مراسم رونمایی از تندیس طلایه داران بازی های آسیایی؛

صالحی امیری خطاب به قالیباف: مجلس در برنامه سال ۱۴۰۰ ورزش را در اولویت قرار دهد

رئیس کمیته ملی المپیک خطاب به محمدباقر قالیباف گفت که در بودجه سال آینده توجه ویژه‌ای به ورزش شود.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، سیدرضا صالحی امیری در مراسم رونمایی از تندیس طلایه داران بازی های آسیایی گفت: ورزش ایران تاریخ ۳ هزار ساله دارد و اسناد آن در موزه موجود است. ایران زمین همیشه می‌درخشد، طلایه‌دار قهرمانان بوده و ورزش ایران حامل غرور، غیرت ایرانی و نشاط ملی است. به دلیل فشارهای روحی و روانی، ورزش نشاط زیادی به جامعه بخشیده است‌.

وی با طرح این سوال که «چرا اینقدر به ورزش تاکید داریم؟» و به ۱۰ محور اشاره کرد و از جمله اینکه ورزش می تواند با کمترین هزینه عامل نشاط و سربلندی کشور شود.

صالحی امیری ادامه داد: ورزش به جامعه روحیه می دهد، دیگر اینکه ورزش عامل هویت و غرور ایرانی است، ورزش ایران زمین عامل نشاط ملی است.

رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه جامعه بیش از هر زمان دیگری به امید و نشاط نیاز دارد، خاطرنشان کرد: ورزش این امید و نشاط را تزریق می کند، امروز اگر با اعتیاد مواجه هستیم به خاطر سرمایه گذرای کافی در سلامت و تربیت بدنی است.

وی تصریح کرد: ورزش کانون تولید سرمایه است، کمک های مومنانه در ورزش موج می زند و این یعنی معرفت، سرمایه انسانی در ورزش قابل توجه است، ورزش امروز به اقتصاد هم کمک می کند.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه ما از فضای قهرمانی باید به پهلوانی حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: یک‌ سخن با ریاست مجلس داریم و اینکه به حمایت مجلس و دولت بیش از گذشته نیاز دارد و این نیاز شخصی نیست. تقاضا این است موانع از توسعه ورزش قهرمانی و همگانی برداشته شود، به آموزش و زیرساخت ها توجه شود.

سال گذشته مجلس کمک جدی به ورزش داشت اما اگر قرار است ما پاسخگو باشیم به توسعه بیشتر نیاز داریم، راه توسعه ورزش از مجلس می گذرد.

می خواهم که مجلس در برنامه سال ۱۴۰۰ ورزش را در اولویت قرار دهد.

داورزنی خطاب به قالیباف: مجلس باید در تهدیدهای بین المللی به ورزش کمک کند

محمدرضا داورزنی در مراسم رونمایی از سردیس قهرمانان بازی‌های آسیایی خطاب به محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: مجلس سال گذشته کمک کرد اما این نوع کمک را نمی‌پسندیم که پنج فدراسیون براساس ارتباط‌هایشان بودجه گرفتند. نظام بودجه ریزی باید اصلاح شود. فدراسیون‌ها اعزام‌هایی دارند و نرخ ارز افزایش زیادی داشته است اما در مقابل بودجه فدراسیون‌ها رشد آنچنانی نداشته است. توان فدراسیون‌ها کاهش پیدا کرده و باید نگاه کلان‌تر به بودجه فداسیون‌ها شود چون سال آینده بازی‌های آسیایی و قهرمانی‌های جهان را داریم.

او ادامه داد: نیاز کمیته ملی المپیک چند صد میلیارد تومانی است که در بودجه مجلس این لحاظ نشده است و به نمایندگی از فدراسیون‌ها در خواست دارم که به این نیاز فدراسیون توجه شود. آن‌ها رشد داشته‌اند اما نیاز به حمایت مجلس دارند. از طرفی تهدیدهایی از طرف نهادهای بین المللی می‌شویم. تابع سیاست‌های کلان کشور هستیم اما  موظف هستیم در بین الملل منشور را رعایت کنیم. نیازمند این هستیم در خصوص تهدیدها کمک جدی شود و شورای راهبردی بین مجلس و ورزش ایجاد شود تا تصمیمات اصولی‌تری گرفته شود.

