امروزه به علت شیوع بیماری های مختلف و افزایش جمعیت سالمندان، گسترش شرکت های خدمات پرستاری بیش از پیش مورد توجه و پراهمیت می باشد. تاسیس این نوع شرکت ها مزایای زیادی از جمله اعتبار بیشتر، دسترسی آسان‌ تر به تسهیلات و امکان ارائه خدمات متنوع را برای بنیان گذاران آنها به همراه دارد. در ادامه شرایط تاسیس شرکت پرستاری در منزل و نحوه ثبت آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

شرکت خدمات پرستاری چیست؟

شرکت خدمات پرستاری به شرکتی اطلاق می‌شود که به ارائه خدمات پرستاری و مراقبت ‌های بهداشتی در منزل، تولید و توزیع یا صادرات دارو و یا ارائه خدمات پاراکلینیکی در موسسه می ‌پردازد. این شرکت‌ ها انواع مختلفی از خدمات پرستاری از جمله مراقبت‌ های بهداشتی روزانه، تزریقات و دارو درمانی، فیزیوتراپی، توانبخشی، مراقبت‌ های ویژه و... را ارائه می‌دهند.

کارکنان شرکت پرستاری معمولا شامل پرستاران، کمک ‌پرستاران، فیزیوتراپ ‌ها، مراقبین بهداشتی و سایر افراد دارای تخصص‌ های پزشکی و بهداشتی هستند. تاسیس این نوع شرکت شرایط و مراحل خاص خود را دارد و باید پیش از هر اقدامی با این شروط آشنا باشید.

شرایط ثبت شرکت خدمات پرستاری

برای ثبت شرکت خدمات پرستاری طبق قانون ضوابط و مقررات مشخصی وضع شده است. به عنوان مثال مدارک مورد نیاز برای ثبت این شرکت ‌ها در کمیسیون ماده 20 وزارت بهداشت آمده است. علاوه بر این بسیاری از مدارک، از جمله اساسنامه شرکت و موضوع فعالیت باید از طریق مراجع ذی ‌ربط تایید شوند.

در واقع برای ثبت این نوع شرکت باید تاییدیه ‌های لازم را از وزارت بهداشت دریافت کرد و تنها بعد از دریافت مجوز اولیه می ‌توان مراحل مورد نیاز برای تاسیس شرکت را آغاز نمود. نکته دیگر اینکه شرکت ‌های پرستاری را می‌ توان در قالب شرکت ‌های مختلفی نظیر با مسئولیت محدود، سهامی خاص، تضامنی و موسسه غیرتجاری به ثبت رساند.

 

شرایط تاسیس شرکت پرستاری در منزل 1

 

مدارک لازم جهت تاسیس شرکت خدمات پرستاری در منزل

 • ارائه مدارک هویتی تمامی اعضاء نظیر شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشنیه اعضاء
 • ارائه گواهی مبنی بر عدم اشتغال اعضای هیئت مدیره در مراکز دولتی
 • ارائه مجوزهای دریافتی از مراجع و سازمان ‌های مربوط
 • ارائه دو نسخه از اساسنامه، تقاضانامه و شرکت ‌نامه با امضای اعضاء
 • ارائه دو نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی و مجمع موسسین با امضای اعضاء
 • معرفی ‌نامه نمایندگان اشخاص حقوقی (اگر یکی از اعضاء شخصیت حقوقی باشد)

مراحل تاسیس شرکت خدمات پرستاری

برای ثبت شرکت خدمات پرستاری، در وهله اول باید اساسنامه شرکت به تایید وزارت بهداشت و درمان برسد. سپس می ‌توان مراحل تاسیس شرکت را آغاز کرد. در ابتدا باید 5 نام برای شرکت خود انتخاب و آنها را به ترتیب اولویت در سامانه ثبت شرکت‌ها وارد کنید.

در این سامانه، اطلاعات مربوط به شرکت در قالب فرم ‌های از پیش طراحی شده از شما درخواست می ‌شود. به عنوان مثال لازم است نوع شرکت، موضوع فعالیت، مدت زمان فعالیت، اطلاعات مربوط به اعضا، سرمایه اولیه و... را وارد کنید. در انتها نیز یک کد رهگیری در اختیار شما قرار می‌ گیرد.

