اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام قاسم روان‌بخش روز جمعه در مسجد مهدیه مهریز با اشاره به اینکه ایران با 14 کشور مرز مشترک دارد، یکی از مهم‌ترین آن‌ها را عراق ذکر کرد و افزود: باید با برقراری روابط تجاری نسبت به فروش کالا و رونق اقتصادی با کشورهای همسایه اقدام کنیم.
وی ادامه داد: دولت آمریکا و اروپایی‌ها به دشمنی خود علیه انقلاب اسلامی با افزایش تحریم و تهدیدها ادامه می‌دهند و داشتن ارتباط با همسایگان و عراق به نفع طرفین است و ضرورت هم دارد.
دبیر سیاسی هفته‌نامه پرتو سخن، دیگر دستاورد مهم سفر رئیس‌جمهوری ایران به عراق را حذف روادید برای رفت‌وآمد مردم و تجار 2 کشور ذکر کرد و آن را گامی بسیار مهم و موردنیاز در شرایط کنونی کشور برشمرد.
روان‌بخش، عزت و سربلندی کشور را مدیون درایت و تصمیم‌های مقام معظم رهبری و بصیرت مردم و مسئولان ذکر کرد و گفت: راه اقتدار تنها در ایستادگی مردم و پافشاری بر اصول و ارزش‌های انقلاب است.
وی بیان داشت: اگر شاهد حضور رئیس‌جمهوری سوریه به ایران و دیدار با مقام معظم رهبری هستیم به خاطر مقاومت و تقویت این جبهه و شکست محور شرارت در منطقه است.
عضو هیات علمی موسسه علمی و پژوهشی امام خمینی (ره) قم به توطئه‌های فرهنگی دشمنان علیه نسل جوان اشاره کرد و راه برون‌رفت از آن را توجه به مبانی دینی، روحیه انقلابی ولایتمداری دانست.
روان‌بخش به بیانیه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب پرداخت و یادآور شد: راه تحقق این گفتمان تا رسیدن به تمدن اسلامی بر محور مقاومت، روحیه انقلابی و بهره‌گیری از جوانان تکیه دارد.
به گزارش ایرنا، کارشناسان مسائل خاورمیانه با توجه به استقبال درخور توجه مقامات عراقی از حسن روحانی رییس جمهوری ایران و توافقات صورت گرفته در جریان سفرش به بغداد، معتقدند که مرحله جدیدی از روابط مستحکم بین دو کشور در حال شکل گیری است.
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، رئیس جمهوری روز دوشنبه گذشته در یک سفر رسمی سه روز وارد بغداد شد و طی دو روز اقامت در پایتخت عراق با مقامات ارشد این کشور، شخصیت ها و نخبگان این کشور دیدار و گفت وگو کرد.
همچنین مقامات دو کشور طی مذاکرات فشرده در حوزه های مختلف پنج سند و یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.
ایران و عراق سه شنبه با صدور یک بیانیه مشترک ضمن ترسیم چارچوب همکاری های آینده از توافق نهایی از جمله بر سر رایگان شدن روادید برای شهروندان دو کشور و نیز لایروبی اروندرود (شط العرب) خبر دادند.
رییس جمهوری کشورمان روز سه شنبه گذشته در جمع نخبگان عراق در بغداد، اظهار داشت: در مذاکرات در خصوص همه مباحث مهمی که مورد نظر دو دولت در حوزه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بود ، گفت و گو و به توافقات خوبی دست یافتیم.
روحانی با بیان اینکه تردید نداریم اقتصاد، فرهنگ، روند سیاسی ما و اهداف منطقه ای ما مکمل یکدیگر خواهد بود، گفت: در این سفرتصمیم گرفتیم که روابط اقتصادی ، فرهنگی ، علمی و سیاسی دو ملت روز به روز افزایش یابد.
7536/ 2047/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.