به گزارش ایرنا، مانور پدافند غیرعامل روز سه‌شنبه در محورهای کنترل راه‌های ورودی و خروجی، سنجش سرعت عمل و آمادگی و مشارکت در کار، ارتقای آموزش و توسعه اطلاع رسانی در محل مخابرات منطقه کرمان برگزار شد.

علاوه بر ارتقای دانش و سنجش میزان آمادگی نیروهای شرکت مخابرات در مقابله با حوادث احتمالی، آموزش‌های لازم با مشارکت سازمان آتش‌نشانی شهرداری کرمان و جمعیت هلال احمر استان کرمان در مانور پدافند غیرعامل مخابرات ارائه شد.

این مانور در پرجمعیت ترین ساختمان مخابرات با ۱۸۰ نفر نیرو برگزار شد که حین نواختن آژیر خطر، تمام افراد، ساختمان را تخلیه کردند و دستگاه های امدادرسان ضمن اطفای حریف به افراد حادثه دیده امدادرسانی کردند.

همچنین شناسایی افراد آسیب‌پذیر از جمله بانوان باردار، بیماران قلب، اسکلتی و عضلانی، معرفی نفرات جامانده به امدادگران و سنجش میزان توانایی در مواجهه با حوادث احتمالی جزو برنامه عملیاتی و سناریوی مانور مخابرات منطقه کرمان بود.

مدیر مخابرات منطقه کرمان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند تا این دشمن وجود دارد، تهدید هست و تا تهدید هست فکر و آمادگی دفاعی باید باشد گفت: امروز اهمیت پدافند غیرعامل باید مهمترین اصل تمامی ادارات و سازمان‌ها باشد.

سیدرهام حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آمادگی کامل و همه جانبه در تمام نیروهای جامعه باید وجود داشته باشد لذا مخابرات منطقه کرمان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری از روز هشتم تا چهاردهم آبان‌ماه هر سال (هفته پدافند غیرعامل) آمادگی خود را محک می‌زند.

وی ضمن گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل اظهار داشت: شعار مخابرات ایران در این هفته، حصول اطمینان از پایداری شبکه و خدمات مخابرات تعریف شده است.

مدیر مخابرات منطقه کرمان ادامه داد: امروز نیز مخابرات منطقه کرمان مانوری تخصصی با سناریوی پدافند غیرعامل را با حضور مدیران، روسا و کارکنان این منطقه و با مدیریت کمیته پدافند غیرعامل مخابرات برگزار کرد.

وی افزود: در این مانور تخصصی ضمن آموزش تئوری به صورت عملی همکاران مخابرات منطقه کرمان آموزش‌های  لازم در مقابله با حوادث احتمالی را گذراندند.

حسینی گفت: این مانور با همکاری جمعیت هلال احمر استان کرمان و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان در محل مخابرات منطقه کرمان برگزار شد.

همچنین از ۲ نفر ناظر، ۶ ارزیاب مخابرات منطقه کرمان و نظرسنجی از افراد شرکت کننده نیز در این مانور استفاده شد.

مانور اطفاء حریق و امداد نجات بازار تاریخی کرمان

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان نیز گفت: آتش نشانان این سازمان مانور اطفاء حریق و امداد و نجات را صبح امروز (سه‌شنبه) در محل بازار تاریخی شهر کرمان اجرا کردند.

رضا میرزایی درباره سناریوی این مانور گفت: تعداد شیرهای هیدرانت بسیاری در محدوده بازار کرمان جانمایی شده که لازم بود در این مانور از سلامت و کارکرد این شیرها مطمئن شده و همچنین آتش‌نشانان بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه سازمان آتش‌نشانی کرمان مانورهای بسیاری را در این محدوده انجام خواهد داد، گفت: این مانور یکی از بزرگترین مانورهایی بود که تا به حال در بازار تاریخی و سنتی کرمان انجام شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان ادامه داد: یکی از اهداف عملیات در این مانور آشنایی ایستگاه‌های خارج از محدوده با منطقه بازار کرمان بود زیرا عملیات در محدوده‌های فرسوده با بافت عادی شهر تفاوت دارد.

به گفته وی صبح امروز با برگزاری این مانور میتوان ارزیابی کرد که آیا در زمان بحران می‌توان از منابع آبی خارج از بازار استفاده کرد یا خیر؟ برای دستیابی به این هدف نیز صبح امروز آتش نشانان اقدام به لوله کشی موقت کرده و آب مورد نیاز برای اطفاء حریق به نقاط مورد نظر هدایت شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان با بیان اینکه این مانور به خوبی برگزار شد گفت: طی انجام این عملیات نقاط قوت و ضعف برای امدادرسانی به بازار کرمان در حوادث ارزیابی شد و قصد داریم تمهیدات لازم را برای تقویت امدادرسانی به این محدوده در نظر بگیریم.

هشتم تا چهاردهم آبان‌ماه به نام هفته پدافند غیرعامل نام‌گذاری شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.