وحید خرمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال زراعی که به اتمام رسید یکی از بهترین سالهایی بود که پشت سر گذاشته ایم اما این مهم را نباید از یاد ببریم که نمی توانیم زیاد از اندوخته آب استان خرج کنیم و در عین حال هم زیاد نمی توانیم آن را نگه داریم و این مهم نشان می دهد که به لحاظ بایسته های پدافند غیر عامل باید در این خصوص بسیار هوشمندانه عمل کنیم .

وی با یادآوری اینکه زیادی آب پشت سدها موجب وقوع سیلاب شد، تصریح کرد: همچنین در سال های  گذشته کمبود آب هم همگان را به سختی می انداخت.

وی گفت : در حال حاضر تصمیم گیری در خصوص اینکه از مهر ماه امسال چه مقدار آب را باید پشت سد سفیدرود برای سال آینده نگه داریم خود چالشی است که نیازمند برنامه ریزی دقیق ما در آب منطقه ای گیلان است.

خرمی افزود: معتقدیم که سال گذشته  آب منطقه ای گیلان به لطف خدا و با کمک تیم حرفه ای خود و همراهی سایر دستگاه ها از جهاد کشاورزی گرفته تا سازمان هواشناسی و استانداری گیلان و مدیریت بحران به خوبی مدیریت کرده ایم و فقط در معدود نقاطی  بدلیل  نبود زیر ساخت های لازم برای انتقال آب  مشکلاتی وجود داشته است.

به گزارش ایرنا، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان به تازگی از رها سازی یک میلیارد و ۷۸۹ میلیون متر مکعب از سد سفید رود برای آبیاری شالیزاری های استان خبر داد.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان به سد سفیدرود وابسته و از این منبع تامین می‌شود.
سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده و ظرفیت فعلی آن، یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب است.

۷۲۹۶/۲۰۰۷

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.