عدل هاشمی پور روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به تاکید وزیر نیرو بر آغاز عملیات احداث سد مارون ۲ معروف به آبریز در دولت تدبیرو امید اظهار داشت: این طرح دارای کد ملی و با تکمیل مطالعات نهایی به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

وی بیان کرد: ۴۰۰ میلیارد ریال نیز برای احداث جاده دسترسی به تاج سد تخصیص داده شده است.هاشمی پور اضافه کرد: مناقصه احداث جاده دسترسی به زودی نیز برای برگزار  خواهد شد.

وی گفت: در این طرح آب بصورت ثقلی از یک تونل به طول چهار هزار ۹۰۰ متر به لوله‌هایی به طول هفت هزارو ۴۰۰ متر انتقال و با احداث تونلی به طول شش هزارو ۴۵۰ متر آب به دشت های کهگیلویه و چرام خواهد رسید.

هاشمی پور ارتفاع این سد را ۱۵۰ متر و بصورت آر سی سی اعلام کرد.

وی بیان کرد:  بر اساس تخصیص وزارت نیرو ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به دشت های کهگیلویه و چرام منتقل خواهد شد.

هاشمی پور گفت: سد آبریز که برای آبیاری بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان های کهگیلویه و چرام پیش بینی شده شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی در این مناطق را در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: سد آبریز با توجه به تولید ۲۸ هزار مگاوات برق هم برای دولت و هم برای مردم منطقه سودآوری زیادی دارد.

سد آبریز در محدوده روستای آبریز در شمال شرقی کهگیلویه احداث می شود .

با اجرای این طرح بیش از ۳۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در ۲ شهرستان کهگیلویه و چرام به شبکه‌های نوین آبیاری مجهز خواهد شد.

بیش از ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در ۲ شهرستان کهگیلویه و چرام ساکن هستند و بخش کمی از حدود ۷۰هزار هکتار زمینهای کشاورزی این مناطق آبی است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.