نماینده عالی قوه قضاییه در استان یزد، از دستور تشکیل« نهاد میانجیگری کیفری رسانه » با حضور وکلا و حقوقدانان آشنا به قوانین مرتبط با حوزه رسانه، خبر داد و گفت: این نهاد به زودی تشکیل می‌شود.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا، غلامعلی دهشیری، اظهار داشت: در راستای حمایت حداکثری از رسانه‌ها و محدود کردن ورود موضوعات مرتبط با رسانه در دادگستری، با همکاری و استفاده از ظرفیت وکلای دادگستری در مرکز استان، نهاد میانجیگری کیفری رسانه تشکیل می‌شود.

وی افزود: در حوزه های قضایی و شهرستان های استان نیز چنانچه موضوعی طرح شود، حسب مورد و به اقتضاء وجود پرونده، مرکز مشاوران حقوقی دادگستری متولی این امر قرار خواهد گرفت.

این مقام قضایی، تشکیل این نهاد را با الهام از ماده 82 قانون آئین دادرسی کیفری و آئین نامه میانجی گری در امور کیفری، اعلام کرد و گفت: پس از تشکیل این نهاد، تمامی شکایت های اشخاص حقیقی و حقوقی از رسانه ها و فعالان عرصه مجازی استان به این نهاد ارجاع داده می شود تا با بهره گیری از تدابیر غیر کیفری و برگزاری نشست های مشترک و گفتگو میان طرفین، زمینه حل و فصل موضوعات مطروحه و رسیدن به توافق فراهم شود.

وی یادآور شد: در صورت عدم حصول توافق، نیز نهاد مذکور نظریه خود پیرامون موضوع و علت به نتیجه نرسیدن میانجی گری را به همراه پیشنهادهای لازم جهت ارجاع قضیه به فرایند رسمی رسیدگی کیفری به دادسرا ارائه می نماید.

رئیس کل دادگستری استان با بیان اینکه جرائم ضد امنیتی، اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات را از شمول این ابلاغیه مستثنی است، ابراز داشت: از آنجا که وقوع اشتباه و خطا و تندروی و هیجان در حوزه رسانه به جهت جنس فعالیت در این حوزه محتمل است، لازم است مفاد ماده 23 قانون مطبوعات و تبصره های آن مد نظر مدیران و مقامات اجرایی استان قرار گرفته تا حتی الامکان با درج پاسخ خود در رسانه ها، از شکایت خودداری نمایند.

وی عنوان کرد: برگزاری دوره های آموزشی آشنایی با جرائم حوزه رسانه و ساز و کار پیگیری و اجرایی شدن این دوره ها برای اهالی رسانه، از دیگر مسائلی است که باید از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و همکاری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ریزی و دنبال شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.