منابع اصلی سوالات کنکور سراسری، همان کتاب‌های درسی در سال چاپی معین هستند. به طوریکه بخش بزرگی از سوالات کنکور سراسری انسانی نیز، هر ساله از کتاب های درسی مطرح می‌شوند.

ما در این پست قصد داریم به مراحل انتخاب و خرید کتاب های کنکور انسانی بپردازیم. این مراحل کدامند؟

  • مطالعه دقیق کتاب های درسی اصلی (منابع مدرسه)
  • انتخاب و خرید کتاب های کنکور انسانی

حال بیاید به جزئیات بیشتری در این باره بپردازیم:

ابتدا لازم است که از کتاب های اصلی درسی خود شروع کنید.

منابع اصلی سوالات کنکور سراسری، همان کتاب‌های درسی در سال چاپی معین هستند. به طوریکه بخش بزرگی از سوالات کنکور سراسری انسانی نیز، هر ساله از کتاب های درسی مطرح می‌شوند.

پس چرا کتاب‌های درسی اصلی کافی نیستند؟

کتاب های درسی، برای تدریس در مدارس نوشته می‌شوند. بنابراین حجم این کتاب ها باید با برنامه هفتگی مدارس و اولویت هر درس در این برنامه، متناسب باشد. به طوریکه رعایت این شرایط، باعث کاهش حجم مطالب، و در نهایت نامفهوم شدن آنها برای دانش آموزان می‌شود.

عوامل دیگری از جمله نبود مثال های متعدد، گنگ بودن ادبیات بیان مطالب، بالابودن سطح سوالات کنکور سراسری نسب به کتاب ها و ... دست به دست هم دادند، که خواندن کتاب درسی، به تنهایی کافی نباشد.

 

از این رو، پس از مطالعه کامل کتاب‌های درسی خود، باید برای ارتقا سطح درسی‌تان، از منابع کمک آموزشی مناسب خود استفاده کنید.

اما منابع مناسب کدامند؟ چگونه منابع کنکور انسانی را انتخاب کنم؟

در واقع، داشتن یک یا دو کتاب کمک درسی کارآمد و به‌صرفه، به مراتب بهتر از داشتن ده‌ها کتاب کمک آموزشی نامناسب و غیرحرفه‌ای است. همین موضوع، اهمیت انتخاب و خرید کتاب های کنکور انسانی را دو چندان می‌کند. ابتدا بیایید به طور خلاصه، به انواع مختلف منابع کمک آموزشی بپردازیم.

کتاب‌های کمک درسی را می‌توان در سه دسته‌ کلی زیر بررسی کرد :

  • ‌کتاب‌های آموزشی: این کتب، دارای درس‌نامه‌های کامل و مفصل جهت یادگیری اولیه مطالب هستند. این مطالب، غالباً به همراه پرسش‌های تشریحی یا تستی همراه با جواب ارائه می‌شوند. مثل سری کتاب‌های میکرو گاج
  • کتاب‌های بانک تست: در این دسته کتاب‌ها، صرفا به ارائه پرسش‌های تستی و پاسخ‌نامه اکتفا شده است. این کتب برای آمادگی در آزمون‌های تستی و کنکور گزینه مناسبی هستند. مثل سری کتاب‌های سه سطحی قلم‌چی یا بانک‌ تست‌های گاج و خیلی سبز یا مهر و ماه
  • کتاب‌های جمع‌بندی: در این کتاب‌ها، یک درس‌نامه خلاصه برای ایام مرور و جمع‌بندی ارائه شده و غالباً کتاب با پرسش‌های چهار گزینه‌ای تکمیل می‌شود. مثل کتاب‌های لقمه مهر و ماه یا کتاب‌های مینی میکرو طلایی گاج

 

بهترین منابع کنکور 1401 (3)

 

جهت آشنایی هر چه بهتر دانش‌آموزان با منابع کنکوری رشته علوم انسانی، به معرفی مختصری از بهترین کتاب‌های کمک آموزشی و برخی توضیحات در ذیل آن می‌پردازیم:

درس ادبیات‌فارسی

فارسی از مهم‌ترین دروس عمومی، و به طور کلی، رشته علوم انسانی بوده و برخی مباحث آن چون قرابت‌ معنایی و آرایه‌های ادبی با درس علوم و فنون ادبی مشترک است.

این درس از بخش‌ها و موضوعاتی چون لغت، املا، دستور زبان فارسی، آرایه ادبی، تاریخ ادبیات و قرابت معنایی تشکیل شده است.

