مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان روز شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا، گفت : اهداء اعضای مجید شکری پینوندی ۳۱ ساله ساکن و اهل شهرستان لنگرود که به دلیل تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده اش انجام گرفت.

مازیار محمدی اظهار داشت : دو کلیه و کبد این بیمار دچار مرگ مغزی در مرکز واحد فراهم آوری پیوند اعضا یزد به بیماران نیازمند پیوند زده شد.

وی خاطر نشان کرد : از ابتدای سال جاری تاکنون خانواده ۱۹ بیمار دچار مرگ مغزی در استان گیلان برای اهدای  عضو عزیزشان اقدام کردند.

اعلام رضایت برای اهدای اعضاء از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می شود؛ باربد چمن زیبای ، کودک چهارساله اولین اهدا کننده عضو در این استان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

بر اساس آمارها، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو افزوده می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه ها، قلب ، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم ، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء  فروردین ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بر اساس این قانون اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگز مغزی آنها آشکار و مسلم شده را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم، برای پیوند به بیماران نیازمندان به عضو  استفاده کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.