به گزارش ایرنا، امین امینیان روز سه شنبه در همایش گرامیداشت روز روستا اظهار داشت: روستاها به عنوان بخش بزرگی از نظام اجتماعی و جمعیتی کشور دارای اهمیت و نقش بسزایی هستند و پشتوانه استقلال سیاسی و امنیتی کشور محسوب می شوند.
 وی روستا را نقطه آغاز تمدن بشری و روستائیان را مظهر صداقت، صفا و صمیمیت برشمرد و ابراز امیدواری کرد تا این روز فرصتی مغتنم به منظور ارج نهادن و تقدیر از زحمات زنان و مردان روستائی باشد.
فرماندار هشترود با بیان اینکه نیازمند ایجاد تغییر در نگرش ها، رویه ها و رویکردها در رویارویی با مسائل روستاها هستیم، گفت: متاسفانه از زمان کشف و استخراج نفت و از زمانیکه اولین برنامه های عمرانی و توسعه ای در کشور نگاشته شد، آنچه که صورت پذیرفته لیست مشکلات، ضعف ها و ناتوانی ها و برنامه ریزی به منظور برطرف کردن این مشکلات از محل درآمدهای نفتی بوده اما نتیجه ای که حاصل شده کاهش جمعیت روستائی به ۲۸ درصد بوده است و این یعنی سیاست هایی که برپایه احصا مشکلات و نیازها بوده جواب نمی دهد و ادامه این سیاست ها به بدتر شدن وضعیت روستاها منجر می شود.

امینیان گفت:  بر این اساس لازم است با ایجاد تغییر و تحول در نگرش ها بدنبال شناسایی نقاط قوت و توانمندی های روستاها و منطقه باشیم، مزیت های نسبی منطقه و روستاها را شناسایی کنیم و با سرمایه گذاری بر روی آنها،  مشکلات روستاها را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه توسعه روستائی زیربنای توسعه کشور است گفت: کشوری را سراغ نداریم که توسعه یافته اما روستاهای آن عقب مانده هستند بلکه هر ۲ در کنار هم توسعه یافتند.  
وی بر ضرورت حضور و مشارکت اهالی روستا در عمران و آبادانی روستاها تاکید کرد و گفت: مشارکت پایه و اساس توسعه بوده و لازم است اهالی در تمامی امور روستای خود مشارکت داشته باشند.  
وی بر ضرورت فراهم ساختن بستر و زمینه برای سرمایه گذاری در روستاها توسط بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال برای جوانان در روستاها و کشور همانند عبادت است و وظیفه مردم و مسئولان رفتن به سراغ سرمایه گذاران و دعوت از آنها برای سرمایه گذاری در منطقه و ظرفیت های منطقه است.
امینیان گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید گام‌های عملیاتی برای تحقق این مسئله صورت گرفته و بستر و زمینه لازم برای سرمایه‌گذاری در روستاها به مراتب تسهیل شده که از نمونه‌های آن می‌توان به پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار در روستاها اشاره کرد که زمینه ساز رشد و رونق تولید، توسعه پایدار و ایجاد اشتغال در روستاها بوده است.

شهرستان هشترود با ۵۷ هزار جمعیت در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

۳۰۷۷/۷۴۸۶

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.