به گزارش خبرنگار ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز سه شنبه در مراسم افتتاح اولین خانه امن گلستان در گرگان اظهار کرد: در این خانه ها،زنان مورد خشونت قرار گرفته پذیرش شده و با مراقبت ، نگهداری و برخورداری از خدمات پزشکی و روان پزشکی ،برای بازگشت دوباره به اجتماع و زندگی سالم آماده می شوند.
وی، یکی از برنامه های سازمان بهزیستی را افزایش خانه های امن و گسترش چتر حمایتی از افراد آسیب دیده بیان کرد و افزود: اگر چه امیدواریم هیچگاه شاهد بروز خشونت در جامعه نباشیم اما به واسطه فقدان تحمل پذیری بالا و اجتماع پذیری نادرست برخی افراد، وقوع خشونت ها که متاسفانه بانوان در صدر پذیرش آن هستند ،اجتناب ناپذیر است.
محسنی بندپی ادامه داد: بهزیستی برای فراگیر کردن خدمات مرتبط با بازپروری زنان خشونت دیده از حضور بخش خصوصی برای ارائه خدمات استقبال می کند و امکانات و بودجه های مورد نیاز را در اختیار آنان قرار خواهد داد.
رییس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: از میان 22 خانه امن کشور ، 15 مرکز توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است که امیدواریم باز هم شاهد حضور بیشتر بخش خصوصی برای کمک به رفع آسیب های اجتماعی باشیم.
وی اظهار کرد: یکی از رویکردهای جدید بهزیستی برای اثرپذیری بیشتر خانه های امن، اضافه کردن تخت کودکان برای کاهش اضطراب مادران حاضر در این مراکز است.
به گفته وی؛ سازمان بهزیستی مشکلی برای پرداخت سرانه خانه های امن ندارد و برای کاهش هر چه بیشتر آسیب زنان خشونت دیده از راه اندازی هر چه بیشتر خانه های امن استقبال می کند.
وی بیان کرد: بهزیستی برای راه اندازی هر خانه امن به تناسب اندازه و ظرفیت پذیرش ، حداقل یک میلیارد ریال پرداخت می کند تا مراکزی با امکانات حداکثری در اختیار افراد جامعه هدف قرار گیرد.
محسنی بندپی به ظرفیت 5 نفره خانه امن گرگان اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل ظرفیت اندک این مرکز و مراکز مشابه، تلاش برای راه اندازی مراکزی شبه خانواده و ارائه خدمات مناسب به همه افراد حاضر در آن است.
رییس بهزیستی کشور در ادامه به اقدامات در دست اجرای این سازمان اشاره کرد و گفت: ایجاد نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان و همچنین نظام مشارکت اجتماعی دانش آموزان با مشارکت 9 وزارتخانه ازجمله برنامه های بهزیستی برای جامعه پذیری بهتر دانش آموزان و آشنایی به موقع با آسیب های اجتماعی و راه های مقابله با آن است.
محسنی بندپی به قتل آتنا اصلانی کودک هفت ساله اردبیلی نیز اشاره کرد و گفت: آتنا ، اولین قربانی خشونت جامعه نبوده و آخرین نفر هم نیست اما ضرورت دارد برای جلوگیری از بروز حوادث مشابه ،آموزش های لازم را به کودکان ارائه کنیم.
/1648/3091
خبرنگار : میثم محسنی ** انتشار: پری سالارنیا
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.