میلگرد، یکی از مهم‌ترین مواد اولیه در صنعت ساخت و ساز، در ماه‌های اخیر با کاهش قیمت مواجه شده است. این کاهش قیمت ناشی از رکود در بازار ساخت و ساز است.

میلگرد آجدار

میلگرد (rebar)، یکی از مهم‌ترین محصولات فولادی در صنعت ساخت ‌و ساز است که قیمت آن بر هزینه کلی پروژه‌های عمرانی و صنعتی تاثیر می‌گذارد. از سوی دیگر، رکود در ساخت ‌و ساز موجب کاهش قیمت انواع میلگرد در بازار شده است. بهای این محصول در سال گذشته با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد و در سال جاری نیز همچنان پرنوسان است. در اینجا، ریزش قیمت میلگرد با رکود ساخت و ساز را ارزیابی کرده‌ایم و سایر دلایل افت نرخ آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم. با ما همراه باشید.

دلایل ریزش قیمت میلگرد

چندین عامل بنیادی منجر به ریزش قیمت میلگرد در بازار آهن و فولاد کشور شده است که در قسمت زیر، آن‌ها را توضیح داده‌ایم:

 

 

کاهش نرخ تورم

نرخ تورم بر قیمت محصولات تاثیر زیادی می‌گذارد و کاهش آن منجر به افت نرخ میلگرد در بازار می‌شود. متاسفانه تورم حاکم بر کشور ما به ندرت کاهش می‌یابد و در بیشتر مواقع روند صعودی دارد؛ با این حال، در صورت کاهش آن، قیمت روز میلگرد هم نزولی می‌شود. اکنون نیز تورم افسارگسیخته گذشته بازار، کمی مهار شده است؛ به همین جهت، محصولاتی مانند میلگرد تا حدودی کاهش قیمت داشته‌اند.

افزایش عرضه

به اعتقاد فعالان بازار: افزایش عرضه و در مقابل، کاهش تقاضا برای خرید میلگرد از عوامل موثر بر افت قیمت آن هستند. این در حالی است که قیمت جهانی میلگرد رو به افزایش است؛ اما این محصول در بازار داخلی وارد مدار نزولی شده است. به ‌عنوان‌ مثال، متوسط نرخ میلگرد 10 از تاریخ 13 مهرماه کاهشی شد و به محدوده 25 هزار تومان ورود کرد و سپس با رسیدن به اواخر آبان مجدد کاهش یافت و به کانال 24 هزار تومانی وارد شد. میلگرد 14 نیز در همین محدوده زمانی ابتدا در کانال 24 هزار تومانی و سپس، در رنج 23 هزار تومان خرید و فروش شد. در کل، افزایش عرضه در بازار زمینه کاهش قیمت‌ میلگرد را فراهم کرد.

رکود ساخت و ساز

قیمت میلگرد صادراتی ایران با رکود ساخت و ساز در کشورهای همسایه مانند عراق به دلیل تنش‌ها در منطقه خاورمیانه طی چند هفته به صورت پیوسته کاهش یافته است و در محدوده 465 دلار به ازای هر تن معامله می‌شود. به عبارتی، میلگرد صادراتی به دلیل رکود موجود در بازارهای خارجی بخشی از مشتریان خود را از دست داده است و با بهای کمتری نسبت به گذشته عرضه می‌شود. این کاهش قیمت ممکن است با تداوم تنش‌ها ادامه داشته باشد و نهایتا، سود مورد نظر تولیدکنندگان حاصل نشود. همچنین، رکود ساخت و ساز در داخل کشور نیز همچون کشورهای همسایه به یک مشکل بزرگ برای برترین کارخانه های تولیدکننده میلگرد تبدیل شده است.

 

میلگرد آجدار (1)
انواع میلگرد

 

تاثیر ریزش قیمت میلگرد بر بازار ساخت و ساز

در قسمت زیر، تاثیر ریزش قیمت میلگرد بر بازار ساخت و ساز را از جنبه‌های مختلف بررسی کرده‌ایم:

کاهش هزینه ساخت و ساز

همان‌طور که بیان شد، میلگرد از مقاطع پرمصرف در ساخت و ساز است که کاهش قیمت آن منجر به کاهش هزینه ساخت و ساز می‌شود. درواقع، زمانی که مقاطع مهمی مانند میلگرد کاهش قیمت دارند، عملیات‌ ساخت و ساز به اوج خود می‌رسند و بالعکس؛ گران شدن بهای میلگرد سد راه رونق در صنعت ساخت و ساز است. به این ترتیب، کاهش نرخ میلگرد بر تعداد ساخت و سازهای کشور می‌افزاید.

افزایش سودآوری سازندگان

کاهش قیمت میلگرد در صورت تداوم به سود سازندگان است. سازندگان با در اختیار داشتن مقاطع قیمت مناسب می‌توانند پروژه‌های بیشتری را قبول کنند و این‌گونه به سود قابل ملاحظه‌ای دست یابند. البته کاهش قیمت باید منطقی اتفاق افتاده باشد، نه به شکل هیجانی که این‌گونه تاثیر چندانی در بهبود اوضاع ساخت و ساز ندارد.

 

کاهش قیمت مسکن

طبیعتا با کاهش نرخ مقاطع مورد نیاز ساختمان‌سازی همچون میلگرد می‌توان به بازگشت ثبات در بازار امروز مسکن، امید داشت. مهندسان و ساختمان‌سازان می‌بایست قیمت روز میلگرد را به صورت مداوم دنبال کنند و محصول مورد نیازشان را در مناسب‌ترین زمان ممکن سفارش دهند. بنابراین، با خرید مقاطع مهمی مانند میلگردهای مختلف با قیمت ارزان می‌توان به کاهش هزینه ساخت خانه و بناهای مختلف کمک کرد.

آیا احتمال افزایش قیمت میلگرد در آینده وجود دارد؟

میلگرد همچون سایر مقاطع موجود در بازار فولاد کشور چشم‌انداز مبهمی دارد و نمی‌توان برای آن پیش‌بینی دقیقی داشت. با این حال، عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که روند کلی بازار میلگرد در آینده تقریبا آرام با نوسانات نامحسوس قیمت خواهد بود. همچنین، موضوعی که بسیاری به آن اعتقاد دارند، ادامه‌دار بودن عدم استقبال مصرف‌کنندگان از میلگردهای تولیدی بازار است. از سوی دیگر، روند کلی بازار گاهی اوقات حتی بر طبق فاکتورهای بنیادین بازار نیز پیش نمی‌رود و این بازاریان هستند که نرخ آن را تغییر می‌دهند؛ چنین وضعیتی باعث شده است که حتی تحلیل قیمت میلگرد غیرممکن شود. تنها موضوع واضح، کوچک شدن اقتصاد ایران و بسیاری از کشورهای جهان است.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیغاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.