اخبار مرتبط

این مرکز در مجاورت کلینیک مرکزی حقوق شهروندی یزد واقع در میدان امیر چخماق با مدیریت کانون وکلای دادگستری این استان راه‌اندازی شده است.
به گزارش ایرنا معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری در این مراسم گفت: در این روزها شاهد گسترش نقض حقوق کودک در جامعه هستیم و گزارش‌هایی مبنی بر این موضوع را مشاهده می‌کنیم.
محمود عباسی افزود: باید برای مقابله و پیشگیری در این بخش اقداماتی انجام گیرد که در این راستا در شورای هماهنگی و سیاست‌گذاری مجمع ملی کنوانسیون حقوق کودک در وزارت دادگستری برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفت که در شهرها ، شهرستان‌ها و مراکز استان ها کلینیک‌های حقوق کودک راه‌اندازی شود.
وی ادامه داد: وظایف مرکز یادشده با همکاری و هماهنگی مرجع متناظر استان اداره کل دفتر بانوان و خانواده استانداری هاست و با همکاری دستگاه‌ها مربوطه پیگیری و دنبال شود.
عباسی بابیان اینکه تاکنون از حقوق کودک غفلت شده است افزود: ائمه جمعه در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه به بحث حقوق کودک بپردازند تا توجه مردم را بیشتر به این موضوع معطوف کنند.
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری خاطرنشان کرد: تغییر نگرش اجتماعی در کشور باید صورت گیرد که نگاه به حقوق کودک از نگرش احساسی به‌حق مداری تغییر کند که این امر می‌تواند آینده روشن‌تری برای تضمین حقوق کودکان و ارتقاء آن‌ها در جامعه به دنبال داشته باشد.
عباسی از برگزاری دوره آموزشی تربیت مربی حقوق کودک در 6 بهمن‌ماه در یزد خبر داد و گفت: این آموزش‌ها از ایین استان آغاز و به‌تدریج در استان‌های دیگر با همکاری بهزیستی و مراکز اورژانس اجتماعی برپا می‌شوند.
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری وظیفه اساسی و مهم این مرکز را آموزش و ترویج حقوق کودک بیان کرد و افزود: همچنین معاضدت حقوقی، مشاوره حقوقی، روان‌شناختی ، مددکاری اجتماعی و حمایت از کودکان آسیب‌دیده از دیگر وظایف این مرکز است.

** قدردانی از فیلم‌های برتر حقوق شهروندی
این مسئول تصریح کرد: در چارچوب تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان سینمایی کشور منعقدف قرار شد که بر اساس شاخص‌های حقوق شهروندی و کودک ، از سه فیلم برتر این بخش در جشنواره فیلم فجر امسال علاوه بر تندیس حقوق شهروندی، جوایز ویژه‌ای اعطا شود.
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری از برگزاری جشنواره حقوق کودک در سال آینده خبر داد و گفت : مقدمات این جشنواره مهیا شده است امیدواریم توجه جامعه و مردم به حقوق کودک بیشتر شود.

** حقوق کودکان به رسمیت شناخته شود
همچنین مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد گفت: کلینیک‌های حقوق شهروندی می‌تواند نقش و تأثیر بسزایی در پیشگیری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.
فاطمه دانش یزدی با اشاره به افتتاح مرکز تخصصی حقوق کودک در یزد افزود: حقوق کودکان باید به رسمیت شناخته شود، حقوق آنها، حق‌ ذاتی و بنیادین بشری است،اساساً این حقوق، تکلیف است؛ تکالیفی که دیگران در قبال کودکان دارند.
دانش یزدی ادامه داد: برای تحقق حقوق کودک باید تلاش‌هایی در راستای آگاهی بخشی به خانواده‌ها انجام شود تا همگان در جریان حقوق کودکان قرار گیرند.

** حقوق کودک زیرشاخه حقوق شهروندی
همچنین رئیس کانون وکلای دادگستری استان یزد گفت: حقوق شهروندی و حقوق کودک با یکدیگر ارتباط دارند و حقوق کودک به‌عنوان زیرشاخه حقوق شهروندی آغاز می‌شود.
محمدحسین جعفری بابیان اینکه کودکان آینده‌سازان کشور هستند افزود: همه باید آموزش حقوق کودک را فراگیرند تا سطح آگاهی آن‌ها در این زمینه ارتقا یابد.
وی همچنین آموزش کودکان از حق‌وحقوق خود را ضروری دانست و اظهار داشت: آن‌ها حق‌دارند از حقوق خودآگاه باشند که آموزش خانواده‌ها و کودکان ازجمله برنامه‌های ما در مرکز تخصصی حقوق کودک در استان است.
2088/ 2047/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.