مهدی بهروزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت :  از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر 1700مورد بازدید داشته ایم که بالغ بر 900 کیلو انواع مواد خام دامی گوشت قرمز لاشه مرغ از  مراکز عرضه جمع آوری ضبط ومعدوم شده ودر این رابطه 11پرونده قضایی تشکیل ومتخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند .

وی در ادامه با اشاره به تزریق 550 هزار دوز واکسن به طیور بومی در روستاهای شهرستان صومعه سرا  افزود: همزمان باسایرمناطق  کشور برنامه واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل با استفاده از واکسن نیوکاسل لاسوتا سویه مقاوم به گرما در این شهرستان درحال اجرا است .

 بهروزی اظهارداشت : در راستای اجرای این طرح 550 هزار دز واکسن جهت جمعیت طیور بومی روستاهای شهرستان صومعه سرا تهیه شده است که باهماهنگی با دهیاری ها و استفاده از ظرفیت نیروهای بسیج سازندگی در حال اجرا می باشد .
وی در ادامه اظهار داشت : در حال حاضر برنامه مراقبت از بیماری فوق حاد طیور در سطح مرغداری ها و طیور روستایی به صورت مستمر وجدی در حال پیگیری است .

بهروزی خاطرنشان کرد : در این رابطه از دهیاری ها، خانه بهداشت و اداره محیط زیست خواسته شده در صورت مشاهده تلفات در طیور بومی و یا جمعیت ماکیان وحشی (پرندگان مهاجر) سریعا دامپزشکی را در جریان قراردهند که به دنبال آن برنامه نمونه گیری و در صورت نیاز  قرنطینه انجام شود.
وی اقدامات پیشگیرانه در مقابل بیماری حیوانات را از وظایف شبکه دامپزشکی اعلام و تصریح کرد : در شش ماهه امسال 11هزار سر واکسیناسیون گاو گاو میش در واحد های روستایی و صنعتی شهرستان انجام شده است .
وی اظهار داشت:  در این مدت 500 قلاده سگ برعلیه بیماری هاذی واکسینه شده اند و در کانون های بروز هاری 400 راس گاو گاومیش علیه این بیماری واکسینه شدند .

بهروزی  به اقدامات دیگر نهادها تحت نظارت بهداشتی و آزمایشات کنترلی شبکه دامپزشکی اشاره و اظهار کرد: بانظارت و کنترل این شبکه  طی نیمه نخست سال   11میلیون قطعه جوجه ریزی در مرغداری های شهرستان صومعه سرا انجام شده است و تعداد جوجه های تولیدی در کارخانه ها به 33 میلیون قطعه رسید و به واحد های تولید مرغ گوشتی سراسرکشور توزیع گردید .
رئیس  شبکه دامپزشکی صومعه سرا خاطرنشان کرد : در این مدت تحت نظارت شبکه دامپزشکی صومعه سرا در کشتارگاه 6هزار و 920 تن مرغ کشتار شده است .
وی در ادامه افزود : بالغ بر 400 هزار قطعه بچه ماهی یک گرمی قزل آلا در دو مرکز تکثیر  و پرورش شهرستان صومعه سرا تولید و به مراکز پرورش قزل‌آلا  سراسر کشور عرضه شده است .
وی افزود : شبکه دامپزشکی با اجرای دستور العمل های سازمان و بارصد و پایش بیماری های دام و طیور آبزیان و زنبور عسل در مناطق مختلف  شهرستان صومعه‌سرا و اجرای برنامه های بهداشتی در واحدهای تولیدی _صنعتی  موجب حفظ محصولات تولیدی و پایداری تولیدات صنعت دام و طیور و آبزیان شده است .
به گزارش ایرنا، جمعیت دامی شهرستان صومعه سرا بالغ بر 32 هزار راس دام سنگین و سه هزار و 800 دام سبک است که در کنار این صنعت 600هزارقطعه بومی اعم از اردک، غاز و مرغ وخروس وجود دارد. همچنین این شهرستان با 200 مرغداری گوشتی فعال باظرفیت 5میلیون قطعه در هردوره و 26 واحدمرغداری مادر گوشتی  و 5 واحد کارخانه جوجه کشی ویک کشتارگاه از مراکز مهم تولید گوشت در گیلان  است .
صومعه سرا با حدود 564 کیلومتر مربع وسعت و سه بخش مرکزی ، تولمات و گوراب زرمیخ در 25 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

۷۲۹۲ /6030

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.