده‌اند که در خبرنگار ایرنا قرار گرفته است.

این ساختمان که در مجاورت کلیسای تاریخی «مارسرگیز» ارومیه در حال احداث است، نه تنها چهره‌ای نامناسب به این منطقه گردشگری بخشیده است بلکه زیرسازی آن نیز می‌تواند به کلیسا آسیب بزند.

کلیسای تاریخی «مارسرگیز» مربوط به دوره ساسانیان است که در روستای «سیر» ارومیه واقع می‌باشد و در سال ۱۳۵۴ شمسی به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسید.

گفته می شود که صبح امروز نیز جلسه‌ای در مراجع قضایی در این خصوص تشکیل شده است. 

۳۲۱۴/۳۰۷۲

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.