پارس آباد کجاست؟ در کشور ایران جاهای دیدنی و شهرهایی وجود دارند که هنوز از دید بسیاری از گردشگران مخفی مانده‌اند. این مکان‌ها جاذبه‌های تاریخی و دیدنی زیادی را در خود جای داده و و واقعاً باعث تاسف است که بسیاری از مردم هنوز با این مکان ‌ها آشنایی ندارند. یکی این شهرها پارس‌آباد است که در استان اردبیل قرار دارد. علاوه‌براین، رفتن به این شهر بسیار آسان بوده و تنها با تهیه بلیط هواپیما پارس آباد می‌توانید به این شهر سفر کنید. در ادامه به بیان اطلاعات بیشتری در مورد این شهر می‌پردازیم.

پارس آباد کجاست؟ در کشور ایران جاهای دیدنی و شهرهایی وجود دارند که هنوز از دید بسیاری از گردشگران مخفی مانده‌اند. این مکان‌ها جاذبه‌های تاریخی و دیدنی زیادی را در خود جای داده و و واقعاً باعث تاسف است که بسیاری از مردم هنوز با این مکان ‌ها آشنایی ندارند. یکی این شهرها پارس‌آباد است که در استان اردبیل قرار دارد. علاوه‌براین، رفتن به این شهر بسیار آسان بوده و تنها با تهیه بلیط هواپیما پارس آباد می‌توانید به این شهر سفر کنید. در ادامه به بیان اطلاعات بیشتری در مورد این شهر می‌پردازیم.

 

 

پارس آباد کجاست؟

نام دیگر این شهر پارسا آباد است و در استان اردبیل قرار دارد. همچنین، این شهر دومین، شهر بزرگ استان اردبیل نیز به‌شمار می‌رود و در شمال غربی ایران قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی این شهر در دشت مغان واقع شده است و به همین دلیل بسیاری از افراد در انتهای اسم شهر کلمه مغان را نیز می‌آورند.

همچنین، این شهر شمالی‌ترین شهر ایران بوده و از یک طرف در سواحل جنوبی رود ارس واقع شده و با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است. ساکنین این شهر به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند. جلگه‌ای که این شهر در آن واقع شده دارای آب و هوایی معتدل تا گرم است.

در این شهر بزرگ جمعیت زیادی وجود داشته و به همین دلیل، این شهر را پرجمعیت‌ترین شهر استان اردبیل می‌دانند. این شهر تا خود شهر اردبیل حدود دویست کیلومتر فاصله دارد. در پارس آباد بهترین آب و هوا برای کشاورزی و زراعت وجود داشته و به همین دلیل، بسیاری از مردم این شهر به باغداری و دامپروری مشغول هستند.

شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری دشت مغان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در خاورمیانه از نظر حجم کاری و تولید محصولات مختلف به‌شمار می‌رود. علاوه‌براین، مجتمع باغات چهار هزار هکتاری و کارخانه قند، کارخانه رب سازی، کمپوت سازی، مرباسازی، پنبه پاک کنی خوراک دام خوراک بذر پروسس میوه و کارگاه تولید لبنیات باعث شده تا این شهر به‌عنوان یکی از شهرهای صنعتی از لحاظ تولید محصولات مختلف شناخته شود.

پوشش گیاهی این شهر به حالت علف‌های مرتع مرغوب است. همچنین، عشایر شاهسون هنوز در دشت مغان زندگی کرده و جالب اینجا است که آداب و رسوم خود را حفظ کرده و بسیاری از گردشگران برای مشاهده همین آداب و رسوم عشایر به این مکان سفر می‌کنند. از مهمترین محصولات این منطقه پنبه، چغندر قند، ذرت، گندم، جو، برنج هاشمی، حبوبات، کنجد و انواع میوه جات و ... هستند.

تاریخچه پارس آباد

نام این شهر از نام بنیانگذار این شهر گرفته شده است. درواقع، فردی به نام مهمندس ابراهیم پارسا این شهر را در سال 1330 بنیان‌گذاری کرده است. اما چرا کلمه پارسا به پارس تبدیل شده و مردم این شهر را با پارس آباد می‌شناسند؟

انتهای کلمه پارسا و همچنین اول کلمه آباد، دو حرف الف و آ وجود دارد که از نظر گفتاری هنگام تلفظ مشکل ایجاد می‌کند. با توجه به این موضوع نام پارسا به پارس تصحیح شده تا این مشکل املایی برطرف گردد. البته رونق و شکوفایی این شهر به سال 1370 برگشته و در این سال، این مکان رسماً به‌عنوان یک شهر شناخته شد.

از مهمترین صنایع دستی این شهر می‌توان به فرش‌بافی اشاره کرد. یکی دیگر از صنایع دستی این منطقه انواع گلیم‌های زیبا با نقش و نگارهای خاص است که بیشتر نقش و نگارهای آن نوعی الهام از زندگی عشایر محسوب می‌شود. اکثر مردم این شهر از قوم شاهسون بوده و از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین طایفه مغان می‌توان به پیرایواتلو، گیگلو و حسین حاجیلو اشاره کرد. بیشتر مردم این شهر شیعه و به زبان آذری صحبت می‌کنند.

در این شهر یک دانشکده دولتی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه پیام نور، موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی مغان، دانشکده سماء و دو مکر جامع علمی و کاربردی وجود دارد. از دیگر ویژگی‌های این شهر داشتن فرودگاه است که مسافران و گردشگران به‌راحتی بتوانند در کمترین زمان ممکن به این شهر سفر کنند.

بهترین زمان سفر به پارس آباد اردبیل

پارس آباد مغان، شهرستانی سرسبز و خوش آب و هوا در شمال استان اردبیل است که به دلیل طبیعت بکر و جاذبه های گردشگری متنوع، هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر ایران می باشد. انتخاب بهترین زمان سفر به این شهر به سلیقه و اولویت های شما بستگی دارد. اما به طور کلی اواخر بهار (اواخر اردیبهشت تا اواخر خرداد) هوا دلپذیر است و طبیعت سرسبز و پر از گل است. تابستان (تیر تا شهریور) نیز گرم ترین زمان سال در پارس آباد است. اگر گرما را دوست دارید، این زمان برای سفر مناسب است.

سخن آخر

پارس آباد یکی از شهرهای استان اردبیل است که در سال 1330 توسط فردی با نام خانوادگی پارسا تاسیس شده و هم اکنون یکی از آبادترین شهرهای ایران به‌شمار می‌رود. این شهر در دشت مغان واقع شده و به همین دلیل، از آب و هوای معتدلی برخوردار است. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم درباره این شهر را به دست آورید.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیغاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.