به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی از جمله استان های درگیر با معضل کم آبی و تغییر اقلیم است و در همین راستا به ذخیره آب های سطحی و زیرزمینی به ویژه در شمال و جنوب استان نیاز اساسی دارد.
بر همین اساس به جز حوضه آبریز دریاچه ارومیه که سدسازی در آن با هدف احیای دریاچه ممنوع است، در شمال و جنوب استان طرح های سدسازی ارزشمندی به تازگی به بهره برداری رسیده یا آماده بهره برداری است که سیلوه پیرانشهر، سردشت و کرم آباد پلدشت از جمله آنها به شمار می رود.
سد کرم آباد پلدشت که در نوع خود در صنعت سدسازی کم نظیر است، در حوضه ارس از زیرمجموعه های حوضه دریای خزر قرار دارد و با افتتاح آن، بخش قابل توجهی از نیاز آبی بخش کشاورزی این منطقه رفع می شود.
این سد در 11 خرداد سال 1395 و در سفر اول حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و اعضای هیات دولت به آذربایجان غربی کلنگ زنی و در کمتر از سه سال حدود 14 هزار میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شد.
حجم ذخیره مطلوب بیش از 54 میلیون مترمکعبی نشان دهنده جایگاه این سد در ذخیره سازی آب های سطحی از جمله سهم ایران از آب رودخانه مهم ارس بوده که تاکنون به میزان بسیار کمی از آب آن استفاده شده است.
استاندار آذربایجان غربی در بازدیدی که طی اواخر سال گذشته از آخرین مراحل ساخت این سد داشت، گفت: سد کرم آباد پلدشت یکی از بزرگترین طرح های اقتصاد مقاومتی کشور بوده و با تکمیل آن 19 هزار و 250 هکتار از اراضی بایر 2 شهرستان پلدشت و شوط احیا می شود که در راستای توسعه کیفی و کمّی کشاورزی شمال استان موثر است.
«محمدمهدی شهریاری» افزود: اجرای این طرح نشان دهنده اهتمام دولت تدبیر و امید در راستای توسعه مناطق محرومی نظیر شمال آذربایجان غربی است که نمود عینی آن در ساخت این سد و دیگر طرح های عمرانی دیده می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز در این خصوص گفت: بدنه این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده و طول تاج آن 2 هزار و ٤٠٠ متر با حجم تنظیمی 57.3 میلیون مترمکعب آب است.
«کیومرث دانشجو» به حقابه ایران از آب رودخانه مرزی ارس اشاره کرد و افزود: احداث این سد مخزنی خارج از بستر، تدبیری برای استفاده بهینه از آب های عبوری از کشور است.
وی بیان کرد: با تدبیر مقام معظم رهبری و دوراندیشی ایشان در خصوص اهمیت ویژه مهار رودخانه های مرزی، امکان تخصیص اعتبارات مورد نیاز این طرح ها از محل صندوق توسعه ملی در 13 استان کشور فراهم شد و اجرای این طرح ها در اولویت برنامه های دولت تدبیر و امید و وزارت نیرو قرار گرفت.
وی، احداث سد کرم آباد را یکی از بزرگترین طرح های اقتصاد مقاومتی کشور برشمرد و اضافه کرد: این طرح با 9 واحد عمرانی، ایستگاه های سه گانه پمپاژ اصلی آب، ایستگاه های پنج گانه داخل مزارع و خط انتقال 22 کیلومتری رودخانه ارس تا مخزن سد احداث شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: شبکه پایاب سد مخزنی کرم آباد نیز بیش از 19 هزار و 250 هکتار از اراضی منطقه را تحت پوشش قرار می دهد و این حجم از تاسیسات آبی و ایستگاه های پمپاژ و پست های برق و شبکه های وسیع در مدت زمان کوتاه سه ساله با تلاش های شبانه روزی عوامل اجرایی محقق شد.
وی اهداف مهم این طرح را استفاده از حق آبه قانونی جمهوری اسلامی ایران در مناطق مرزی و ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه برشمرد و افزود: با پایان این طرح ها و استفاده بهینه از این منابع آب، تحول عظیم اقتصادی و اجتماعی، توسعه پایدار در بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال وسیع برای مردم این مناطق را شاهد خواهیم بود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز گفت: با افتتاح سد کرم آباد سالانه به میزان 112 میلیون مترمکعب آب سطحی جمع آوری و پمپاژ می شود.
غلامرضا سلیمانی اظهار داشت: با این میزان جمع آوری در سد کرم آباد بیش از 19 هزار و 250 هکتار از اراضی منطقه در پلدشت و شوط از دیم به اراضی آبی تبدیل شده است.
وی افزود: سرمایه گذاری‌ها در حوزه کشاورزی پایاب سد کرم آباد در حال انجام است که به اشتغالزایی 15 هزار نفری منجر خواهد شد.
به گزارش ایرنا در حال حاضر 13 سد در آذربایجان غربی فعال است که ظرفیت ذخیره آنها به بیش از یک میلیارد و 900 میلیون مترمکعب می رسد.
با راه اندازی سدهای کرم آباد و سردشت این میزان به بیش از 2 میلیارد مترمکعب خواهد رسید که ظرفیتی قابل توجه در حوزه آب به شمار می رود.
دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران دیروز/سه شنبه/ در سفری یک روزه به آذربایجان غربی چندین طرح توسعه منابع آب و خاک استان های مرزی از جمله سد کرم آباد، سد سردشت، آبیاری و زهکشی سد سیلوه، کانال انتقال آب از سد سیلوه به دریاچه ارومیه /جلدیان/ و شبکه آبیاری و زهکشی پایاب این سد و چندین طرح دیگر به ارزش چهار هزار و 465 میلیارد تومان را افتتاح کرد.
2093/3072/7129
گزارش از: صابر چهرقانی
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.