اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، اهدا کنندگان خون با اهدای این مایع حیاتی، ضمن تامین گروه های خونی های مورد نیاز بیماران ، سلامت خود و ادامه حیات این افراد را تامین می کنند، با اهدای خون سالم می توان زندگی دوباره را برای بیماران نیازمند به دریافت خون و فرآورده های خونی به اشتراک گذاشت، اهدای خون برای نجات جان بیماران نیازمند به این ماده حیاتی نشانی از همبستگی اجتماعی است که موجب ترویج و توسعه فرهنگ نوع دوستی در جامعه می شود.
گیلان به علت گردشگرپذیر بودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است، سالانه به طور میانگین بیش از 200 هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد مورد نیاز مورد مصرف قرار می گیرند که در میان نقش اهدا کنندگان برای تامین خون های مورد نیاز بسیار حائز اهمیت است.
شرایط اهدای خون داشتن حداقل سن 18 سال تمام و حداکثر 60 سال (اهداکنندگان مستمر تا 65 سال)، حداقل وزن 50 کیلوگرم، فاصله اهداء خون هر هشت هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال، از چهار بار بیشتر نشود، همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است) .
در مراکز انتقال خون، برای خونگیری و اهدای خون داوطلبان شرایطی برای حفظ سلامت فرد اهداکننده و گیرنده خون مد نظر قرار می گیرد، پزشک پیش از اهدای خون، داوطلبان اهدای خون را از نظر سلامتی با استفاده مصاحبه پزشکی درباره سوابق پزشکی، رفتارهای فردی و انجام یک معاینه مختصر بررسی می کند.
اهدای خون علاوه بر شرکت در کارخداپسندانه و کمک به همنوع برای تامین خون مورد نیازش فوایدی برای اهداکننده هم دارد که از جمله می توان چکاپ رایگان، تمیز شدن خون، پیشگیری از خطر ابتلا به دیابت، کاهش خطر سکته قلبی و ..... نام برد، بنابراین چه زیباست که در کنار انجام اقدامات سال نو و آماده شدن برای عید نوروز و بعد از سال تحویل در دید و بازدیدها، به فکر افراد نیازمند به خون باشیم، آنها را فراموش نکنیم و با تامین خون های مورد نیازشان با اهدای خون و افزایش ذخایر خونی، ایام خوشی را برای همنوعان خود رقم بزنیم.

* به مشارکت همگانی برای افزایش ذخایر خونی نیازمندیم
مدیر پزشکی انتقال خون استان گیلان ضمن قدردانی از همیاری اهداکنندگان خون برای تامین خون های مورد نیاز بیماران بیان داشت: با توجه به فرارسیدن نوروز، به مشارکت همگانی برای افزایش ذخایر خونی نیازمندیم.
گیتی ایزدی پور با بیان این که انتقال خون گیلان به همه گروه های خونی برای افزایش ذخایر خونی خود قبل از نوروز و ایام عید نیاز دارد، از مردم خواست با توجه به انجام مقدمات برای آغاز سال جدید، افراد نیازمند به خون را فراموش نکنند و در این ایام نیز انتقال خون استان را برای تامین خون های مورد نیاز بیماران یاری دهند.
مدیرکل انتقال خون گیلان با اشاره به آمار بالای سالمندان و مبتلایان به بیمار‌های قلبی، سرطان، تالاسمی، هموفیلی در گیلان، بیان داشت: تزریق خون تازه و کمتر از 10 روز به بیماران خاص، بر روند کیفی درمان و نقاهت شان اثرگذارست.
احمد مرادی اظهار داشت: شهروندان می‌توانند برای حفظ ذخایر خونی و تامین خون بیماران نیازمند به پایگاه‌های انتقال خون شهرستان‌ های خود مراجعه کنند.
وی با اشاره به برنامه اهدای خون همگانی و با بیان این که علاقمندان برای هماهنگی اهدای خون گروهی با شماره
33326006 داخلی 122 واحد اهدا تماس حاصل بگیرند، افزود: برای هماهنگی حضور واحد سیار انتقال خون در اداره نیز با شماره 33332670 واحد جذب تماس گرفته شود.
مدیرکل انتقال خون استان گیلان بیان داشت: خون های اهدایی به مصرف بیماران هموفیلی، دیالیزی، سرطانی، تالاسمی، تصادفی ها، عمل‌ های جراحی، سوختگی ‌ها و ... می‌ رسد.

*زمانبندی مراکز خونگیری گیلان
شهرستان رشت، اداره کل انتقال خون گیلان در میدان فرهنگ جنب پارک اندیشه 33326006 همه روزه از ساعت هشت صبح تا 18 بجز ایام تعطیل (هشت صبح تا 30: 13) و سامانه خونگیری مجهز در رشت، میدان شهرداری جنب مجتمع خاتم الانبیاء همه روزه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 30: 13 و پنجشنبه ها 9 صبح تا 12 برای خونگیری فعال است.
خونگیری در شهرستان لاهیجان جنب 22 آبان همه روزه هشت صبح تا 18 بجز دوشنبه ها هشت صبح تا 30: 13 انجام می شود، مراکز خونگیری انزلی در میدان امام، سیمتری، جنب اداره هواشناسی، دانشگاه بین الملل، شهرستان تالش خیابان شهید بهشتی، جنب ارشاد، آستارا خیابان فارابی، محوطه اورژانس قدیم، فومن خیابان شهید بهشتی جنب اداره ارشاد، لنگرود خیابان شریعتی جنب شبکه بهداشت، رودسر خیابان انقلاب بیمارستان شهدا شنبه تا چهارشنبه هشت صبح تا 30: 13 روزهای پنجشنبه هشت صبح تا 12 فعال است.
7286 /6030
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.