زندگی نامه محسن هاشمی رفسنجانی

متولد:
1340-08-01
خلاصه مطلب:

محسن بزرگترین پسر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی است. وی در سال های پیش از انقلاب  در مدرسه علوی و ولی عصر تحصیل کرد، مدتی پیش از انقلاب راهی انگلستان شد و سپس برای تحصیل در رشته فنی به بلژیک رفت. در دوران جنگ و بعد از دریافت مدرک کارشناسی ارشد مکانیک خود از دانشگاه پلی تکنیک مونترال(کانادا) به ایران بازگشت و در بخش صنایع موشکی سپاه پاسداران نقش عمده ای ایفا کرد. 

بعد از پایان جنگ و روی کار آمدن دولت سازندگی، به ریاست جمهوری رفت و از سوی پدرش (رئیس جمهوری وقت) به عنوان نخستین رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهوری در کشور انتخاب شد. 

بعد از اتمام  دوران ریاست جمهوری پدرش(1376)  و انتخاب وی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ریاست دفتر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی انتخاب شد. همزمان، مدیریت  شرکت بهره برداری متروی تهران نیز به وی واگذار شد و تا سال 1389 نیز در همین سمت باقی ماند. 

در سال 1392، از گزینه های اصلاح طلبان  برای شهرداری تهران بود که با یک رای کمتر  از وی شکست خورد. وی در انتخابات شورای شهر امسال به عنوان سر لیست شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان(لیست امید) تهران معرفی شد و به عنوان  نفر اول به شورای شهر راه یافت و در حال حاضر نیز رئیس شورای شهر تهران است. 

پایگاه اینترنتی: ندارد 

شغل: 

رئیس شورای شهر تهران

معاون عمرانی دانشگاه آزاد(1392_1396)

رئیس شرکت بهره برداری متروی تهران(1376_1389)

رئیس دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام(1376_1388)

رئیس دفتر بازرسی رئیس جمهوری(1368_1376)

معاونت هماهنگی صنایع موشکی سپاه پاسداران(1364_1368)

سابقه تحصیلی: 

کارشناسی ارشد مکانیک(پلی تکنیک مونترال)

شهر: قم - تهران

 

مقالات