«شرلی آودیان» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعداد بازدید از این اثر جهانی طی روزهای یکشنبه/4 فروردین/ و دوشنبه/5 فروردین/ بین 790 تا یکهزار و 100 نفر ثبت شد که بیانگر استقبال مسافران از این اثر تاریخی است.
وی اضافه کرد: طی روز گذشته /7 فروردین/ شرایط جوی نامناسب بر تعداد بازدیدها سایه انداخت و 295 بازدید از این اثر تاریخی ثبت شد.
وی بیان کرد: 120 کلیسا از 320 کلیسای ارامنه و آشوریان ایران در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده و 9 کلیسا از این تعداد ثبت جهانی شده است که 2 مورد از آنها شامل «تادئوس مقدس» و «زور زور» در آذربایجان غربی قرار دارد.
«آودیان» اظهار داشت: پارسال قره کلیسا شاهد 17 هزار بازدیدکننده بود و با احتساب جمعیت حاضر در آیین جهانی «باداراک» این تعداد به بیش از 25 هزار نفر رسید.
وی اضافه کرد: امسال بوفه قره کلیسا و صنایع دستی آن راه اندازی و مطبخ کلیسا نیز مرمت شد که به عنوان گالری مجموعه استفاده می شود و عکس هایی از آذربایجان غربی و طبیعت آن در این مکان به نمایش گذاشته شده است.
وی بیان کرد: هلال احمر در این شهرستان بسیار فعال است و همکاری مطلوبی دارد و فرمانداری نیز در راستای آماده سازی جاده های مواصلاتی تلاش چشمگیر و بی وقفه ای دارد.
«آودیان» دسترسی به اینترنت در این منطقه را از مسوولان ذیربط خواستار شد و گفت: تامین زیرساخت های مورد نیاز گردشگران در محل این آثار جهانی موجب افزایش تعداد بازدیدها می شود.
به گزارش ایرنا قره کلیسا یکی از زیباترین و پر نقش و نگارترین کلیساهای ارامنه در ایران به شمار می رود که با سنگ های تراشیده سیاه و سفید ساخته شده است؛ 2 گنبد 24 و 18 متری آن را نیز باید به زیبایی هایش اضافه کرد.
تعداد دیرهای اطراف کلیسا 44 باب و مساحت کل مجموعه اندکی بیشتر از 6 هزار مترمربع بوده و از جمله مهمترین شاخصه های قره کلیسا می توان به تزئین این اثر باستانی به داستان های شاهنامه اشاره کرد که زیبایی خاصی به این اثر بخشیده است.
مهمترین شاخصه این کلیسا قرار گرفتن آن در دل شهرها و روستاهای مسلمان نشین بوده و تجمع سالانه مسیحیان/آیین باداراک/ با استقبال قابل توجه مسلمانان منطقه همراه است.
7125 /3072
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.