اگر تجربه سفر هوایی را داشته باشید، می دانید که یکی از آزاردهنده ترین تجربه ها طی مسیر، گرفتگی گوش است. وقتی که هواپیما در حال برخاستن یا نشستن باشد، گوش شما دچار گرفتگی می شود که گاهی می تواند دردناک هم باشد؛ البته این تنها مخصوص سفرهای هوایی نیست. اگر با ماشین شخصی خود از یک سطح بالاتر به سرعت به سمت سطح پایین تر و یا برعکس حرکت کنید نیز ممکن است دچار گرفتگی گوش شوید.

اگر تجربه سفر هوایی را داشته باشید، می دانید که یکی از آزاردهنده ترین تجربه ها طی مسیر، گرفتگی گوش است. وقتی که هواپیما در حال برخاستن یا نشستن باشد، گوش شما دچار گرفتگی می شود که گاهی می تواند دردناک هم باشد؛ البته این تنها مخصوص سفرهای هوایی نیست. اگر با ماشین شخصی خود از یک سطح بالاتر به سرعت به سمت سطح پایین تر و یا برعکس حرکت کنید نیز ممکن است دچار گرفتگی گوش شوید. آیا دلیل این اتفاق را می دانید؟ در این مقاله راهکارهای علمی برای درمان گرفتگی گوش در پرواز را بررسی می کنیم؛ همچنین یک پیشنهاد عالی برای خرید بلیط هواپیما مشهد کرمان و کاهش قیمت بلیط هواپیما داریم که نباید آن را از دست بدهید.

 

 

چرا در حین پرواز دچار گرفتی گوش می شویم؟

پیش از آن که روش های درمان گرفتگی گوش را بررسی کنیم، بد نیست مروری بر دلیل علمی این اتفاق داشته باشیم. گرفتگی یا کیپ شدن گوش در اصطلاح علمی، «باروترومای گوش» خوانده می شود. تروما را می توان آسیب معنا کرد و «بارو» نیز به معنای فشار است. بنابراین باروتروما یک نوع آسیب است که در اثر تغییرات فشار ایجاد می شود.

همان طور که می دانید، در گوش میانی ما، از طریق مجرایی به نام شیپوراستاش، با حلق ارتباطی وجود دارد. بنابراین محیط گوش میانی با فضای خارجی در ارتباط است و فشار هوای این دو یکسان است. زمانی که فشار هوای بیرون تغییر می کند، فشار گوش میانی و فشار جو دیگر یکسان نخواهند بود. بنابراین تا برقراری این تعادل به مدتی زمان نیاز داریم. در فاصله برقراری تعادل، گوش دچار باروتروما می شود و اصطلاحا گرفتگی و کیپ شدن گوش اتفاق می افتاد. این اتفاق به پرده گوش فشار وارد می کند و گاها می تواند دردهای شدیدی را هم ایجاد کند.

تجربه باروتروما ممکن است در غواصی یا حتی حرکت سریع آسانسور در یک ساختمان بلند نیز برایتان اتفاق بیفتد. همچنین برخی از افراد بیشتر در معرض این اتفاق قرار می گیرند. اگر مجرای شیپور استاش که رابط میان گوش میانی و حلق است به خوبی عمل نکند، گرفتگی گوش بیشتر و شدیدتر اتفاق می افتد. به عنوان مثال اگر در حین برخاستن یا فرود هواپیما بخوابید، احتمال گرفتگی گوش شما بیشتر می شود.

 

 

نحوه درمان گرفتگی گوش

برای آن که دچار باروترومای گوش نشوید، بهتر است روش های پیشگیرانه را انجام دهید. البته گرفتگی معمولی اغلب پس از چند دقیقه به صورت خود به خود رفع می شود، اما باروترومای شدید می تواند بسیار دردناک و آسیب رسان باشد. از این رو اگر زیاد با هواپیما سفر می کنید، بهتر است مواردی که در ادامه بیان می شوند را مد نظر داشته باشید:

  • هنگام برخاستن هواپیما یا فرود آن، از آدامس استفاده کنید. هنگامی که آدامس می جوید مرتبا فک هایتان از هم فاصله می گیرند و عمل بلع را نیز انجام می دهید. این مسئله سبب باز شدن شیپور استاش می شود و به این ترتیب فشار هوای گوش میانی با جو به تعادل می رسد. البته قصد ما از جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات، تکرار عمل بلع است. شما می توانید این کار را بدون خوراکی خاصی هم انجام دهید.

  • خوابیدن در هنگام صعود و فرود، امکان اجرای تکنیک های پیشگیرانه را از شما می گیرد. به همین دلیل ممکن است با درد گوش از خواب برخیزید. بهتر است در این زمان ها بیدار باشید تا به کمک تکنیک های خود مراقبتی، از باروترومای گوش جلوگیری کنید.

  • تا حد امکان برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که مشکلات جسمانی نظیر عفونت سینوس، گوش یا احتقان بینی نداشته باشید. این عوامل احتمال باروتروما را بیشتر می کنند. به عنوان مثال برای تهیه بلیط هواپیما مشهد کرمان، اول عفونت های موجود را درمان کنید و بعد سفر را شروع نمایید.

  • اگر آلرژی دارید، داروهای خود را پیش از پرواز مصرف کنید. آلرژی امکان التهاب را افزایش می دهد و این موارد همگی می توانند شانس ابتلا به باروترومای گوش را افزایش دهند.

  • از گوش گیرهای فیلتردار استفاده کنید تا فشار دو طرف به سرعت تنظیم شود و احساس درد ناشی از گرفتگی گوش را نداشته باشید.

در صورت بروز گرفتگی چه کار کنیم؟

اگر در حین پرواز دچار گرفتگی خفیف گوش کنید، راحت ترین کار این است که چند مرتبه خمیازه بکشید. خمیازه کشیدن شیپور استاش را باز می کند و فشار در دو طرف پرده گوش برابر می شود. علاوه بر خمیازه کشیدن، جویدن آدامس نیز می تواند راه حل خوبی باشد. باید تا جای ممکن امکان باز شدن شیپور استاش را فراهم کنید تا بتواند فشار را تنظیم کند. تکرار عمل بلع یک راه مؤثر برای این کار است.

 

فلای تودی

 

بلیط پرواز به هر نقطه دنیا را از فلای تودی بخرید

بهترین مرجع خرید بلیط که قیمت بلیط هواپیما را نیز بسیار اقتصادی و منصفانه اعلام می کند، «فلای تودی» است. مجموعه فلای تودی چندین سال است که به عنوان آژانس مسافرتی، خدماتی را با بالاترین کیفیت به مسافران عرضه می کند.

این مجموعه بیش از هر چیز، با تنوع بی نظیر پروازها، هتل ها و همچنین قیمت مقرون به صرفه اش شناخته می شود؛ به عنوان مثال اگر به صورت مداوم بین مشهد و کرمان جا به جا می شوید، می توانید بلیط هواپیما مشهد کرمان را به صورت لحظه آخری از فلای تودی خریداری کنید تا هزینه های شما کاهش پیدا کنند. اطلاعات کامل درباره رزرو هتل، خرید بلیط و قیمت بلیط هواپیما، در صفحه نخست وب سایت فلای تودی قید شده اند.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیغاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.