عزیز نوروزی روز جمعه در بازدید از مزارع کلزای این شهرستان افزود: براساس سیاست‌های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در جهت ایجاد امنیت غذایی و نیل به اهداف خودکفائی کشور در تولید روغن‌گیاهی و استفاده بهینه از آب و اجرای الگوی کشت صحیح، در سالجاری ۱۵۰ هکتار از اراضی زراعی عجب شیر به کشت کلزا اختصاص یافته است.

وی گفت: سال زراعی گذشته ۱۹ هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت که این سطح در سال زراعی جاری ۱۵۰ هکتار است.

وی این موفقیت را مرهون همکاری کشاورزان شهرستان و تلاش کارشناسان و مروجین پهنه‌های تولیدی دانست و گفت: خودکفایی در تولید دانه‌های روغنی در کشور و اصلاح الگوی کشت در راستای احیای دریاچه ارومیه ترویج کشت کلزا با نیاز آبی کم در مزارع کشاورزی شهرستان می‌تواند در مصرف بهینه آب و افزایش راندمان آب مصرفی در مزارع نقش بسزایی داشته باشد.

نوروزی تصریح کرد: بر اساس آمار موجود تعداد ۲ دستگاه برداشت کلزا در سطح شهرستان خریداری شده از این رو هیچ مشکلی در برداشت این محصول در شهرستان نخواهیم داشت.

وی افزود: برنامه‌ریزی اصولی، طرح‌ها و کارگاه‌های آموزشی و ترویجی، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به میزان هر هکتار ۵۰ میلیون ریال، توجیه بهره‌برداران در خصوص کشت تناوب با غلات و خرید تضمینی از دلایل توسعه کشت کلزا است.

نوروزی بیان کرد:  این بسته های حمایتی توسط کارشناسان و عوامل اجرایی جهاد کشاورزی اطلاع‌رسانی به‌موقع رغبت کشاورزان از کاشت این محصول را برانگیخت.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان عجب شیر  بیان کرد: پیش‌بینی می شود که بیش از ۷۵۰ تن دانه روغنی کلزا از این سطح زیر کشت در بهار سال آینده در شهرستان برداشت شود.

شهرستان عجب شیر دارای حدود ۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده که از این میزان حدود پنج هزار هکتار به باغات اختصاص دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.