انتخاب نهال گردو بر اساس نوع منطقه و اقلیم آب و هوایی، اولین قدم برای رسیدن به یک درخت گردوی پربار است. در این قسمت قصد داریم به معرفی انواع نهال گردوی مناسب برای مناطق گرمسیری و سردسیری بپردازیم پس تا انتها همراه ما باشید.

باغداران و کشاورزان بسیار زیادی به دنبال انواع نهال گردوی پربار و اقتصادی مناسب مناطق سردسیری و گرمسیری می باشند. در نظر داشته باشید که اگر می خواهید یک باغ گردوی بسیار باکیفیت و پربار داشته باشید باید خرید نهال گردوی مناسب منطقه خود را انجام داده و کشت نمایید.

انتخاب نهال گردو بر اساس نوع منطقه و اقلیم آب و هوایی، اولین قدم برای رسیدن به یک درخت گردوی پربار است. در این قسمت قصد داریم به معرفی انواع نهال گردوی مناسب برای مناطق گرمسیری و سردسیری بپردازیم پس تا انتها همراه ما باشید.

پربارترین نهال گردو مناسب مناطق گرمسیری چه نام دارد؟

مطمئناً شما از وجود نژاد ها و نمونه های مختلف نهال گردو مطلع هستید. بعضی از این نهال ها مناسب مناطق گرمسیری هستند و با توجه به آب و هوای این مناطق رشد و نمو پیدا می‌ کنند.

جالب است بدانید انواع درخت گردو مناسب مناطق سردسیر هستند زیرا زیر تابش مستقیم افتاب و در دماهای بالای 40 درجه، دچار سوختن برگ و مغز گردو می شوند، از همین روی در مناطق گرمسیر می بایست ارقام محدودی را کشت نمود.

همچنین باید در نظر داشته باشید که پرورش نهال گردو در مناطق گرمسیری با مناطق سردسیر یکسان نمی باشند و نحوه ی باغداری ان کمی متفاوت می باشد.

 

images_1674559229

 

 

معرفی انواع نهال گردو گرمسیری

نهال گردوی پکان: این نهال گردو برای مناطق گرمسیری بسیار مورد مناسبی می باشد. گردوی پکان از نظر بافت با دیگر گردو ها بسیار متمایز می باشد و از درصد بسیار بالایی چربی برخوردار است.

می‌ توان ارزش کالری این گردو را نزدیک به کره دانست. از این محصول به صورت بسیار زیاد در تهیه شیرینی ها استفاده می شود. از مشخصات ظاهری مغز گردوی پکان می توان به شکل منحصر به فرد ان اشاره کرد که بسیار لاکچری و گران قیمت می باشد.

این درخت بسیار به گرما مقاوم است و پوست آن دارای شیار های مخصوصی می باشد. برگ های این درخت دندانه دار می باشند که مانند پر در کنار یکدیگر چیده شده‌ اند. میوه این درخت پوسته های قهوه ای خالدار دارد که ضخامت های آن متفاوت می باشند. شما با کاشتن نهال گردو پکان در مناطق گرمسیری می توانید یک باغ پر از گردو های با کیفیت داشته باشید.

از دیگر انواع نهال گردو مناسب مناطق گرمسیری می توان به نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا و نهال گردو لارا اشاره کرد. این نهال ها نیز جزو نهال های بسیار باکیفیت و مقاوم به گرما هستند که افراد بسیار زیادی از آن ها در مناطق گرمسیری استفاده می کنند.

قیمت نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا به علت بذری بودن آن بسیار مناسب و اقتصادی است(130 هزار تومان) که از اولین سال پس از کشت به باردهی اولیه می رسد. این نژاد نیاز به گرد افشان نداشته و خود گردافشان است.

باردهی مناسبی دارد و مناسب کشاورزانی است که در مناطق گرمسیر تا معتدل می خواهند یک نهال گردوی اقتصادی و با کیفیت کشت نمایند.