دانش‌آموزان برای تقویت سطح درسی خود در این درس بهتر است به صورت موضوعی (بررسی مستقل از هم آرایه های ادبی، تاریخ ادبیات، قرابت معنایی و ...) درس‌نامه بخوانند و تست کار کنند. در همین راستا، کتاب‌های موضوعی نشر الگو، بهترین گزینه هستند. زیرا به صورت موضوعی، مهارت شما را در تست‌ زنی، افزایش خواهد داد.

کتاب‌های موضوعی یا جامع نشر الگو حاوی درس‌نامه دقیق، نکات ریز و کلیدی و پیوست‌های مفیدی هستند که در تست‌ها بسیار کاربردی‌ست. ضمن اینکه دارای پرسش‌های چهارگزینه‌ای و پاسخ‌نامه تشریحی نیز می‌باشند.

 

درس عربی

دانش‌آموزان رشته علوم انسانی، هم در دفترچه سوالات عمومی و هم در دفترچه سوالات اختصاصی، به مباحث عربی جواب خواهند داد. و این مؤید اهمیت بالای این درس در کنکور رشته علوم انسانی است.

منبع کمک درسی پیشنهادی برای این درس ، کتاب جامع عربی خیلی سبز است. این کتاب، با درس‌نامه‌ای مفصل و دقیق، و تعداد زیادی پرسش‌ چهار گزینه‌ای و پاسخ تشریحی کاربردی تألیف شده است.

ویژگی مهم این کتاب، ارائه نکات تستی و تکمیلی است که برای دانش‌اموزان در تمامی سطوح درسی مناسب است. البته حجم کلی این کتاب نسبتا زیاد است و بایستی آن را در طول سال تحصیلی با تمرکز بیشتر مطالعه کنید.

 

درس دین و زندگی

شاید یکی از محبوب‌ترین درس‌های دفترچه عمومی رشته انسانی، دین و زندگی باشد. این درس شامل تعداد زیادی آیه و روایت متنوع، در کنار خود متن کتاب درسی است.

دانستن پیام آیات و احادیث و فهم ارتباط و تناسب معنایی بین آن‌ها نکته مهمی است که بایستی دانش‌آموزان نسبت به آن تسلط کافی داشته باشند.

کتاب‌های انتشارات سفیر خرد بهمن آبادی، بهترین گزینه و منبع انتخابی در این درس است.

غالب کتاب‌های کنکوری در درس دین و زندگی ، خود متن کتاب درسی را عینا در در‌س‌نامه کتاب کنکوری می‌آورند و ابتکار چندانی به خرج نمی‌دهند. از ویژگی های بارز نگارش این کتاب این است که متن کتاب درسی و پیام آیات و احادیث و ارتباط بین آن‌ها را به شکل نموداری و ابتکاری ارائه می‌دهد.

آشنایی با برخی نکات کلیدی و جزئی برای کسب درصد عالی در این درس، لازم است. که همه این نکات و جزئیات در کتاب‌های سفیر خرد دیده می‌شود. همچنین وجود تست‌های فراوان و پرنکته در این کتاب به افزایش مهارت تست‌زنی دانش‌آموز کمک می‌کند و فرایند مرور و جمع‌بندی را آسان‌تر می‌نماید.

 

درس زبان انگلیسی

یکی از ضعف‌های بزرگ اکثر دانش‌آموزان رشته انسانی، درس زبان انگلیسی است. این درس از موضوعات مختلفی چون واژگان، گرامر، ریدینگ و کلوزتست تشکیل شده است.

اگر سطح درسی شما هم در این درس ضعیف است، توصیه می‌شود به شکل موضوعی مطالعه‌تان را پیش ببرید.

کتاب زبان انگلیسی جامع شهاب اناری، از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین کتاب‌های کنکوری است که اکثر رتبه‌های برتر نیز این کتاب را پیشنهاد می‌دهند.

این کتاب به صورت جامع و کامل تمامی موضوعات اصلی و مورد نیاز دانش‌اموزان را ارائه کرده است و حاوی تست‌های طبقه‌بندی شده از سطح ساده تا دشوار به همراه پاسخ‌نامه کاملا تشریحی است.

این کتاب برای دانش‌آموزان در هر سطح درسی مناسب است. البته به شرط اینکه با صرف وقت کافی به طور کامل مطالعه شود.

