متوسط ساعت آفتابی سالانه یزد سه هزار و 200 ساعت است به این دلیل توان زیادی برای ایجاد و توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در آن فراهم است.
همین امر موجب شد تا دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی و جذب سرمایه‌گذاران در این بخش داشته باشد.
به گزارش ایرنا ، محمدرضا صباغیان روز شنبه در نشست مجمع نمایندگان استان با محور بررسی چالش‌ها و توسعه انرژی‌های تجدید پذیر برگزار شد، افزود: برای پیگیری مشکلات این بخش ، نماینده‌ای از سوی دستگاه‌های دولتی و استانداری معرفی شود.
وی در این نشست که با حضور تعدادی از مدیران اجرایی، انجمن‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برگزار شد، اضافه کرد: مشکلات سرمایه‌گذاران باید به‌صورت دسته‌بندی و همراه با پیشنهادهای لازم و با زبان ساده برای طرح و کمک در دفاع و اصلاح قوانین در مجلس شورای اسلامی ارائه شود.
همچنین عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: به‌تازگی در اصلاحیه بودجه برای تخصیص هزینه های تولید انرژی‌های نو به تولیدکنندگان، تصمیماتی گرفته شد که می‌تواند راهگشا باشد.
محمدرضا تابش افزود: تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت تولید برق باید به 100 هزار مگاوات برسد که سهم انرژی‌های نو پنج هزار مگاوات پیش‌بینی‌شده است.
وی با اشاره به ظرفیت‌های انرژی خورشیدی در کشور یادآور شد: کمتر از 20 درصد تأمین انرژی در دنیا توسط انرژی‌های تجدید پذیر و خصوصاً خورشیدی تأمین می‌شود.
نماینده اردکان در مجلس درباره مشکلات این نوع انرژی هم اظهار داشت: سرمایه‌گذاران در بخش انرژی‌های نو به دلیل تکلیفی بودن قیمت برق تولیدی از سوی دولت، ارزان بودن سوخت‌های فسیلی، لحاظ نکردن قیمت های واقعی تولید و اخیراً نوسان نرخ ارز تمایل کمتری به حضور در این عرصه دارند.
تابش ، زودبازده بودن انرژی‌های نو ، کمک به رشد سریع مصرف برق و لزوم رعایت معاهده اقلیمی پاریس را از مزیت‌های این نوع انرژی عنوان کرد.
این نماینده استان یزد در مجلس افزود: تا پایان سال 96 بازگشت سرمایه در بخش انرژی‌های نو حدود پنج سال بود اما با افزایش نرخ ارز بسیاری از سرمایه‌گذاران بومی این عرصه را ترک کردند.
وی در این ‌ارتباط ارائه وام به تولیدکنندگان خانگی، تجدیدنظر در نرخ تعرفه‌ها و امکان تخصیص ارز 4200 تومانی را از راهکارهای قابل‌بررسی برای حمایت از سرمایه‌گذاران عنوان کرد.
همچنین در ادامه نشست یادشده نماینده یزد و اشکذر اظهار داشت: یزد ازجمله استان‌های تولیدکننده برق است و بخشی از نیاز استان‌های همجوار را تأمین می‌کند و به همین دلیل باید از امکاناتی که داریم به‌خوبی استفاده کنیم.
سید ابوالفضل موسوی بیوکی افزود: باید از تهاترهایی که انجام می‌شود از ظرفیت صادراتی برق یزد و نیز ظرفیت‌های فناوری و فنّاوری‌های استان استفاده شود.
وی ادامه داد: درواقع باید مانند برخی استان‌ها که از ظرفیت آب تولیدی به یزد استفاده می‌کنند از این موقعیت بهره لازم را ببریم و در تصمیم‌گیری‌ها مدنظر داشته باشیم.
هم‌اکنون حدود 2 هزار و 600 مگاوات نیروگاه خورشیدی در حال بهره‌برداری در استان وجود دارد که یک هزار و 500 مگاوات آن از سوی بخش خصوصی و مابقی از سوی دولت ساخته‌شده است.
پنج‌خط 400 کیلوولت از این استان به پنج استان برای تأمین برق سراسری متصل است و امکان ترانزیت انرژی با خارج از کشور هم وجود دارد.
یزد به‌عنوان بهشت انرژی خورشیدی کشور به علت وسعت و گستردگی جغرافیایی و تعداد روزهای آفتابی مطرح است و با ورود بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه‌های آفتابی ، سال‌های آینده میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی در این منطقه از کشور کاهش محسوسی خواهد یافت.
1968/ 2047/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.