یاد و ذکر ضامن آهو و دست کریمش در این بی سر و سامانی‌های روزگار، همچون سرپناهی بر دل های آشفته ما است، در متن زیارت هفت حدیث آمده است: هیچ شخص گرفتار و گناهکاری نیست که امام رضا (ع) را زیارت کند، جز این که گرفتاری وی رفع شده و گناهانش بخشیده می شود. مهربانی‌ آن حضرت، در قاب کوچک این دنیای پرهیاهو نمی‌گنجد و آن‌قدر کریم و رئوف است که جهان به مهر و عاطفه‌اش زنده بوده و دل به گنبد طلائی‌اش سپرده‌ است. 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، علی بن موسی الرضا(ع)، ملقب به رضا و ابوالحسن، هشتمین امام شیعیان دوازده امامی، بعد از پدرش موسی کاظم و پیش از پسرش محمد تقی بوده و در شهر مدینه از نجمه خاتون متولد و در دیار توس از دنیا رفته است. 
در روایتی از امام جواد(ع) آمده است که لقب رضا از سوی خداوند به پدرش داده شده و آن حضرت در برابر مصائب و سختی ها، بنده راضی خداوند بوده است. 
یک کارشناس مسائل مذهبی اظهار کرد: نحوه ازدواج مادر امام رضا (ع) با پدرش، امام کاظم (ع)، بسیار به ازدواج امام حسن عسگری (ع) و نرجس خاتون شباهت داشته و مادر آن حضرت نیز همچون نرجس خاتون، کنیزی از اهل کتاب بوده و بهترین اولاد از این کنیز پاک به دنیا آمده است. 
حجت الاسلام سعید اسمعلی پور با بیان روایاتی در خصوص تولد امام رضا (ع) به عنوان یک خبر مسرت بخش، گفت: از امام صادق (ع) و امیرالمومنین (ع) روایت است که یک فرزند پاکیزه که نسل رسول خدا (ص) را ادامه خواهد داد، از امام کاظم  متولد می شود. 
وی با بیان اینکه ائمه معصومین پیش از تولد آن حضرت از فضیلت های وی نام برده اند، اظهار کرد: امام صادق (ع) می فرمایند: " از فرزندم موسی فرزندی به دنیا خواهد آمد که اهل آسمان و زمین از وی راضی خواهند بود".
حجت الاسلام اسمعلی پور با اشاره به کلمه "رافت"، به عنوان یکی از القاب مشهور آن حضرت، بیان کرد: علت مشهور بودن آن حضرت به رئوف بودن این است که زنده و مرده ایشان هردو پر از مهر و رافت است. 
وی افزود: البته لقب "رئوف" از القاب همه معصومین بوده اما امام رضا (ع) به طور ویژه ای به مهربانی مشهور هستند؛ در سیره و حیات آن حضرت همواره مهربانی ایشان به چشم آمده و همه از آن بهره می بردند. 
این کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه رافت و مهربانی آن حضرت، پس از شهادت ایشان نیز درک می شود، گفت: زمانی که به زیارت امام رضا (ع) در مشهد می رویم، مهر آن حضرت در دلهایمان جاری می شود. 
وی در خصوص علت معروف بودن آن حضرت به عالم آل محمد، اظهار کرد: برگزاری جلسات مناظره با روسای ادیان مختلف، از جمله کارهایی است که مامون در خصوص تخریب چهره امام هشتم انجام داده و همان جلسات باعث آگاهی مردم به علم سرشار امام رضا (ع)، حتی نسبت به ادیان دیگر  شدند. 
وی افزود: علم سرشار امام رضا (ع) در زمان حیات، در جلسات مناظره و در مراجعات مردم به ایشان، باعث شد تا آن حضرت عنوان عالم آل محمد را به خود گیرند. 
  حجت الاسلام اسمعلی پور با بیان اینکه در سطح زندگی و در جزئی ترین مسائل  از امام رضا (ع) مطالب مختلفی آمده است، گفت: ایشان در سبک زندگی رضوی به طور مثال در خصوص تغذیه و سلامتی جسم سخنانی دارند که به طب الرضا معروف است. 
وی در خصوص توصیه های آن حضرت در مورد سبک زندگی، بیان کرد: امام رضا (ع) به لزوم ارتباط با خدا، رجوع به معارف قرآن و اهل بیت و ادای نماز تاکید داشته و به مهرورزی سفارش کرده اند. 
این کارشناس مذهبی در خصوص اهمیت زیارت امام هشتم، گفت: برای کسانی که دستشان از زیارت ائمه بقیع، خانه خدا و عتبات کوتاه است، زیارت آن حضرت سهل الوصول بوده و احادیث مختلفی در این خصوص وجود دارد. 
وی با بیان حدیثی از امام جواد (ع)، افزود: اگر فردی ائمه بقیع و سپس سید الشهدا، امیر المومنین (ع)، رسول خدا (ص)، امام جعفر صادق (ع) و در آخر امام رضا (ع) را زیارت کند، ثواب زیارت آن حضرت، از  ثواب مجموع زیارت های قبلی آن شخص، بیشتر است. 
حجت الاسلام اسمعلی پور در پایان خاطر نشان کرد: زیارت باید همراه با معرفت ائمه بوده و از خداوند توفیق معرفت و زیارت ائمه را خواستاریم. 
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.