تکنیک‌های حل سوالات زبان نیز در این کتاب دیده می‌شود که یکی از دغدغه‌های اصلی دانش‌آموزان است.

 

درس ریاضی

از جمله مهم‌ترین چالش‌های دانش‌آموزان رشته انسانی، درس ریاضی و مباحث مربوط به آن است. ریاضی، بیش از هر درس دیگری به تمرین و تکرار نیاز دارد. به‌طوریکه با مطالعه یک درسنامه خوب و تست ‌زنی مداوم، می‌توان در بلند مدت نتیجه خوبی کسب کرد.

کتاب ریاضی جامع خیلی سبز، حاوی درس‌نامه دقیق با زبانی ساده است که ریز به ریز مطالب درسی را مورد بررسی قرار داده است. تست‌های فراوان پس از هر درس و پاسخ نامه کاملا تشریحی و خلاقانه آن نیز باعث افزایش کیفیت و بازدهی این کتاب شده است.

شما با مطالعه کامل این کتاب شگفت انگیز، نتیجه آن را در آزمون‌های تستی خود را خواهید دید. به شرط اینکه تمرکز خود را صرف مطالعه دقیق آن نمایید و خود را بین منابع مختلف کنکوری سر در گم نکنید!

 

درس اقتصاد

یکی از تک کتاب‌های رشته انسانی که طرفداران زیادی دارد، درس اقتصاد است.

متن کتاب نسبتا ساده است و با چندین بار مرور می‌توان نسبت به آن تسلط پیدا کرد.

مشکل اساسی دانش‌آموزان بر سر مسائل این درس است که برای آن نیز راه‌حل وجود دارد.

کتاب اقتصاد مشاوران، یکی از بهترین منابع برای درس اقتصاد است که تمامی تیپ ‌های سؤالی از مسائل اقتصاد را بررسی کرده و راه حل‌های سریع حل آنها را ارائه نموده است.

این کتاب، قسمت‌های مهم و کلیدی متن کتاب درسی را مشخص کرده تا دانش‌آموزان قسمت‌های تست‌ خیزتر کتاب را بشناسند و در اولویت قرار دهند.

ویژگی مهم بعدی کتاب اقتصاد مشاوران، تست‌های فراوان و دسته‌بندی شده این کتاب است که به عنوان یک بانک تست کامل، کارایی دارد.

 

 

درس علوم و فنون ادبی

درس علوم و فنون ادبی، از بخش‌هایی چون تاریخ ادبیات، عروض و قافیه، آرایه‌های ادبی و قرابت معنایی تشکیل شده است. پس جای تعجبی نخواهد بود اگر بگوییم درس علوم و فنون ادبی، یکی از دروس مهم و پرضریب در زیر گروه یک کنکور رشته علوم انسانی است.

کتاب علوم و فنون جامع مشاوران، پیشنهاد ما به شماست. این کتاب، بسته کاملی متشکل از درس‌نامه، تست و پاسخ‌نامه تشریحی در اختیار شما قرار خواهد داد.

مزیت اصلی و شاخص این کتاب، مثال‌ها و نکات متعدد در درس‌نامه است که باعث افزایش درک و فهم دانش‌آموز از مطالب ارائه شده خواهد شد.

 

درس تاریخ و جغرافیا

دو درس حجیم و مفصلی که مطالعه کامل آن از حوصله دانش‌آموزان خارج است!

برای مرور این دو درس در ایام جمع‌بندی، بهتر است از منبعی استفاده کنید که درس‌نامه را به شکل دسته‌بندی شده ارائه کند و دارای تست‌های متعددی باشد.

کتاب‌های تاریخ و جغرافیا خیلی سبز، گزینه مناسبی هستند که هم دارای درس‌نامه های کاربردی هستند، همچنین به خوبی نیاز دانش آموزان به تست و پاسخ‌نامه تشریحی را رفع خواهد کرد.

البته اگر به دنبال درس‌نامه خلاصه‌تر هستید، کتاب‌های لقمه مهر و ماه پیشنهاد بعدی ماست.

 

درس جامعه‌ شناسی

غالب سوالات درس جامعه شناسی جنبه حفظی دارند ؛ بنابراین باید مطالعه خود کتاب درسی را در اولویت کار خود قرار دهید. اما اخیراً سوالات مفهومی و ترکیبی در کنکور سراسری و آزمون‌های آزمایشی دیده می‌شود. پاسخ دادن به این سوالات نیازمند داشتن یک منبع کمک آموزشی همه فن حریف است.

