سیدرضا سیدحسینی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ۹ تا ۱۵ آذرماه سال جاری، هفته ملی اطلاع رسانی ایدز است، اظهار داشت: انجمن علمی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ۱۰ برنامه را در این هفته برنامه‌ریزی کرده است.

وی تصریح کرد: نواختن زنگ اطلاع رسانی ایدز، برگزاری کارگاه آشنایی با اچ آی وی، ایجاد غرفه در دانشگاه‌ها، اجرای تئاتر خیابانی در مرکز شهر جیرفت، سخنرانی در مرکز گذری امید، توزیع بروشور، اکران فیلم در دانشگاه‌های جیرفت، شرکت نمادین در پیاده روی سلامت، اجرای تئاتر در پارک ولیعصر (عج)، سخنرانی کارشناس در رادیو پارک و برگزاری غرفه در مصلی جیرفت از جمله برنامه‌های هفته اطلاع رسانی ایدز در جیرفت است.

وی شعار روز جهانی ایدز  امسال را  "همه در یک کشتی نشسته‌ایم" برشمرد و گفت: این انجمن یک شعار نیز با عنوان " نگوییم ایدزی بگوییم فردی که با اچی آی وی زندگی میکند" را در سطح دانشگاه اطلاع رسانی کرده تا چالش ذهنی برای افراد جامعه ایجاد شود.

وی از راه اندازی کمپین و هشتک" آموزش به یک نفر" در سطح دانشگاه علوم پزشکی و شهر جیرفت خبر داد و گفت: این کمپین در راستای برجسته سازی موضوع ایدز و حساس کردن آحاد جامعه به این موضوع راه اندازی شد.

دبیر انجمن علمی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه موضوع ایدز صرفا یک موضوع بهداشتی نیست و دارای ابعاد مخرب اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی است، افزود: به همین منظور آگاهی بخشی عمومی و اطلاع رسانی مناسب در راستای کنترل و مقابله با این بیماری برای داشتن جامعه‌ای سالم و بالنده بسیار ضروری است.

وی گفت: بیماری ایدز در صورت رعایت یک‌سری دستورات بهداشتی و خودداری از رفتارهای پرخطر به سادگی قابل پیشگیری است.

سیدحسینی افزود: با توجه به اینکه راه‌های انتقال این بیماری، محدود و بیشتر ریشه در رفتار فرد دارد اهمیت آگاهی جامعه و به‌ویژه قشر جوان و نوجوان به عنوان گروه در معرض خطر از راه‌های انتقال و پیشگیری ایدز به خوبی روشن می‌شود.

وی ادامه داد: تنها راه‌های انتقال بیماری که تاکنون شناخته شده‌اند شامل انتقال از طریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده، تزریق مشترک‌، تماس جنسی و از طریق مادر به کودک در حین بارداری ، زایمان و شیردهی است.

دانشگاه علوم پزشکی جیرفت مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان جنوبی کرمان را تحت پوشش دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.