او افزود: تکلیف فدراسیون‌ها در این حوزه مشخص کنید که ما غیر دولتی هستیم اما آن‌ها را به نهاد عمومی غیر دولتی تبدیل کردید و با این ساختار نمی‌شود ورزش قهرمانی اداره کرد و شما می‌توانید در این حوزه کمک کنید تا بلاتکلیفی ۴۰ ساله برطرف شود و فدراسیون‌ها از لیست نهادهای عمومی خارج شوند.

او همچنین در مورد پلمپ برخی مکان‌ها توسط شرکت توسعه و تجهیز انتقاد کرد و گفت: باید به توسعه ورزش قهرمانی کمک شود نه اینکه مانع ایجاد کنند.

قالیباف: هیچ وقت از امر ورزش غفلت نکردم

 

محمدباقر قالیباف در حاشیه رونمایی از سردیس قهرمانان ورزشی، عنوان کرد: هفته بسیج را که یادآور رشادت‌هاست، شهدایی که آگاهانه و عاشقانه جان خود را برای میهن اسلامی گذاشتند، تبریک می‌گویم و به روح‌شان درود می‌فرستم. به همه فرهنگ‌دوستان و کسانی که از شعر و فرهنگ کشور تلاش می‌کنند، خسته نباشید می‌گویم. به همه قهرمانان و مدیران زحمتکش که در المپیک افتخارآفرینی کردند خداقوت می‌گویم به ویژه به پارالمپیکی‌ها که با همه سختی‌ها افتخارآفرین بودند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: به همه خانواده‌هایی که دعوت شدند و عزیزان‌شان نیستند عرض تسلیت دارم. جا دارد اینجا از قهرمانان کشتی آزاد و فرنگی در اسلو تشکر کنم که انصافا گل کاشتند. صالحی‌امیری در حوزه ورزش، رویکردها، اولویت‌ها اشاراتی داشت، بحث ورزش یک پدیده چند جانبه است؛ از یک منظر صنعت، از یک منظر پدیده مهم اجتماعی است. 

وی ادامه داد: در همه سطوح ورزش در همه موارد می‌درخشد. کمتر پدیده‌ای مانند ورزش پیدا می‌شود که در عرصه‌های مختلف حتی سیاسیت هم افتخارآفرینی کند به همین دلیل سرمایه‌گذاری در ورزش مهم است. من نمی‌گویم هزینه چون در ورزش از ابتدا تا انتها سرمایه‌گذاری است. وقتی از ورزش غفلت کنیم هزینه‌هایی به بار می‌آورد که صدها برابر سرمایه‌گذاری در ورزش است. این باری است روی دوش ما. 

قالیباف با اشاره به اینکه پیشکسوتان نماد فرهنگی ما هستند، خاطرنشان کرد: هر کجا توفیق خدمت داشتم از امر ورزش غفلت نکردم. سعی کردم نگاه حداکثری که وظیفه ماست نسبت به این موضوع داشته باشیم‌. به اشکالاتی که عزیزان اشاره کردند، حتما تلاش می‌کنیم در حداقل زمان و براساس قوانین داخلی پیگیری کنیم تا حل شود. امیدوارم بتوانیم در رویدادهای جهانی، المپیک و ... بدرخشیم. رتبه‌هایمان بهتر شود چون این استعداد وجود دارد. 

رئیس مجلس یادآور شد: مشکل اول در کشور ما نبود امکانات نیست بلکه نقشه راه مدون و یک مدیریت درست در سطوح مختلف است که به ما آسیب وارد کرده است. با همه سختی‌ها می‌توان کار را پیش برد و از مشکلات عبور خواهیم کرد. یکی از ویژگی‌های مهم در هر جایی مردمی سازی آن است. هر چقدر رفتار دولتی داشته باشیم بپذیریم خلاقیت از بین می‌رود، استعدادکشی اتفاق می‌افتد و ظرفیت منابع انسانی را از دست می‌دهیم. این فقط در ورزش میست، در اقتصاد، فرهنگ و ... هم هست. سعی کنیم بحث دولت‌محوری به معنای عام در این حوزه‌ها نباشد. تا کاری که مردم می‌توانند انجام دهند ما به عنوان مسئول نباید انجام دهیم. قانونی را دنبال کنیم که در جهت حل مشکل مردم باشد نه ایجاد زحمت. 

مراسم رونمایی از تندیس طلایه داران بازی های آسیایی

مراسم رونمایی از تندیس طلایه داران بازی های آسیایی

مراسم رونمایی از تندیس طلایه داران بازی های آسیایی

مراسم رونمایی از تندیس طلایه داران بازی های آسیایی

مراسم رونمایی از تندیس طلایه داران بازی های آسیایی

دیدگاه تان را بنویسید