دو قول وزیر کار به کارگران/ عبدالملکی: سودآوری و رعایت حقوق کارگران پیگیری می شود

«حجت الله عبدالملکی» وزیر کار گفت: برای رعایت دو اصل سودآوری و رعایت حقوق کارگران، ارتباط مجلس و دولت بسیار نزدیک است و نشست‌های مستمری نیز در حوزه های مختلف برگزار می شود.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت:در حوزه کار و تولید، دو اصل سودآوری و رعایت حقوق کارگران، در دولت سیزدهم پیگیری می شود.

«حجت الله عبدالملکی» در جمع کارگران و اعضای جامعه اسلامی کارگران شرکت اتحاد موتور با بیان این مطلب، گفت: برای رعایت دو اصل سودآوری و رعایت حقوق کارگران، ارتباط مجلس و دولت بسیار نزدیک است و نشست‌های مستمری نیز در حوزه های مختلف برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه امروز، الگوی اقتصاد نئو لیبرالی که در دنیا حاکم شده از مصادیق استکبار است و بشریت را به سمت قهقرا می برد، گفت:این نظام اقتصادی، قطعاً در دهه‌های آتی سرنگون خواهد شد و نظام هایی سر بر خواهند آورد که مبتنی بر ادبیات اقتصاد اسلامی هستند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در توضیح اصل اول گفت: تولید، باید سودآور باشد، در غیر این صورت سرمایه به سمت تولید نخواهد رفت. 

عبدالملکی، در خصوص الگوهای مطرح شده قیمت گذاری در این نشست، نیز گفت: مسئولیت مستقیم در قیمت‌گذاری ندارم، اما نظام‌های قیمت‌گذاری، باید متناسب با این سیاست ها اصلاح شوند.

وی تاکید کرد:  امیرالمومنین علی (ع)، در نهج البلاغه فرمودند که قیمت‌ها نباید به نحوی باشد که در حق  تولیدکننده یا مصرف‌کننده اجحاف شود،  براساس این قاعده قیمت، باید متضمن سود تولید کننده باشد.  

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی،  اصل دوم را رعایت حقوق کارگران دانست و گفت:  در نظام نئو لیبرال آمریکایی، تمام سود، متعلق به سرمایه گذار است و در نازل‌ترین حدکارگر را راضی نگه می دارد.

وی توضیح داد: در جمهوری اسلامی، قاعده این گونه نیست، کارگر که کار اصلی را در تولید و در سودآوری برای سرمایه گذار انجام می دهد باید سهم خود را عادلانه بردارد و تولید کننده، سرمایه دار و سرمایه گذار نباید منفعت کارگر را به حداقل برسانند.

 

حجت الله عبدالملکی

 

عبدالملکی افزود: متاسفانه برخی کارگاه ها یا کارخانه ها، سودهای چند هزار میلیارد تومانی دارند، اما در پرداخت حداقل حقوق قانونی کارگر، اهمال می‌کنند و حق بیمه او را نمی‌پردازند.

وی، به حضور نمایندگان مجلس در نشست رویکرد اصلاح نظام صندوق های تامین اجتماعی بازنشستگی اشاره کرد و گفت: همکاری و هماهنگی بین مجلس و دولت، فرصتی طلایی است که می توان، اتفاقات اساسی را   برای مردم رقم زد.

عبدالملکی، با قدردانی از اقدام مجلس شورای اسلامی در تصویب مقاوله نامه بازرسی کار نیز گفت : تصویب این لایحه، طبیعتا  دو اثر خواهد داشت؛ اول اینکه از کمک های فنی سازمان جهانی کار، می‌توان در نظام‌های بازرسی کاراستفاده کرد و دیگر اینکه  نظام بازرسی کار را در کشور ارتقا ببخشیم. 

وی اظهار امیدواری کرد:  از همه ظرفیت‌های داخلی و جهانی، بتوان برای ارتقاء وضعیت کار و تولید سودآوری در تولید و رفاه  کارگران استفاده شود.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید