حسن عبداللهیان بهابادی روز چهارشنبه در مراسمی که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری و جمعی از مسوولان محلی و معلولان در پارک کوثر برگزار شد، افزود:  معلولان همانند همه افراد، حق مشارکت در مسایل مربوط به خود و جامعه و بهره مندی از تمامی امکانات و رفاه را در جامعه دارند.

وی با گرامی داشت ۱۲ آذر روز جهانی معلولان اضافه کرد: معلولیت محرومیت و محدودیت نیست بلکه معلولان خلاقیت و استعداد وافری دارند که قابل تمجید و حمایت هستند.

وی تصریح کرد : جایگاه معلولان در جامعه در دوره های مختلف زمانی، متفاوت بود، ابتدا تفکری در جامعه بود که آنها را به کلی از تمامی منابع و امکانات جامعه محروم کرده بود که این رویکرد و نگاه اجتماعی به آنها در حال تغییر است.

عبداللهیان بهابادی عنوان کرد : معلولان همانند سایر اقشار جامعه نیاز به تأمین نیازهای اولیه زندگی، درمانی، آموزشی، بهداشتی، ازدواج، مسکن و سایر موارد ضروری دارند و این وظیفه به عهده همه ماست که دست به دست هم بدهیم تا با به حداقل رساندن مشکلات آنها ؛ نیازهایشان را رفع کنیم.

رییس بهزیستی بهاباد خاطرنشان کرد: حمایت های مالی معلولان توسط سازمان بهزیستی در زمینه های اشتغال و تسهیلات کم بهره و قرض الحسنه بانکی در قالب کسب  و  کار و مشاغل خانگی، بیمه تأمین اجتماعی، کمک هزینه اشتغال به صورت بلاعوض، مناسب سازی محیط زندگی و خودرو معلولان است.

وی به اهمیت مناسب سازی اماکن عمومی و ارگان های دولتی هم اشاره کرد و گفت : در شهرستان بهابادد ۴۰۰ معلول وجود دارد که از خدمات بهزیستی استفاده می کنند .

اجرای دکلمه توسط معلولان ، قرائت شعر ، اجرای سرود و تئاتر عروسکی ، سرود و موسیقی از دیگر برنامه های این جشن بود .

مرکز شهرستان ۲۰ هزار نفری بهاباد در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد یزد قرار دارد.

استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، بر اساس آمارهای جهانی حدود ۱۵ درصد جمعیت هر جامعه ای با یکی از معلولیت ها  روبرو هستد که گفته می شود آمار معلولان ۱۰ تا ۱۵ تخمین زده می شود.

هم اکنون در سامانه ارمغان آمار معلولان استان یزد ۳۰ هزار و ۳۸۲ نفر ثبت شده است،  ارمغان، سامانه‌ای است که برای این قشر راه اندازی شد، اداره های بهزیستی موظف به ثبت آمار این افراد و خدمات ارائه شده به آنها در این سامانه هستند.

در حال حاضر ۷۳ مرکز روزانه توانبخشی در استان به افراد دارای معلولیت خدمات توانبخشی، آموزشی، پزشکی، اجتماعی و حرفه ای ارائه می کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.