به گفته رتبه های برتر و مشاوران برجسته، کتاب جامعه‌ شناسی جامع گاج، بهترین پیشنهاد برای درس جامعه شناسی رشته علوم انسانی است. این کتاب ارزشمند، دارای درس‌نامه نکته‌دار، پرسش‌های تستی و پاسخ‌نامه تشریحی می‌باشد.

مزیت این کتاب، پرداختن به علت و معلول‌های متن کتاب درسی و ارائه نکات ترکیبی در درس‌نامه است.

 

درس فلسفه و منطق

یکی از سخت‌ترین و مفهومی‌ترین درس‌های رشته انسانی، درس فلسفه و منطق است.

مطالعه صرف کتاب درسی، تغییر چندانی در نتیجه تست‌های فلسفه منطق نخواهد داشت، به‌طوریکه وجود یک منبع آموزشی و تستی به عنوان منبع آموزشی مکمل لازم است.

کتاب فلسفه و منطق جامع مهر و ماه، یکی از بهترین و حرفه‌ای‌ترین منابع موجود در بازار است که دارای تست‌های حرفه‌ای و پرنکته‌ می‌باشد.

توجه داشته باشید که برای کسب درصد بالا در این درس باید ابتدا از لحاظ درس‌نامه و بعد از لحاظ تستی خود را تقویت کنید. 

 

درس روان‌شناسی

یکی دیگر از تک کتاب‌های رشته انسانی، روان‌شناسی است.

اخیرا رفتار سوالات کنکور سراسری در این درس تا حدود زیادی دچار تحول شده است و سوالات مفهومی و جالبی از این درس مطرح می‌شود. کتاب روان‌شناسی مشاوران، یکی از منابع خوب و کارآمد در این درس است که حاوی تست‌های دسته‌بندی شده، پاسخ‌نامه تشریحی و درس‌نامه کامل است.

دلیل انتخاب این کتاب توسط رتبه برتر ها و دانش آموزان موفق، ارائه نکات مهم و کلیدواژه‌های متن کتاب است و از دچار شدن دانش‌آموز در تله‌ها و دام‌های آموزشی جلوگیری می‌کند.

 

منابع معرفی شده از کتا‌ب‌های کنکوری رشته علوم انسانی، از گفته های رتبه‌برتر های کنکور انسانی و تجربه و رضایت دانش‌آموزان جمع‌آوری شده است، که می‌تواند شما را در خرید کتاب های کنکور انسانی، یاری کند.


بهترین منابع کنکور 1401 (2)

 

جمع‌بندی

1. کتاب‌های کمک آموزشی پیشنهادی فوق، صرفا پیشنهاد ما به شما برای انتخاب بهتر و آسان‌تر کتاب های کنکور انسانی است. بنابراین اگر در بازار متنوع کتب کمک آموزشی، موفق به خرید آن‌ها نشدید، نگران نباشید و با یک پرس‌ و جوی ساده از منابع معتبر دیگر استفاده کنید.

2. سر در گمی بین منابع کمک آموزشی مختلف و استفاده از کتاب‌های کنکوری متنوع و زیاد، اشتباهی رایج بین دانش‌آموزان است. بنابراین سعی کنید از یک یا نهایتاً دو منبع مفید با کارایی بالا استفاده نمایید.

3. خرید کتاب‌های کمک آموزشی جامع به صرفه‌تر از خرید کتاب‌های کمکی جداگانه برای هر سال است. چون تمرکز شما برای مطالعه یک کتاب جامع بیشتر از مطالعه چند کتاب جداگانه است و در بسیاری از مواقع این عمل، از همه جهت به‌صرفه‌تر خواهد بود.

4. مطالعه تشریحی و مطالعه تستی، مکمل یکدیگر هستند. بنابراین در خرید کتاب‌های کنکوری، کتابی را انتخاب کنید که پکیج کاملی از درس‌نامه دقیق و پرسش‌های تشریحی و تستی به همراه پاسخ‌نامه باشد.

5. همیشه حجم بالای صفحات یک کتاب، به معنای ارزش و کیفیت بالاتر آن کتاب نیست. بنابراین با توجه به توان و نیاز خود، کتابی متناسب را انتخاب کنید.

6. اولویت شما با کتاب درسی اصلی باشد و پس از کسب تسلط کافی بر روی کتاب درسی، به سراغ کتاب‌های کنکوری و کمک آموزشی بروید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.