عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: باید از تولیدات داخلی و کشاورزان در راستای رونق تولید حمایت شود.
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی سید تقی کبیری در جلسه  بررسی ظرفیت‌های سرمایه گذاری در بخش تحقیقات و آموزش کشاورزی در جهت توسعه پایدار بخش کشاورزی استان  که در سال جهاد کشاورزی استان برگزار شد با تاکید بر مساله نظارت در واردات، تولید و توزیع محصولات کشاورزی گفت: شهرستان خوی قطب تولید و توزیع تخمه افتابگردان و کدو آجیلی کشور است ودر راستای تداوم و رونق تولید باید از تولیدات داخلی و کشاورزان حمایت شود.
نماینده مردم شهرستانهای چایپاره و خوی در مجلس شورای اسلامی افزود: ۳۰ تا ۴۰ درصد تخمه کشور را کشاورزان این منطقه تولیدمی کنند که۷۰ درصد  از آن در سطح کشور توزیع می‌شود و بیش از ۲۰ هزار نفر از این مسیر معیشت می‌کنند.
وی اضافه کرد: در سالهای قبل واردات تخمه به کشور از چین موجب متضرر شدن بسیاری از کشاورزان در این منطقه شده بود که با پیگیری نمایندگان استان و بررسی‌های انجام شده در عرض ۱۵ ماه موفقیت حاصل شد و تعرفه آجیلی آفتابگردان از پنج درصد به ۵۵ درصد افزایش یافت .
کبیری با بیان اینکه در آذربایجان غربی ظرفیت‌های توسعه اقتصادی بسیاری وجود دارد، گفت: تا زمانیکه بخش دولتی در کشور فعال است موفقیت حاصل نمی‌شود و توجه به بخش خصوصی به ویژه در زمینه تحقیقات لازم و ضروری ست.
نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی بر لزوم تعامل  تنگاتنگ بین بخش اجرایی سازمان جهاد کشاورزی با مرکز تحقیقات تاکید و اضافه کرد: باید در استان به سمت خصوصی سازی حرکت کرد چرا که محققان اصلی حوزه کشاورزی استان در این بخش هستند.
کبیری با اشاره به اینکه تحول کشاورزی کشور باید از استان شروع شود، خاطر نشان کرد: اگر این مهم  اتفاق بیافتد میزان تولیدات کشاورزی استان چندین برابر افزایش می یابد.
وی اظهار کرد : داشتن هزار کیلومتر مرز فرصت و نعمتی استثنایی برای استان است، تا با تعامل‌های تحقیقاتی انجام شده با کشورهای خارجی و همسایه بتوان به  تجارب و یافته‌های تحقیقاتی بسیاری در جهت توسعه پایدار بخش کشاورزی استان دست یافت.
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.