در صورت تایید ثبت ‌نام اینترنتی، باید نسخه فیزیکی مدارک را به اداره ثبت شرکت‌ ها ارسال کنید. در آخر با مراجعه به اداره، پرداخت هزینه ‌های لازم و تایید پیش ‌نویس آگهی ثبت شرکت، مراحل تاسیس شرکت پرستاری تکمیل می گردد.

در نهایت با انتشار آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار، اجازه فعالیت قانونی را خواهید داشت. پس از ثبت نهایی در صورتی که نیاز به اعمال تغییراتی در شرکت خود داشتید می توانید برای ثبت تغییرات شرکت نیز اقدام نمایید.

مجوزهای شرکت خدمات پرستاری در منزل

منظور از مجوز برای شرکت‌ های پرستاری، موافقتی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شرکت ها اعلام می ‌دارد. لازم به ذکر است در صورتی که فعالیت شرکت محدود به خدمات پرستاری سالمندان شود نیازی به اخذ مجوز نیست. اما اگر شرکت قصد دارد در زمینه امور طبی و پزشکی نیز فعالیت کند، دریافت مجوز الزامی می باشد.

برای اخذ مجوزهای لازم نیاز است که مدارک زیر را تهیه و به کمیسیون ماده 20 وزارت بهداشت ارائه دهید.

 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اعضای شرکت
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی تمام اعضایی که پزشک نیستند
 • تصاویر پروانه دائم پزشکی تمام اعضایی که پزشک هستند
 • تصویر گواهی پایان طرح خدمات قانونی تمام اعضایی که پیراپزشک هستند
 • گواهی عدم محکومیت نظامی از طرف سازمان نظام پزشکی برای تمامی پزشکان شرکت
 • تکمیل فرم صلاحیت از طریق معاونت درمان در دانشگاه ‌های خدمات علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی برای تمامی پزشکان و پیراپزشکان شرکت

شرایط تاسیس شرکت پرستاری در منزل 2

 

 

مزایای تاسیس شرکت خدمات پرستاری در منزل

امروزه بسیاری از افراد خدمات پرستاری در منزل را به حضور در درمانگاه‌ ها و بیمارستان ‌ها ترجیح می ‌دهند. شما با راه ‌اندازی شرکت خدمات پرستاری می ‌توانید از مزایای متعدد آن بهره مند شوید. این مزیت ها به شرح زیر می باشند:

 • تضمین کیفیت و امنیت با حضور پرستار در کنار خانواده‌ بیمار
 • امکان آگاهی بیمار و همراهان او از آخرین وضعیت بیماری
 • صرفه ‌جویی در زمان و هزینه ها برای بهره‌ مندی سریع از خدمات پرستاری بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی
 • جلوگیری از احتمال ابتلا به بیماری‌ های مختلف در محیط های درمانی

مشاوره ثبت شرکت خدمات پرستاری در منزل

تاسیس شرکت خدمات پرستاری مزیت های مختلفی را برای بنیان گذاران آن به همراه دارد و فرصت های متعددی را به منظور گسترش فعالیت و سرمایه گذاری در اختیار آنها قرار می دهد. اما لازم به ذکر است که راه ‌اندازی و ثبت این شرکت نیازمند آگاهی از قوانین و مقررات مربوطه است. با توجه به اهمیت بالای این موضوع توصیه می شود که پروسه تاسیس شرکت پرستاری را به موسسات ثبت واگذار کنید.

موسسه ثبت شاخص با برخورداری از بهترین کارشناسان در امور ثبتی آماده ارائه مشاوره رایگان برای تاسیس شرکت شما هستند. این مجموعه با بیش از 30 سال تجربه شما را در تمامی مراحل ثبت شرکت پرستاری از جمله انتخاب نوع شرکت، تهیه مدارک و دریافت مجوزهای لازم همراهی می‌کند تا بتوانید شرکت خود را در کوتاه ترین زمان و با هزینه مناسب تاسیس و راه اندازی نمایید.

موسسه ثبت شرکت ثبت شاخص (https://sabtshakhes.com)

نشانی: تهران، میدان شیخ بهایی، برج صدف، طبقه دوم، واحد 29

تلفن: 28421880-021

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.