اخبار مرتبط

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: علی‌رغم وعده‌های مدیران شهری مبنی بر همکاری در تملک خانه‌های مجاور موزه مشروطه، متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است، از شهردار تبریز در این زمینه یاری می‌خواهیم تا شاهد اجرای طرح توسعه موزه‌ها باشیم.
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار در مراسم گرامیداشت یک صد و سیزدهمین سالگرد صدور فرمان مشروطیت در خانه موزه مشروطه اظهار کرد: تبریز این کهن شهر چهار هزار ساله به سبب هویت و تاریخ خاص خود همواره به عنوان یکی از تاثیرگذارترین شهرهای ایران مطرح و در تمامی زمینه‌ها پیشتاز بوده است، اما این پیشتازی در عرصه آزادی و آزادی خواهی و به ویژه در ثمره دادن انقلاب مشروطه به مرحله ظهور رسیده است.
وی افزود: چنانچه پژوهشگران و صاحبنظران همواره تاکید کرده‌اند، مردم قهرمان و سربلند آذربایجان در رویداد عظیم مشروطه با هدف برقراری حاکمیت قانون به جای اراده اشخاص و تامین حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی به پا خاستند و این نشان از یک انقلاب پیشرو و مترقی دارد.
وی ادامه داد: بی تردید تبریز به عنوان آغازگر نهضت مشروطه، به سرانجام رسیدن این نهضت را مدیون دلاوران و مردم قهرمان خود است، از همان روز صدور فرمان مشروطه تفنچگی‌ها در تبریز زمینه را برای برانداختن دشمنان داخلی و خارجی فراهم کردند که این همان ویژگی است که نقش تبریز را در نهضت مشروطه از سایر شهر ها متمایز می‌کند. 
آبدار گفت: امروز، مشروطه میراث معنوی تاریخ معاصر ایران بوده و از پیشینیان قهرمان و تاریخ سازمان به ودیعه مانده و بازنگری و بازخوانی این میراث ضروری است.
 وی خاطرنشان کرد: برخی معتقدند که انقلاب شکوهمند اسلامی ثمره تعاملاتی است که در ذهن و جان روشنفکران، فرهیختگان و علما در انقلاب مشروطیت شکل گرفت و برخی انقلاب اسلامی را ادامه منطق مشروطیت می‌دانند.
وی با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد امروز مبحث مشروطیت کمرنگ شده است و از جنبه‌های آزادی خواهانه و عدالت کمتر صحبت به میان می‌آید، گفت: برای تحقق و ادامه آرمان‌های عدالت خواهانه به کمک پژوهشگران و محققان برای بازخوانی تاریخ مشروطه نیاز داریم تا با بازنگری تاریخ دوران پسا مشروطه بتوانیم در راه ساختن آینده‌ای موفق گام برداریم.
 مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی در ادامه با بیان اینکه در سال‌های گذشته اقدامات زیادی برای صیانت از آثار و معرفی تاریخ مشروطه در این اداره کل انجام شده است، اظهار کرد: پیگیری‌های طرح توسعه، بهسازی و توسعه امکانات خدماتی موزه مشروطه، بازگشایی خانه ستارخان و افتتاح فاز اول خانه شیخ محمد خیابانی در شهریور ماه سال جاری اشاره کرد.
انتهای پیام انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.