آیت الله بیات زنجانی با اشاره به حوادث اخیر کشور تاکید کرد:این مردم ولی‌نعمت و صاحب اختیارند و شیوه‌ای که در برخورد با آنها اتخاذ شده، غلط است. 

به گزارش جماران، آیت‌ الله‌ اسدالله بیات‌ زنجانی در پایان درس خارج‌فقه با اشاره به حوادث اخیر کشور گفت: این مردم، همانهایی هستند که با حضورشان امنیت همه را تأمین کرده و می‌کنند، به موقع حضور یافته‌اند، شهید داده‌اند، اموال خود را در اختیار حاکمیت قرار داده‌اند، این‌ها مبنای مشروعیت همه ما هستند و از این مردم محرم‌تر کسی نیست که یک‌دفعه بنشینیم و برایشان یک تصمیمی بگیریم بدون اینکه خودشان بدانند و این شکلی اجرا کنیم و این مشکلات را به وجود آوریم.

وی تاکید کرد: من صراحتا می‌گویم که این قبیل اعمال نیازمند قانون است و قانون باید در مجلس به تصویب برسد. من منتقد این شیوه هستم و قبولش ندارم. مردم قیم نمی‌خواهند. آقایان باید پیش از اجرا، نحوه کار را با مردم در میان می‌گذاشتند و می‌گفتند که بناست چه کاری انجام شود.

آیت الله بیات زنجانی اظهار داشت: این مردم ولی‌نعمت و صاحب اختیارند و شیوه‌ای که در برخورد با آنها اتخاذ شده، غلط است. من منکر مشکلات موجود نیستم و بخشی از وضعیت فعلی، نتیجه فشارهایی‌ست که وجود دارد، ولی اینکه تا همین حالا هم توانسته‌‌ایم سرپا بایستیم به برکت همین مردم بوده و الا ما هیچیم.

وی ادامه داد: ارزانی و گرانی کالاها نیازمند برنامه‌ریزی‌ست و اینکه ما بنزین را در سهمیه‌بندی ۵۰ درصد گران کنیم ولی بگوییم اجناس دیگر گران نخواهد شد، این عملا شدنی نیست مگر اینکه سیاست درستی برای بقیه کالاها اتخاذ کرده باشیم و آن را هم به مردم گفته باشیم.

آیت الله بیات زنجانی یادآور شد: تجربه این سال ها به ما نشان داده که گرانی بنزین روی بقیه کالاها اثر می‌گذارد. طبیعی‌ست که مثلا یک راننده مظلومی که از همین ماشین، خود و خانواده‌اش امرار معاش می‌کنند، یک‌دفعه می‌بیند که بنزینش را باید گران‌تر تهیه کند در حالی‌که نمی‌تواند کرایه‌اش را افزایش دهد. بدیهی‌ست که اعتراض می‌کند. آیا من باید بگویم حق اعتراض نداری؟ باید با او برخورد کنم؟ او همین حالا هم با سختی در حال زندگی‌ست و در یک شب به این نتیجه می‌رسد که همین شرایط سخت، برایش سخت‌تر هم شده است.

وی افزود: من امروز صبح آیه‌ای از قرآن را می‌خواندم و واقعا بدنم لرزید: "لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابِی لَشَدِیدٌ"  می‌گوید لشدید با لام تأکید با مردم برخورد بد نکنید، آه این مردم تا عرش خدا را می‌زند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.