درخت گردو ژنوتیپ برتر نسبتا پایه کوتاه است که در فصل برداشت گردو بسیار می تواند از هزینه و زحمات برداشت محصول بکاهد. این نهال گردو برای اولین با به دست مهندسین مجرب آریا نهال بومی سازی شده است.

 

images_1674559242

 

معرفی انواع نهال گردو سردسیری پربار

در این قسمت می خواهیم به بررسی انواع نهال گردو سردسیری بپردازیم. بسیاری از افراد در مناطق سردسیری قصد کاشت گردو را دارند‌ می توان گفت قدم اول برای این افراد، خرید نهال گردویی دیرگل مناسب است.

نهال گردوی مناسب برای مناطق سردسیری را می توان به نهال گردو فرنور پیوندی، نهال گردو چندلر پیوندی، نهال گردو کانادایی و گردوی خوشه ای نام برد.

نهال گردو فرنور پیوندی:

  اگر باغ شما در مناطق بسیار مرتفع قرار دارد، می توانید از نهال های گردوی فرنور پیوندی استفاده کنید. این نهال به سرما بسیار مقاوم بوده و در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ متر نیز می‌ تواند کشت شود. این نهال گردو دیر گل می باشد اما به خوبی می تواند پرورش پیدا کند و در هر هکتار می تواند حدود هشت هزار کیلو محصول بدهد.

نهال گردو چندلر پیوندی:

  • این نهال گردو را می توان در ارتفاعات 1500 متر کشت نمود و از باردهی بی نظیر آن به سودهی فوق العاده ای دست یافت.

  • درخت گردو چندلر پیوندی رقمی امریکایی بوده و مناسب مناطق معتدل تا نسبتا سردسیر است.

  • باردهی این نژاد گردو از دومین سال پس از کاشت اغاز می شود و تا حدود 80 سال باردهی آن ادامه خواهد داشت.

  • قیمت خرید نهال گردو چندلر پیوندی اصل به علت آنکه بومی سازی شده است و پیوند آن در استان آذربایجان غربی انجام می شود بسیار مناسب قیمت گذاری شده است و در حدود 230 هزار تومان در بهمن 1401 قیمت گذاری شده است.

نهال گردو کانادایی:

یکی دیگر از نهال های گردوی مناسب مناطق سردسیری نهال گردو کانادایی می باشد که دارای پوسته کاغذی و مغذی پرچرب و درشت است. این درخت گردو برای مناطقی که در ارتفاع قرار دارند گزینه ای بسیار مناسب می باشد.

همچنین اگر به بلوغ برسند می توانند تا ۵۰ کیلوگرم نیز بار دهند. در نظر داشته باشید که نهال گردو کانادایی جزو بذر های قدیمی به حساب می آید که نسبت به فرنور و چندلر پیوندی از باردهی کمتری برخوردار می باشد.

نهال گردو خوشه ای:

نهال گردو خوشه ای نیز یکی دیگر از انواع نهال های گردوی مناسب برای مناطق سردسیری می باشد که دارای عمر مفید بالای 70 سال است.

تمام درختان گردو نیاز به سرما دارند اما در نظر داشته باشید که باید در یک بازه مشخصی این سرما را دریافت کنند. پس بهتر است نهال گردو خوشه ای را اگر می خواهید در مناطق سردسیر بکارید این کار را در اواخر فصل سرد سال انجام دهید.

خصوصیاتی که برای ارقام گردوی سردسیری نیاز است بدانید آنکه دیرگل باشند تا در فصل بهار دچار سرمازدگی و ریزش شکوفه نشود.

خرید اینترنتی انواع نهال گردو فقط با یک تماس

شما می توانید تمامی ارقام نهال گردوی بذری و پیوندی را تنها با یک تماس از نهالستان آریا نهال (ariyanahal.ir) خریداری نمایید. اریا نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی بوده و تمامی ارقام نهال را با گواهی قرنطینه و ضمانت بازگشت واقعی کالا به فروش می رساند.

کافیست تنها با شماره تماس های (09143336024 - 09143336029) ارتباط بر قرار نموده و جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش از نهالستان معتبر آریا نهال اقدام نمایید.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیغاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.